Արցախի հետ սահմանին մաքսակետ է լինելու
Արտաքին գործերի նախարարությունը «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» ՀԿ-ին տրամադրել է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության պայմանագրի նախագիծը և դրա հավելվածները: Հիշեցնենք, որ նախարարությունը հրաժարվում էր դա անել, ինչի կապակցությամբ ՀԿ-ն դիմել էր վարչական դատարան:
Նախագծի մաս հանդիսացող հավելված 2-ի, 7-րդ կետում հստակ գրված է, որ Մաքսային Միության Մաքսային օրենսգրքում պետք է ավելացվեն «Հայաստանի Հանրապետություն» բառերը, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղը Մաքսային Միության մաս չի կազմելու:
«ՄՄ Մաքսային օրենսգրքի 95-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ասում է, որ մաքսային սահամանը հատող ապրանքների (այդ թվում` ավտոմեքենաների) նկատմամբ իրականացվում է մաքսային հսկողություն: Իսկ նույն օրենսգրքի 97-րդ հոդվածի 1-ին մասը ուղղակիորեն ասում է, որ «Մաքսային հսկողության գոտիները դրանք այն տեղերն են, որտեղ ապրանքները հատում են մաքսային սահմանը…» Այսպիսով, ԼՂՀ-ն դուրս է մնալու Մաքսային Միության սահմաններից: Ուստի, այն վայրերում, որտեղ ԵՏՄ տարածք հանդիսացող Հայաստանից դեպի Արցախ ճանապարհներ են գնում և ապրանքներ են տեղափոխվում պետք է լինեն մաքսային գոտիներ (մաքսակետեր)»,- ասված է ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ՀԿ ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանի՝ պայմանագրի նախագծից հետևում է, որ մաքսակետեր կստեղծվեն Քաշաթաղում, Լաչինում և Արցախ տանող մյուս ճանապարհներին: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղից դեպի Հայաստան ապրանքները կներմուծվեն Եվրասական տնտեսական միությունում գործող բավականին բարձր սակագներով: Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ Հայաստանը մտադիր է ստորագրել այս պայմանագիրը հոկտեմբերի 10-ին և այն ուժի մեջ կմտնի արդեն հունվարի 1-ից:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը լրագրողների հետ զրույցում հավաստիացրել էր, որ ՄՄ մտնելուց հետո Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև մաքսակետ չի լինելու: Նա նշել էր, որ ԼՂՀ-ում արտադրված ապրանքներն ազատորեն շարունակելու են շրջանառվել, ինչպես հաճախ արվել է նաև մինչև հիմա, այն է՝ ռեբրենդինգով՝ տարբերակվելով որպես Հայաստանում արտադրված ապրանքներ:

Между Арменией и Арцахом будет таможенный пункт
МИД Армении предоставил общественной организации «Объединение осведомленных граждан» проект договора о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и приложения к нему. Ранее министерство отказывалось сделать это, в связи с чем организация обратилась в Административный суд.
В седьмом пункте второго приложения говорится: «В Таможенный кодекс Таможенного союза необходимо добавить слова «Республика Армения», то есть Нагорный Карабах не станет частью ТС».
«Во второй части статьи 95 Таможенного кодекса говорится, что над товарами, пересекающими таможенную границу, (в том числе автомобилями), осуществляется таможенный контроль. А в первой части статьи 97 говорится, что «Зоны таможенного контроля это зоны, где товары пересекают таможенную границу». Таким образом, Нагорно-Карабахская Республика останется за пределами границ Таможенного союза. Поэтому в местах, где из Армении, являющейся территорией ЕАЭС, идут дороги в Арцах и перевозятся товары, должны быть таможенные пункты», - говорится в сообщении общественной организации.
По словам представителя Объединения Даниела Иоаннисяна, из проекта договора следует, что таможенные пункты будут установлены, в частности, в Кашатаге и Лачине. А товары из НК в Армению будут импортироваться по действующим в ЕАЭС довольно высоким тарифам. По слухам, Армения намерена подписать договор 10 октября, он вступит в силу с 1 января.
Ранее министр экономики Карен Чшмаритян заверял, что в результате вступления Армении в Таможенный союз КПП с Карабахом не будет. Он сообщил журналистам, что производимые в НКР товары будут свободно поступать, как часто делалось и прежде, путем ребрендинга, в результате чего их представляют в качестве товаров, произведенных в Армении.