Դատապարտյալին թույլ չտվեցին ՔՀԿ֊ում ասուլիս անել․ նա բողոքարկելու է որոշումը
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում գտնվող դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանի՝ լրագրողների հետ հանդիպում անցկացնելու դիմումը մերժվել է։ Այս մասին Epress.am֊ին հայտնել է Հակոբյանի կինը՝ Հայաստան Հակոբյանը։
Նա ասել է, որ իր ամուսնուն երեկ տեղեկացրել էին, որ դիմումն ընդունված է, ասուլիսի ժամի մասին կալանավորին ավելի ուշ կտեղեկացնեն։ Դրանից հետո Արտակ Հակոբյանն արդեն իսկ սկսել էր հրավիրել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին։ Այսօր առավոտյան, սակայն, դատապարտյալը ՔԿՀ֊ի պետից մերժում էր ստացել։
«Ասել են, որ Արտակը չի կարող ասուլիս հրավիրել և իր ասելիքը հասցնել հանրությունը, քանի որ ՔԿՀ֊ն գերծանրաբեռնված է»,֊ ասել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ իր ամուսինը դիմելու է դատարան՝ բողոքարկելով այս որոշումը։
Երեկ ցերեկը Epress.am֊ի հետ զրույցում Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանն ասել էր, որ դեռևս հստակ որոշում չկա՝ կթողնեն արդյոք դատապարտյալին ասուլիսով հանդես գալ, թե ոչ:
Նշենք, որ Հակոբյանը սեպտեմբերի 26֊ին ինքնանվասման փորձ էր արել, քանի որ, իր պնդմամբ, ճնշումների էր ենթարկել ՔԿՀ-ի օրվա հերթապահ պատասխանատու մայոր Սմբատ Հակոբյանի կողմից։ Ասուլիսի ընթացքում նա ցանկանում էր խոսել բանտային կյանքի և իր նկատմամբ առկա ճնշումների մասին։
Նախկինում Հակոբյանը մի քանի անգամ բողոք է ներկայացրել ՔԿՀ-ների դեմ՝ դիմելով դատարան: Ըստ դատապարտյալի՝ իր նկատմամբ ճնշումներ են գործադրում, իսկ իրենից վրեժ լուծելու ցանկությունը պայմանավորված է նրանով, որ իր ցուցմունքների հիման վրա համակարգի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են ձերբակալվել՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պետի տեղակալ Դավիթ Մուրադյանը և նույն ՔԿՀ-ի ևս մեկ աշխատակից:

Арестант армянской тюрьмы обжалует отказ провести пресс-конференцию
Отклонено заявление содержащегося в УИУ «Больница для заключенных» Артака Акопяна о проведении пресс-конференции. Об этом Epress.am сообщила его жена Айастан Акопян.
По словам собеседницы, 6 октября мужу сказали, что заявление принято, а о времени встречи с журналистами сообщат позже. Артак Акопян начал приглашать представителей СМИ. Утром 7 октября, однако, арестант получил отказ начальника тюрьмы.
«Сказали, что Артак не может организовать пресс-конференцию и довести свое слово до общественности, так как УИУ перенаселено». Он намерен обратиться в суд, чтобы обжаловать это решение.
Днем 6 октября начальник отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительного управления Минюста Гор Глечян сообщил Epress.am, что четкого решения о разрешении провести пресс-конференцию пока нет.
26 сентября Акопян совершил акт членовредительства, перерезав вены на руках и ногах и прибив ноги гвоздями. Акопян пошел на это потому, что, по его словам, он подвергся насилию со стороны ответственного дежурного УИУ этого дня, майора Смбата Акопяна. На пресс-конференции арестант хотел рассказать о тюремной жизни и оказываемом на него давлении.
Ранее Акопян неоднократно жаловался на УИУ, обращался в суд и заявлял о жестоком и пристрастном к нему отношении. По словам арестанта, на него оказывают давление, а желание отомстить ему связано с тем, что на основании его показаний арестованы высокопоставленные чиновники системы: замначальника Нубарашенской тюрьмы Давид Мурадян и другой сотрудник этого УИУ.