«Մայրապաշտ» Հայաստանում չկա՞ն ընտանեկան բռնության դեպքեր․ ֊ Չեմ հավատում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիեկսը Հայաստան կատարած իր այցելության ընթացքում պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ժամանակ ուշադրության կենտրոնում է պահել ընտանեկան բռնության խնդիրները և կանանց իրավունքները։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Մուժնիեկսն ընդգծել է, որ ինքը իշխանություններին կոչ է արել գործնականում կիրառել օրենսդրությունը։
Հանդիպելով գենդերային բռնության ենթարկված կանանց՝ նա կրկին լսել է, թե ինչպես է նրանց ծանր վիճակը կրկին անարձագանք մնացել քրեական արդարադատության համակարգի կողմից։
«Լուրջ ֆիզիկական բռնությունից տուժողները, ոմանք՝ տեսանելի վնասվածքներով, ինձ ասացին, որ ոստիկանությունը ակտիվ կերպով քաջալերել է իրենց բողոքներ չներկայացնել բռնություն կիրառող ընտանիքի անդամների դեմ։ Փաստորեն, երբ խոսքը գնում է ընտանիքի ներսում բռնի հանցագործությունների մասին, համակարգը հակված է ավելի շուտ պաշտպանել օրինախախտներին, քան տուժողներին», ֊ ասել է Մուժնիեկսը։
Վերջինս նշել է, որ երկրում առկա է սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումների անհամաչափ հարաբերակցություն (114 տղա֊100 աղջիկ, իսկ մարզերից մեկում 124 տղա֊100 աղջիկը), ինչը, հանձնակատարի խոսքով, գենդերային կողմնակալության ախտանիշ է։
Արձագանքելով Մուժնիեկսի խոսքերին՝ ասուլիսին ներկա կին լրագրողներից մեկը նշել է, որ իր հարևանությամբ 11 ընտանիք է ապրում, որտեղ ամուսնացած զույգեր կան, սակայն ինքը երբեք ընտանեկան բռնության դեպք չի տեսել։
«Ես ամուսնացած չեմ, մեր տանը բռնություն չկա, բայց ինձ մոտ տպավորություն է, որ մեր բոլոր հարևանները պետք է իրար ծեծեին, եթե կա այդ աստիճան գենդերային անհավասարություն։ Մեր հարևան 11 ընտանիքներից 8-ում պետք է ենթարկվեին բռնության։ Բայց նրանք ապրում են խաղաղ ու հանգիստ։ Այդ դեպքում՝ ինչո՞ւ են նրանք ապրում խաղաղ և չեն ենթարկվում բռնության», ֊ ասել է լրագրողը։
Մուժնիեկսը հայտարարել է, որ խնդիրն իրականում քողարկված է և այն խնդիրներից է, որ հեշտությամբ չի քննարկվում։
«Իմ այցելության ընթացքում ինձ բազմիցս ասել են, որ Հայաստանում «մայրապաշտության» մշակույթ կա։ Շատ լավ է, ուրեմն դուք չպետք է հարվածեք նրանց, չպետք է սպանեք նրանց։ Ու ամեն անգամ, երբ նման հանցագործություն է տեղի ունենում, պետք է հետաքննեք դա։ Դուք հստակ քաղաքական ուղերձ պետք է հղեք, որ անընդունելի է խփել, ծեծել կնոջը։ Դուք պետք է հետազոտություն իրականացնեք, որպեսզի պարզեք խնդրի ամբողջական ծավալը։ Որովհետև, որքան գիտեմ, նման հետազոտություն դեռ չի եղել։ Եթե Հայաստանում չունեք ընտանեկան բռնություն, ուրեմն Եվրոպայում դուք բացառիկ երկիր եք։ Բայց, անկեղծ, ես դրան չեմ հավատում», ֊ հայտարարել է Նիլս Մուժնիեկսը։

В Армении, где «поклоняются матерям», нет домашнего насилия? Не верю - Комиссар СЕ
В ходе своего визита в Армению Комиссар Совета Европы по правам человека Нильс Мужниекс держал в центре внимания проблему домашнего насилия и прав женщин. 9 октября на пресс-конференции в Ереване Мужниекс заявил, что призвал власти страны на практике применять законодательство.
Встретившись с женщинами, подвергшимися гендерному насилию, он снова услышал о том, как система уголовного правосудия игнорирует их тяжелое положение.
«Те, кто пострадал от серьезного физического насилия, некоторые – с видимыми повреждениями – сказали мне, что полиция активно призывала их не представлять жалоб на членов семьи, применивших к ним насилие. Фактически, когда речь идет о насильственных преступлениях в семье, система склонна больше защищать правонарушителей, а не пострадавших», - сказал Мужниекс.
Он заявил о наличии в стране несоразмерного соотношения селективных абортов (114 мальчиков - 100 девочек, а в одной из областей страны на 124 мальчика приходится 100 девочек). Это Комиссар назвал признаком гендерной дискриминации.
Одна из журналисток рассказала, что по соседству с ней живут 11 семей, среди них есть супружеские пары, однако сама она никогда не видела случая домашнего насилия.
«Я не замужем. В нашей семье насилия нет, но у меня впечатление, будто все наши соседи должны избивать друг друга, если, действительно, существует такая степень гендерного неравенства. должны были подвергаться насилию в 8 из 11 соседских семей. Но живут они тихо-мирно. В таком случае, почему они спокойно живут и не подвергаются насилию?», - поинтересовалась журналист.
Мужниекс заявил, что на самом деле проблема сокрыта и входит в число вопросов, которые широко не обсуждаются.
«В ходе моего визита мне неоднократно говорили, что в Армении существует культура «поклонения матерям». Очень хорошо, в таком случае вы не должны их бить, не должны убивать их. И всякий раз расследовать преступление, когда оно совершается.
Необходимо направить политический мессидж о том, что бить, избивать женщину неприемлемо. Вы должны провести исследование, чтобы разглядеть полную картину проблемы, потому что, насколько мне известно, подобного исследования еще не было. Если в Армении нет домашнего насилия, значит, у вас самая уникальная страна в Европе. Но, честно говоря, я этому не верю», - заключил Комиссар.