«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը կրկին ԱԺ-ի օրագարկում է: Այսօր ԱԺ-ում խմբակցության անունից այն ներկայացրել է ՀԱԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը: Օրինագծի հիմնական նպատակն է թույլ չտալ, որպեսզի ՀՀ նախագահը իրավունք ունենա բանակն օգտագործել արտակարգ դրության ժամանակ: Ըստ Ջհանգիրյանի՝ օրենքը 2012 թվականին ընդունվել է միայն հետին թվով արդարացնելու համար 2008 թվականի մարտի 1-ին արտակարգ դրության անօրինական հայտարարումը և ԶՈՒ-ի օգտագործումը խաղաղ հանրահավաքը ցրելու ժամանակ: Նշենք, որ այդ օրը 10 մարդ է սպանվել, որոնց սպանության համար մինչ օրս ոչ ոք չի դատապարտվել։
«Որպեսզի նախագահը ԶՈՒ կիրառման համար հրաման տա, պետք է լինի երեք դեպքից մեկը՝ պետության վրա հարձակում, հարձակման իրական վտանգ, հայտարարված պատերազմ: Բայց դա դեռ բավարար չէ, պետք է հայտարարվի ռազմական դրություն, հայտարարվի մասնակի կամ ամբողջական զորահավաք»,- այսօր ԱԺ֊ում ասել է Ջհանգիրյանը:
Նրա խոսքով՝ գործող օրենքը, որը թույլ է տալիս նախագահին ԶՈւ-ն ներքաղաքական զարգացումների ժամանակ օգտագործել, մի շարք հակասություններ ունի ՀՀ Սահմանադրության հետ: Մասնավորապես, Ջհանգիրյանը նշել է, որ ոչ մի օրենքով չեն կարող որևէ մարմնի տրվել ավել լիազորություններ, քան այդ մարիմնը ունի Սահմանադրությամբ, որևէ օրենքով չի կարող սահմանափակվել մարդու իրավուքնները և ազատությունները:
ՀԱԿ֊ի ներկայացրած նախագծին դեմ արտահայտվել են իշխող ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները։ Խոսրով Հարությունյանը, մասնավորապես, նշել է, որ որևէ մեկի կողմից հակասահմանադրական գործողություններ իրականացնելու, օրինակ, իշխանությունը բռնազավթելու փորձի դեպքում զինված ուժերի կիրառումն արդարացված է։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ խմբակցությունն այս տարի արդեն մեկ անգամ բարձրացրել էր հարցը, սակայն օրինագիծը բացասական եզրակացություն էր ստացել ՀՀ կառավարությունում։
Համաձայն կառավարության հիմանվորման՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարող են օգտագործվել ինչպես Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ հայտարարված պատերազմի և ռազմական դրության, այնպես էլ արտակարգ դրություն հայտարարելու դեպքում։ Ընդ որում, արտակարգ դրություն հայտարարելու դեպքում «ՀՀ պաշտպանության պետական լիազոր մարմնի մարդկային ռեսուրսները, տեխնիկական և տրանսպորտային միջոցները կարող են օգտագործվել նաև զենքով և զինամթերքով»:

Законопроект об объявлении чрезвычайного положения снова в парламенте Армении
Законопроект о поправках к закону Армении «О правовом режиме чрезвычайного положения» снова в повестке Национального Собрания. 30 сентября Гагик Джангирян представил его в парламенте от имени фракции «Армянский национальный конгресс». Основная цель законопроекта – не допустить, чтобы президент страны имел право использовать армию во время чрезвычайного положения. По словам депутата, в 2012 году закон был принят задним числом только ради того, чтобы оправдать незаконное объявление чрезвычайного положения 1 марта 2008г. и использование ВС для разгона мирной демонстрации. Тогда было убито 10 человек, за что до сих пор никто не понес наказания.
«Для приказа президента о применении ВС должен быть один из трех случаев: атака на государство, реальная опасность атаки, объявленная война. Но этого недостаточно, должно быть объявлено военное положение и частичная или полная мобилизация», - заявил Джангирян в парламенте.
По словам депутата, действующий закон, позволяющий президенту использовать ВС во время внутриполитических событий, имеет ряд противоречий с Конституцией Армении.
В частности, Гагик Джангирян заявил, что ни один закон не может наделить какой-либо орган большими полномочиями, чем предусмотрено Конституцией, ни один закон не может ограничивать права и свободы человека.
Против представленного АНК проекта высказались депутаты от правящей Республиканской партии Армении. Хосров Арутюнян заявил, что применение вооруженных сил оправдано в случае чьей-либо попытки осуществить антиконституционные действия, к примеру, узурпировать власть.
«Армянский национальный конгресс» уже поднимал этот вопрос в начале годе, однако законопроект получил отрицательное заключение правительства.
Тогда правительство заявило, что ВС Армении могут использоваться как в случае вооруженной атаки на Государство, наличия непосредственной угрозы атаки или объявленного военного положения, так и в случае объявления чрезвычайного положения. Причем, в случае объявления чрезвычайного положения «человеческие ресурсы, технические и транспортные средства государственного уполномоченного органа в области обороны Армении могут использоваться также с оружием и боеприпасами».