«Ինչո՞ւ է Սյունիքի դատարանը գործում Ստեփանակերտում». ՄԻՊ-ը ստել է պատգամավորին
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանն այսօր ԱԺ-ում բարձրացրել է Սյունիքի մարզի դատարանի՝ ԼՂՀ֊ի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում նիստեր գումարելու հարցը: Փոստանջյանը նկատել է, որ դա անօրինական է և խախտում է ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող տուժողների, տուժողների ներկայացուցիչների, մեղադրյալների իրավունքները, մասնավորապես, զոհված զինծառայողների գործերի դեպքում: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի զեկույցից հետո Փոստանջյանը հարցրել է օմբուդսմենին՝ արդյոք վերջինս մարդու իրավունքների խախտումը չի տեսնում նման պրակտիկայում։
«Անկեղծ ասած՝ մենք չունենք բողոքներ այդ դատարանի հարցի հետ կապված: Ինձ համար հարցը գտնվում է բավականին զգայուն հարթությունում: Ես հիմա պատրաստ չեմ դրա մասին ձեզ հետ այստեղից խոսել, պատրաստ եմ ձեզ հետ քննարկել խնդիրը»,-ասել է Կարեն Անդրեասյանը:
Հակադարձելով՝ Զարուհի Փոստանջյանն ասել է, որ ՄԻՊ-ը պետք է որ բողոքներ ստացած լիներ: Պատգամավորի խոսքով՝ Ստեփանակերտի դատարանում է քննվում, օրինակ, ԼՂՀ-ում խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների գործերը: Փոստանջյանն ընդգծել է, որ նման դեպքերում կա հստակ իրավունքի խախտում և ՀՀ Սահմանադրության խախտում:
«Եթե բողոք է պետք, ես կներկայացնեմ»,-ասել է պատգամավորը:
Անդրեասյանն իր պատասխանում 2 անգամ պնդել է, որ ՄԻՊ գրասենյակը վերջին 3,5 տարվա ընթացքում գեթ մեկ բողոք չի ստացել։
Իրականում նշված հարցով Մարդու իրավունքների պաշտպանը մի քանի բողոք է ստացել։ Epress.am֊ը զրուցել է 2013 թվականի հուլիսի 30-ին ԼՂՀ Մարտակերտի զորամասերից մեկում զոհված 20-ամյա զինծառայող Արման Մուրադյանի հոր՝ Հովսեփ Մուրադյանի հետ, ով պնդել է, որ այս տարվա հունիսին ՄԻՊ գրասենյակ դիմում է հանձնել՝ ցանկանալով իմանալ՝ ինչու են իր որդու գործով նիստերն անցկացվում Ստեփանակերտում։
2010 թվականին ԼՂՀ֊ում զոհված Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը, մեզ նույնպես ասել է, որ խնդրի առնչությամբ դիմել է օմբուդսմենի գրասենյակ։
2011 թվականին Խոջալուի զրոամասերից մեկում հրազենային վնասվածքից զոհված 22-ամյա զինծառայող Թորգոմ Սարուխանյանի մայրը՝ Լենա Սարուխանյանը, 2012-ի փետրվարին նամակ է գրել ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանին` հարցնելով, թե ինչու են Հայաստանի քաղաքացիները ծառայում Լեռնային Ղարաբաղում:
«Առաջին հարցումը մենք տիկին Սարուխանյանից ընդունել ենք և անմիջապես հարցում ենք արել Պաշտպանության նախարարություն, սակայն ՊՆ֊ի տված պատասխանը մեզ չի գոհացրել: Ուստի մենք նամակ ենք գրել վարչապետին, որպեսզի ի վերջո ստանանք գոհացուցիչ պատասխան, որ կարելի կլիներ փոխանցել տիկին Սարուխանյանին», – Epress.am-ի հետ զրույցում 2012-ի մարտին ասել էր ՄԻՊ գրասենյակի ներկայացուցիչ Արամ Վարդանյանը՝ հրաժարվելով ասել, թե ինչ է գրված եղել ՊՆ֊ի պատասխանում։

Почему суд Сюника действует в Степанакерте. Омбудсмен Армении солгал депутату
Член фракции «Наследие» Заруи Постанджян подняла в парламенте вопрос проведения заседаний в суде Сюникской области — Степанакерте. По словам депутата, это незаконно и нарушает права пострадавших, представителей пострадавших, обвиняемых, которые являются гражданами Армении, в частности, в случае дел погибших военнослужащих. Постанджян поинтересовалась, не видит ли в этом Омбудсмен нарушения прав человека.
«По правде сказать, у нас нет жалоб по вопросу этого суда. Для меня это достаточно сенситивный вопрос. Я не готов говорить здесь с вами об этом, готов обсудить с вами вопрос », - сказал Андреасян.
Депутат заявила, что офис Омбудсмена должен был получить жалобы. По словам Постанджян, в степанакертском суде рассматриваются, к примеру, дела погибших в Карабахе в небоевых условиях военнослужащих. В подобных случаях, добавила она, налицо четкое нарушение права и Конституции.
«Если необходима жалоба, я ее представлю», - добавила Постанджян.
Отвечая, Андреасян дважды заявил, что за последние 3.5 года офис Омбудсмена не получал ни одной жалобы.
Однако по данному вопросу Защитнику прав человека было отправлено несколько жалоб. Epress.am обратился к Овсепу Мурадяну, отцу погибшего в одной из воинских частей Мартакерта 20-летнего военнослужащего Армана Мурадяна. По словам нашего собеседника, в июне 2014 года он передал заявление в офис Омбудсмена, желая узнать, почему заседания по делу его сына проводятся в столице Нагорного Карабаха.
Мать погибшего в НКР в 2010 году Артура Газаряна Ирина Газарян также сообщила, что обращалась в офис Защитника прав человека.
Мать 22-летнего военнослужащего Торгома Саруханяна, погибшего от огнестрельного ранения в одной из военчастей в Ходжалу в 2011 году, Лена Саруханян написала Омбудсмену письмо в феврале 2012-ого, интересуясь, почему граждане Армении служат в Нагорном Карабахе.
«Первый запрос мы получили от Саруханян и немедленно направили запрос в Минобороны, однако ответ МО нас не удовлетворил. Поэтому мы написали премьеру письмо, чтобы, в конце концов, получить удовлетворяющий ответ, который можно было бы передать госпоже Саруханян», - в марте 2012-ого в беседе с Epress.am заявил сотрудник офиса Защитника прав человека Арам Варданян, отказавшись представить содержание ответа министерства.