Ինչու սփյուռքահայերը չեն բարձրացնում Հայաստանում մարդու իրավունքների խնդիրը
«Հետաքրքիր է՝ արդյոք մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերը Հայաստան֊Սփյուռք համաժողովի օրակարգում կա՞ն»։ Այս հարցադրումն այսօր տեսա իրավապաշտպան Լարա Ահարոնյանի ֆեյսբուքյան էջում։ Հարցի պատասխանն ինձ հայտնի էր․ օրակարգում նշված հարցերը չկային, իսկ քննարկման հիմնական թեման Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման գործընթացն է, Հայոց Ցեղասպանության 100֊ամյակի միջոցառումներին նախապատրաստվելը, ինչպես նաև սիրիահայերի հիմնախնդիրը։
Մտածեցի՝ արդյոք Լարային հուզող հարցը չի առաջացել նաև այն սփյուռքահայերի մոտ, ովքեր եկել էին համաժողովին մասնակցելու։
Երեկ սփյուռքահայ հյուրերը հավաքվել էին ԱԺ֊ի կից այգում, և ես առիթ ունեցա այդ հարցն ուղղել նրանցից մի քանիսին։
Մինչ միջոցառման պաշտոնական մեկնարկը Երևանի թերևս ամենախնամված այգում, որը, ի դեպ, փակ է երևանցիների համար, հյուրերը լուսանկարվում էին միմյանց հետ և հայրենիքի օրենսդրի ֆոնին։ Դա ազդարարվեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ելույթով։ Սահակյանին լսող 600 սփյուռքահայերի լուրջ դեմքերից ակնհայտ էր, որ ծանոթ չեն ՀՀԿ֊ականի հումորային ոճին։
Հասցրեցի զրուցել տարբեր համայնքների ներկայացուցիչների հետ։ Առաջին զրուցակիցս Ռուսաստանի հայերի միության Մոսկվայի գրասենյակից Անահիտ Խալաթյանն էր։ Նա ասաց՝ բնական է, որ թեման Ցեղասպանության 100֊ամյակն է, քանի որ այդ հարցն ավելի շատ Սփյուռքին է վերաբերում, և իրենք եկել են նախարարուհի Հրանուշ Հակոբյանից ցուցումներ ստանալու ապրիլի 24֊ի միջոցառումները ճիշտ կազմակերպելու համար։
Իտալիայի Հայոց միության նախագահ Պայքար Սիվազլյանին ևս հարցրեցի՝ ցանկանո՞ւմ է արդյոք սատարել Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, և ստացա հետևյալ պատասխանը․ «Չկարծեք, որ Սփյուռքից եկածներից շատերը ավելի լավ պայմաններով երկրներից են եկել»։
«Հավանաբար, Սիրիան նկատի ունե՞ք»,֊ հարցրեցի։
«Ոչ միայն, Եվրոպայում ևս ընտիր վիճակ չէ։ 23 տարվա անկախություն ունենալու համար չեմ կարծում, որ այդքան ծանր հարցեր կան Հայաստանում։ Բայց եթե ինչ֊որ հարցրեր կան էլ, մեզ պետք է Հայաստանի քաղաքացիները բացատրեն»,֊ ասաց Սիվազլյանը։
Հայ օգնության ֆոնդի ներկայացուցիչ Մարո Քեշիշյանը դժգոհեց, որ Հայաստանի կառավարությունը Սփյուռքին կթու կովի տեղ է դրել։
«Մեզ թույլ չեն տա միջամտել։ Ասում են՝ սա երկիր է, մենք մեր քաղաքացիների հետ խնդիր չունենք։ Պետություն է, թողեք մեր ձևով անենք։ Երբ երիտասարդ կինը՝ Զարուհին, ընտանեկան բռնության զոհ դարձավ, մենք նամակներ գրեցինք, սակայն մեր ձայնը տեղ չհասավ։ Պետք է հենց Հայաստանում ապրող քաղաքացիները կառուցեն այս երկիրը։ Գնան դուրս, սովորեն, և գան երկիրը կառուցեն»,֊ ասել է Քեշիշյանը։
Իմ հաջորդ զրուցակիցը՝ Տաիս Կարամեկյանը, «իրավապաշտպանություն» բառից վրդովվեց և ասաց՝ «իրավապաշտպանները նույնիսկ հանցագործների են պաշտպանում»։
Պաշտոնական հանդիպումը ավարտվեց բոլոր 600 հյուրերի, Հրանուշ Հակոբյանի և Գալուստ Սահակյանի խմբակային լուսանկարով։

“I wonder if human rights, democracy, rule of law, fighting corruption is on the agenda of the Armenia - Diaspora Forum this week?” I saw this question raised on activist Lara Aharonian’s facebook page. The question was left unanswered on the forum’s agenda and instead the main issues were international recognition of the Armenian Genocide, its condemnation and resolution of its outcomes, commemoration preparations for the 100th anniversary of the Armenian Genocide, as well as Syrian-Armenian problems.
I wondered if Lara’s concerning question did not arise among those diasporans who are participating in the conference. On September 19, the diasporan guests had gathered in front of the National Assembly’s garden, where I had a chance to direct the question to a few of them.
Before the official launch of the event, the guests were taking photos amongst themselves with the backdrop of the nation’s legislature.
I was able to converse with representatives of various communities at the gathering. My first interviewee was Anahit Khalatyan, from the Moscow office of the Union of Russian Armenians. She said that it’s natural that the topic is on the 100th anniversary of the Armenian Genocide, because it is more relevant to diasporans and that they’ve come here to get instructions from Hranush Hakobyan, on how to properly organize their April 24 activities. I asked the president of the Italian-Armenian Association, Baykar Sivazlian, if he was willing to support the defense of human rights in Armenia, he responded, “don’t think that many diasporans come from countries with better conditions.”
“You’re probably thinking of Syria, right?” - I replied.
“Not only, Europe is not in great shape either. With 23 years of independence, I don’t think there are such large issues in Armenia. But if there are such issues, then Armenian citizens must explain them to us,” said Sivazlian.
Armenian Relief Society representative, Maro Keshishian, complained that the Armenian government sees the diaspora as a cash cow.
“They haven’t allowed us to intervene. They say that this is a state and we have no issues with our citizens. This is a state; allow us to administer it in our way. When a young women like Zaruhi (Petrosyan) became a domestic violence victim, we wrote many letters in protest, however our voice was not heard. Armenian citizens who live here have to build this country themselves. They should leave, get an education, and return to build the country,” said Keshishian.
My next interview was with Thais Karamekian, who was indignant toward the word “human rights activist”, she said that “human rights activists are even protecting criminals.”
The official visit concluded with a group photograph of all 600 guests, Hranush Hakobyan, and National Assembly President Galust Sahakyan.