Ոստիկաններ vs ինքնասպանություն․ նոր նախաձեռնություն Երևանում
Արդեն մի շաբաթ է՝ Երևանի ամենաբարձր կամուրջների վրա հերթապահում են ոստիկաններ։ Նրանց պարտականությունների մեջ է մտնում ինքնասպանության փորձերի կանխարգելումը։ Խոսքը ինքնասպանների շրջանում ամենատարածված՝ Հրազդան գետի վրայով անցնող կամուրջների մասին է՝ Հրազդանի մեծ կամուրջ, որը հայտնի է նաև Կիևյան անունով՝ 60 մետր բարձրություն, Դավթաշենի կամուրջ՝ 92 մետր, Կոնյակի գործարանի մոտակայքում գտնվող Հաղթանակի կամուրջ՝ 34 մետր։
07
Իրավապահները ղեկավարության նոր նախաձեռնությունից դժգոհ են ու համաձայնեցին անանունության պայմանով խոսել լրագրողների հետ՝ հույս ունենալով, որ իրենց կազատեն այդ առաքելությունից։ «Առանց էդ էլ օր ու գիշեր փողոցում ենք անցկացնում, իսկ հիմա արևից փրկվելու տեղ էլ չկա»,֊ բողոքեց ձեռնաշղթաներն ու մահակը գոտկատեղին ամրացրած ոստիկանը։
01
08
Նրա խոսքով՝ ղեկավարությունը զգուշացրել է, որ ամեն չկանխված ինքնասպանության համար իրենց նկատողություն կանեն, կկրճատեն աշխատավարձերն ու կզրկեն պարգևատրումներից․ «Մի քանի օր առաջ մեկ այլ կամրջի վրա գրանցված միջադեպի առիթով հետաքննություն սկսեցին, ու պարեկին նկատողություն կամ խիստ նկատողություն ա սպառնում։ Բայց փրկելու համար որևէ պարգևատրություն չի ենթադրվում»։
02
«Եթե պարգևատրություններ լինեն, կկարողանաք ամեն հերթափոխի համար մի քանի «փրկության» դեպքեր ներկայացնել»,֊ նկատեցի ես։
«Դա անհնար ա։ Առաջինը՝ մենք մեզ թույլ չենք տա, երկրորդը՝ նրանք մեզ վերահսկում են՝ էստեղ ու ամբողջ քաղաքում տեսախցիկներ են տեղադրված։ Մեզ նույնիսկ ավելի ուշադիր են հետևում, քան հասարակ քաղաքացիներին»,֊ պատասխանեց նա։
06
03
Զրույցին միջամտեց մեկ այլ ոստիկան, որը դժգոհ էր ղեկավարության՝ ինքնասպաններին ուշադրության կենտրոնում պահելու պատճառից․ «Ասում են՝ անցած շաբաթ նախագահը գնում էր հարսանիք, որը պետք ա կայանար ձորի «Ֆլորենս» ռեստորանում, երբ կամրջից մարդ գցվեց, ու դիակը փակեց շքախմբի ճանապարհը։ Ստիպված եղան փոխել ճանապարհը։ Հենց էդ ժամանակ էլ որոշեցին պարեկներ տեղադրել բոլոր կամուրջների վրա։ Ոնց֊որ մինչև էդ ամեն ինչ լավ էր»։
Նա նաև նշեց, որ իրենց մինչ օրս չեն բացատրել, թե ինչ հատկանիշներով պետք է պարզել՝ որոնք են ինքնասպանները․ «Եթե մարդ ուզում ա ինքնասպան լինի, նրան ոչ մեկ չի կարա խանգարի։ Նրանց կամրջի վրա չի, որ պետք ա բռնել։ Ես չեմ կարա յուրաքանչյուրի գլխի մեջ տեսախցիկ դնեմ։ Ի՞նչ ա՝ պետք ա վազե՞մ բոլոր տարօրինակ թվացողների հետևից։ Քաղաքի կեսը նամռոտ ռոժով ա քայլում, չթողնե՞մ կամրջի վրա։ Հենա, դու էլ ես նամռոտ։ Ընդհանրապես լրագրողի նման չես»։
05
Epress.am֊ի հետ զրույցում Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչության ներկայացուցիչ Արմեն Մալխասյանը նշել է, որ իրենք ինքնասպանությունները կանխելու դեմ հատուկ ծառայություն չունեն։ Համաձայն Մալխասյանի, պարեկային խմբերը երթուղիներ ունեն, և ոստիկանության ծառայողները օրվա ընթացքում կարող են հայտնվել նաև կամուրջների վրա։

It has already been one week that police officers have been keeping duty on Yerevan’s highest bridges. Among their responsibilities is preventing suicide attempts. The most well known bridges, in regards to suicide, mostly follow the Hrazdan river; Hrazdan’s big bridge, famously known as Kievian (60 meters high), Davtashen’s bridge (92 meters), and Victory Bridge (34 meters).
Anonymous police officers told journalists that they are discontent with the Law Enforcement leadership’s new initiative, with the hope that they would be freed from it. “Even without this job, day and night we’re on the streets, but now we have no way to stay away from the sun,” protested the police officer with handcuffs and a club tied to his belt.
06
According to him, the police leadership warned them that for every unprevented suicide, they would be reprimanded, their salaries lowered, and deprived them from future bonuses, “a few days ago on another bridge, they started an investigation for a registered incident and those on patrol are under threat of being strictly reprimanded. Though, there’s no reward for saving someone.”
I said that “if there were rewards, you would present a few acts of preventions at every shift.”
02
07
01
“That’s impossible. First of all, we won’t let ourselves do that. Second, they are monitoring us here and there are cameras all over the city. They follow us even closer than they do ordinary citizens,” answered the police officer.
Another police officer, who was also discontent with the leadership’s new spotlight on suicide, interfered in the conversation, he claimed, “they said that last week the president was attending a wedding which was to take place in the Hrazdan canyon’s Florence restaurant. Someone jumped off the bridge and blocked his entourage’s path. They were forced to change their route and from that moment, they decided to send patrol units to all bridges. As if everything was alright before.”
03
He also noted, that until the present moment they haven’t been told what criteria they should look for in potential suicide victims, “if someone wants to commit suicide, no one could prevent the person. You don’t need to find that person on a bridge. I can’t place a camera in everyone’s head. What should I do, run after every person who seems weird? Half the city walks with gloomy mug faces; should I not let them walk across the bridge? Look, you look gloomy too! Generally, you don’t even look like a journalist.”
05
Epress.am spoke to Police public relations department representative Armen Malkhasyan, who noted that they don’t have a specific service for suicide prevention. According to Malkhasyan, the patrol units have routes and police officers may appear on the bridge during the day.