Ադրբեջանը Հայաստանին վերադարձրեց Սարգիս Անանյանին
Ադրբեջանն այսօր Հայաստանին է վերադարձրել Ղազախի շրջանում օգոստոսի 26-ին գերեվարված Սարգիս Անանյանին: Այս մասին Epress.am֊ին ասել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի խոսնակ Զառա Ամատունին։
Փոխանցումը տեղի է ունեցել Իջևանի հետ սահմանակից Ղազախի շրջանի Ջաֆարլի գյուղի մոտակայքում:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները Հայաստանի քաղաքացու՝ սահմանն անցնելու մասին գրել էին օգոստոսի 26-ին, սակայն ՀՀ ոստիկանությունն այն ժամանակ նշել էր, որ կորած անձի մասին հաղորդում չի ստացել։
Սեպտեմբերի 1-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հրապարակեցին Անանյանի նկարը, սակայն ՀՀ ոստիկանությունը դարձյալ նշել էր, որ Նոյեմբերյանի բնակչի կորելու մասին հաղորդում չի ստացել։
«Երբ Անանյանի նկարը հրապարակեցին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, ոստիկանությունը սկսեց քննություն տանել, երբ նրա քույրը ներկայացրեց բողոք, արդեն սկսվեց գործով նյութերի նախապատրաստումը»,- Epress.am֊ին ասել էր Ոստիկանության հասարակության հետ կապերի բաժնի ներկայացուցիչ Արմեն Մալխասյանը։

Азербайджан передал Армении плененного Саргиса Ананяна
25 сентября Азербайджан передал Армении плененного 26 августа в Газахском районе Саргиса Ананяна. Об этом Epress.am сообщила пресс-секретарь ереванского офиса Международного Комитета Красного Креста Зара Аматуни.
Передача пленного состоялась неподалеку от села Джафарли Газахского района, граничащего с армянским городом Иджеван.
Азербайджанские СМИ сообщили о пересечении гражданином Армении границы еще 26 августа, однако полиция Армении заявила, что не получила сообщения о пропаже человека. 1 сентября азербайджанские СМИ опубликовали фотографию Ананяна, однако полиция снова заявила об остутствии сообщения о пропаже жителя Ноемберяна.
«Когда азербайджанские СМИ опубликовали фотографию Ананяна, полиция начала расследование, когда его сестра представила жалобу, уже началась подготовка материалов по делу», – ранее в беседе с Epress.am заявил представитель отдела по связям с общественностью полиции Армен Малхасян.