Ոստիկաններ vs ինքնասպանություն․ նոր նախաձեռնություն Երևանում
Արդեն մի շաբաթ է՝ Երևանի ամենաբարձր կամուրջների վրա հերթապահում են ոստիկաններ։ Նրանց պարտականությունների մեջ է մտնում ինքնասպանության փորձերի կանխարգելումը։ Խոսքը ինքնասպանների շրջանում ամենատարածված՝ Հրազդան գետի վրայով անցնող կամուրջների մասին է՝ Հրազդանի մեծ կամուրջ, որը հայտնի է նաև Կիևյան անունով՝ 60 մետր բարձրություն, Դավթաշենի կամուրջ՝ 92 մետր, Կոնյակի գործարանի մոտակայքում գտնվող Հաղթանակի կամուրջ՝ 34 մետր։
07
Իրավապահները ղեկավարության նոր նախաձեռնությունից դժգոհ են ու համաձայնեցին անանունության պայմանով խոսել լրագրողների հետ՝ հույս ունենալով, որ իրենց կազատեն այդ առաքելությունից։ «Առանց էդ էլ օր ու գիշեր փողոցում ենք անցկացնում, իսկ հիմա արևից փրկվելու տեղ էլ չկա»,֊ բողոքեց ձեռնաշղթաներն ու մահակը գոտկատեղին ամրացրած ոստիկանը։
01
08
Նրա խոսքով՝ ղեկավարությունը զգուշացրել է, որ ամեն չկանխված ինքնասպանության համար իրենց նկատողություն կանեն, կկրճատեն աշխատավարձերն ու կզրկեն պարգևատրումներից․ «Մի քանի օր առաջ մեկ այլ կամրջի վրա գրանցված միջադեպի առիթով հետաքննություն սկսեցին, ու պարեկին նկատողություն կամ խիստ նկատողություն ա սպառնում։ Բայց փրկելու համար որևէ պարգևատրություն չի ենթադրվում»։
02
«Եթե պարգևատրություններ լինեն, կկարողանաք ամեն հերթափոխի համար մի քանի «փրկության» դեպքեր ներկայացնել»,֊ նկատեցի ես։
«Դա անհնար ա։ Առաջինը՝ մենք մեզ թույլ չենք տա, երկրորդը՝ նրանք մեզ վերահսկում են՝ էստեղ ու ամբողջ քաղաքում տեսախցիկներ են տեղադրված։ Մեզ նույնիսկ ավելի ուշադիր են հետևում, քան հասարակ քաղաքացիներին»,֊ պատասխանեց նա։
06
03
Զրույցին միջամտեց մեկ այլ ոստիկան, որը դժգոհ էր ղեկավարության՝ ինքնասպաններին ուշադրության կենտրոնում պահելու պատճառից․ «Ասում են՝ անցած շաբաթ նախագահը գնում էր հարսանիք, որը պետք ա կայանար ձորի «Ֆլորենս» ռեստորանում, երբ կամրջից մարդ գցվեց, ու դիակը փակեց շքախմբի ճանապարհը։ Ստիպված եղան փոխել ճանապարհը։ Հենց էդ ժամանակ էլ որոշեցին պարեկներ տեղադրել բոլոր կամուրջների վրա։ Ոնց֊որ մինչև էդ ամեն ինչ լավ էր»։
Նա նաև նշեց, որ իրենց մինչ օրս չեն բացատրել, թե ինչ հատկանիշներով պետք է պարզել՝ որոնք են ինքնասպանները․ «Եթե մարդ ուզում ա ինքնասպան լինի, նրան ոչ մեկ չի կարա խանգարի։ Նրանց կամրջի վրա չի, որ պետք ա բռնել։ Ես չեմ կարա յուրաքանչյուրի գլխի մեջ տեսախցիկ դնեմ։ Ի՞նչ ա՝ պետք ա վազե՞մ բոլոր տարօրինակ թվացողների հետևից։ Քաղաքի կեսը նամռոտ ռոժով ա քայլում, չթողնե՞մ կամրջի վրա։ Հենա, դու էլ ես նամռոտ։ Ընդհանրապես լրագրողի նման չես»։
05
Epress.am֊ի հետ զրույցում Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչության ներկայացուցիչ Արմեն Մալխասյանը նշել է, որ իրենք ինքնասպանությունները կանխելու դեմ հատուկ ծառայություն չունեն։ Համաձայն Մալխասյանի, պարեկային խմբերը երթուղիներ ունեն, և ոստիկանության ծառայողները օրվա ընթացքում կարող են հայտնվել նաև կամուրջների վրա։

Ереванские полицейские борются с суицидами. “Полгорода с мрачными рожами”
Уже неделю на самых высоких мостах в столице Армении дежурят наряды полиции. В их обязанности входит предотвращение попыток суицида. Речь идет о самых высоких и популярных у самоубийц мостах через реку Раздан: 60-метровый по улице Киевяна, Давидашенский (92м) и мост Победы у Коньячного завода.
Стражи порядка недовольны новой инициативой начальства и согласились побеседовать с журналистом в надежде, что их избавят от этой миссии и с условием анонимности. “Мы и так дни и ночи проводим на улице, а теперь еще и негде укрыться от солнца”, - пожаловался полицейский с наручниками и дубинкой за поясом.
По его словам, начальство предупредило, что за каждое непредотвращенное самоубийство им грозят выговоры, урезания зарплат и отмена премий. “Несколько дней назад из-за случая на другом мосту начали служебное следствие, и патрулю грозит выговор или строгий выговор. Но за спасение никаких поощрений не предполагается”.
- Если будут премии, вы сможете предъявлять по несколько “спасенных” за каждую смену, - заметил я.
- Это невозможно. Во-первых, мы себе не позволим, а во-вторых, они и так за нами следят – тут и повсюду в городе установлены камеры. За нами даже пристальнее наблюдают, чем за простыми гражданами.
07
В разговор вмешался другой полицейский, недовольный причиной внимания начальства к самоубийцам. “Говорят, на прошлой неделе президент ехал на свадьбу в ресторан “Флоренс” в ущелье, когда с моста бросился человек, и труп перегородил дорогу кортежу. Пришлось изменить путь. Тогда и решили поставить патрули на всех мостах. Как будто до этого момента все было хорошо”.
Он также сказал, что до сих пор им не объяснили, по каким именно приметам следует вычислять самоубийц:
- Если человек хочет покончить с собой, его никто не сможет остановить. Их не на мосту надо ловить. Я не могу установить камеру в голове у каждого. Мне что, бегать за всеми, кто покажется странным! Полгорода с мрачными рожами ходят – мне их на мост не пускать? Вон, и ты угрюмый ходишь. Совсем на журналиста не похож.
06
За подробностями новой инициативы силовиков Epress.am накануне обратился в управление по связям с общественностью Полиции, откуда сотрудник Армен Малхасян сказал, что никаких особых распоряжений в связи с мостами патрулям дано не было. “У патрульных групп есть маршруты, и полицейские в течение дня периодически могут оказываться на том или ином мосту”.