«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը կրկին ԱԺ-ի օրագարկում է: Այսօր ԱԺ-ում խմբակցության անունից այն ներկայացրել է ՀԱԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը: Օրինագծի հիմնական նպատակն է թույլ չտալ, որպեսզի ՀՀ նախագահը իրավունք ունենա բանակն օգտագործել արտակարգ դրության ժամանակ: Ըստ Ջհանգիրյանի՝ օրենքը 2012 թվականին ընդունվել է միայն հետին թվով արդարացնելու համար 2008 թվականի մարտի 1-ին արտակարգ դրության անօրինական հայտարարումը և ԶՈՒ-ի օգտագործումը խաղաղ հանրահավաքը ցրելու ժամանակ: Նշենք, որ այդ օրը 10 մարդ է սպանվել, որոնց սպանության համար մինչ օրս ոչ ոք չի դատապարտվել։
«Որպեսզի նախագահը ԶՈՒ կիրառման համար հրաման տա, պետք է լինի երեք դեպքից մեկը՝ պետության վրա հարձակում, հարձակման իրական վտանգ, հայտարարված պատերազմ: Բայց դա դեռ բավարար չէ, պետք է հայտարարվի ռազմական դրություն, հայտարարվի մասնակի կամ ամբողջական զորահավաք»,- այսօր ԱԺ֊ում ասել է Ջհանգիրյանը:
Նրա խոսքով՝ գործող օրենքը, որը թույլ է տալիս նախագահին ԶՈւ-ն ներքաղաքական զարգացումների ժամանակ օգտագործել, մի շարք հակասություններ ունի ՀՀ Սահմանադրության հետ: Մասնավորապես, Ջհանգիրյանը նշել է, որ ոչ մի օրենքով չեն կարող որևէ մարմնի տրվել ավել լիազորություններ, քան այդ մարիմնը ունի Սահմանադրությամբ, որևէ օրենքով չի կարող սահմանափակվել մարդու իրավուքնները և ազատությունները:
ՀԱԿ֊ի ներկայացրած նախագծին դեմ արտահայտվել են իշխող ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները։ Խոսրով Հարությունյանը, մասնավորապես, նշել է, որ որևէ մեկի կողմից հակասահմանադրական գործողություններ իրականացնելու, օրինակ, իշխանությունը բռնազավթելու փորձի դեպքում զինված ուժերի կիրառումն արդարացված է։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ խմբակցությունն այս տարի արդեն մեկ անգամ բարձրացրել էր հարցը, սակայն օրինագիծը բացասական եզրակացություն էր ստացել ՀՀ կառավարությունում։
Համաձայն կառավարության հիմանվորման՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարող են օգտագործվել ինչպես Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ հայտարարված պատերազմի և ռազմական դրության, այնպես էլ արտակարգ դրություն հայտարարելու դեպքում։ Ընդ որում, արտակարգ դրություն հայտարարելու դեպքում «ՀՀ պաշտպանության պետական լիազոր մարմնի մարդկային ռեսուրսները, տեխնիկական և տրանսպորտային միջոցները կարող են օգտագործվել նաև զենքով և զինամթերքով»:

A bill to reform “The Legal Regime of the State of Emergency” law is once again on the National Assembly’s agenda. Today, the Armenian National Congress (HAK) member Gagik Jhangiryan presented the bill in the National Assembly. The bill’s objective is to restrict the Armenian President from using the army during a state of emergency. According to Jhangiryan, the bill allowing the president was passed in 2012 only to justify the illegal declaration of a state of emergency on March 1st, 2008 and the Armed Force’s dispersion of a peaceful protest. On March 1, 10 people were killed and until today, no one has been tried for their deaths.
“In order for the president to give a command to the Armed Forces, it would have to be among one of the three situations. First, the state must be attacked, a real danger must be felt from the attack, or a declaration of war. But that still isn’t sufficient, it must be declared a military situation, and a declaration of partial or entire mobilization,” Jhangiryan said today in the National Assembly.
The HAK backed bill received opposition from the ruling Republican Armenian Party (HHK) MPs. Khosrov Harutyunyan, specifically noted that the use of unconstitutional acts is justified, for example, the use of the Armed Forces against the unconstitutional attempt to overthrow the government by force.
Earlier this year, HAK had already brought the issue on the agenda once before, however, the bill had received a negative conclusion from the Armenian government.