«Մայրապաշտ» Հայաստանում չկա՞ն ընտանեկան բռնության դեպքեր․ ֊ Չեմ հավատում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիեկսը Հայաստան կատարած իր այցելության ընթացքում պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ժամանակ ուշադրության կենտրոնում է պահել ընտանեկան բռնության խնդիրները և կանանց իրավունքները։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Մուժնիեկսն ընդգծել է, որ ինքը իշխանություններին կոչ է արել գործնականում կիրառել օրենսդրությունը։
Հանդիպելով գենդերային բռնության ենթարկված կանանց՝ նա կրկին լսել է, թե ինչպես է նրանց ծանր վիճակը կրկին անարձագանք մնացել քրեական արդարադատության համակարգի կողմից։
«Լուրջ ֆիզիկական բռնությունից տուժողները, ոմանք՝ տեսանելի վնասվածքներով, ինձ ասացին, որ ոստիկանությունը ակտիվ կերպով քաջալերել է իրենց բողոքներ չներկայացնել բռնություն կիրառող ընտանիքի անդամների դեմ։ Փաստորեն, երբ խոսքը գնում է ընտանիքի ներսում բռնի հանցագործությունների մասին, համակարգը հակված է ավելի շուտ պաշտպանել օրինախախտներին, քան տուժողներին», ֊ ասել է Մուժնիեկսը։
Վերջինս նշել է, որ երկրում առկա է սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումների անհամաչափ հարաբերակցություն (114 տղա֊100 աղջիկ, իսկ մարզերից մեկում 124 տղա֊100 աղջիկը), ինչը, հանձնակատարի խոսքով, գենդերային կողմնակալության ախտանիշ է։
Արձագանքելով Մուժնիեկսի խոսքերին՝ ասուլիսին ներկա կին լրագրողներից մեկը նշել է, որ իր հարևանությամբ 11 ընտանիք է ապրում, որտեղ ամուսնացած զույգեր կան, սակայն ինքը երբեք ընտանեկան բռնության դեպք չի տեսել։
«Ես ամուսնացած չեմ, մեր տանը բռնություն չկա, բայց ինձ մոտ տպավորություն է, որ մեր բոլոր հարևանները պետք է իրար ծեծեին, եթե կա այդ աստիճան գենդերային անհավասարություն։ Մեր հարևան 11 ընտանիքներից 8-ում պետք է ենթարկվեին բռնության։ Բայց նրանք ապրում են խաղաղ ու հանգիստ։ Այդ դեպքում՝ ինչո՞ւ են նրանք ապրում խաղաղ և չեն ենթարկվում բռնության», ֊ ասել է լրագրողը։
Մուժնիեկսը հայտարարել է, որ խնդիրն իրականում քողարկված է և այն խնդիրներից է, որ հեշտությամբ չի քննարկվում։
«Իմ այցելության ընթացքում ինձ բազմիցս ասել են, որ Հայաստանում «մայրապաշտության» մշակույթ կա։ Շատ լավ է, ուրեմն դուք չպետք է հարվածեք նրանց, չպետք է սպանեք նրանց։ Ու ամեն անգամ, երբ նման հանցագործություն է տեղի ունենում, պետք է հետաքննեք դա։ Դուք հստակ քաղաքական ուղերձ պետք է հղեք, որ անընդունելի է խփել, ծեծել կնոջը։ Դուք պետք է հետազոտություն իրականացնեք, որպեսզի պարզեք խնդրի ամբողջական ծավալը։ Որովհետև, որքան գիտեմ, նման հետազոտություն դեռ չի եղել։ Եթե Հայաստանում չունեք ընտանեկան բռնություն, ուրեմն Եվրոպայում դուք բացառիկ երկիր եք։ Բայց, անկեղծ, ես դրան չեմ հավատում», ֊ հայտարարել է Նիլս Մուժնիեկսը։

There is No Domestic Violence in Mother-Worshiping Armenia? “I Don’t Believe it.” (VIDEO)
During the Council of Europe Human Rights Commissioner Nils Muižnieks’s official visit to Armenia, his central focus when meeting with officials was domestic violence and women’s rights. Yesterday, during a press conference, Muižnieks stressed that he called on the authorities to implement legislation in practice.
While visiting women victimized by gender-based violence, he repeatedly heard how their cases were left without response in the criminal justice system.
“Survivors of serious physical violence, some of them with visible injuries, told me that police had actively discouraged their complaints against abusive family members... and that certain judges had rebuked them for acting in a ‘shameful’ manner. In effect, when it comes to violent crimes within the family, the system is more likely to protect perpetrators rather than victims,” said Muižnieks.
The latter noted, that prenatal sex-selective abortions in Armenia have resulted in disproportionate ratios (114 boys to 100 girls, while certain regions can lead to 124 boys to 100 girls), which according to the Commissioner is a result of gender bias.
A female journalist in the audience responded to Muižnieks noting that 11 families live in her neighborhood, where there are married couples, but she has never seen an act of domestic violence.
“I’m not married and there is no violence in my home, but I get an impression that all my neighbors have to start hitting each other, if there is such a level of gender imbalance. Of our 11 neighboring families, 8 of the women should have been subject to violence. But their environment is peaceful and calm. Why are they living in a peace and not subject to violence.” said the journalist.
Muižnieks stated that this issue is in reality a hidden one and that it is not easily discussed.
“I’ve heard many times during the course of the last week that this is a mother-worshipping culture, that we revere our women, that they have a special role in our culture and history. Then very good, then you shouldn’t hit them, and shouldn’t kill them, and you should investigate these crimes when they take place, and you should encourage women to come forward.
And send a clear political signal that it's unacceptable to hit a woman, and you should conduct research to find out the extent of the problem, because until now, as far I know, has not been done. As I say, if you do not have domestic violence in Armenia, you are absolutely unique in Europe, and to be honest, I don’t believe it,” responded Nils Muižnieks.