Անկարայի քաղաքապետի «թվիթերյան» հարձակումը քրդերի, հայերի և աթեիսթների դեմ
Անկարայի քաղաքապետ Մելիհ Գյոքչեքը «Թվիթեր»-ի իր էջում հոկտեմբերի 15֊ին սադրիչ գրառումներ է արել քրդերի, հայերի ու աթեիստների մասին, հաղորդում է Today's Zaman կայքը։
Գյոքչեքն իր էջում նախ տեղադրել է «Ջիհան» լրատվական գործակալության հին տեսանյութերից մեկը, որում «Քրդական բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ) մի քանի անդամներ ծաղրում են մահմեդական աղոթքը՝ նամազը, իսկ մյուսները ծիծաղում են։ Տեսանյութին զուգահեռ քաղաքապետը գրել է․ «Նրանց նման ՔԲԿ-ականներն են, որ ոչ խաղաղության գործընթաց են ուզում, ոչ էլ ուզում են՝ պատերազմն ավարտվի։ Նրանք մահմեդականության թշնամիներ են»։
Մեկ այլ գրառման մեջ նա շարունակել է․ «Խաղաղություն արևելքում ազգի, համերաշխության ու մահմեդականության համար իրենց կյանքը վտանգող քրդերին։ Սակայն նրանց շարքերում կան որպես քուրդ ներկայացող հայ աթեիստներ: (Ի դեպ, նկատի չունեմ հայրենիքին հավատարիմ մեր հայ եղբայրներին)»։
Today's Zaman֊ը գրում է, որ Անկարայի քաղաքապետը նկատի է ունեցել «թաքնված» հայերին, որոնք 1915 թվականի կոտորածների ժամանակ հալածանքներից խուսափելու համար ձևացրել են, թե մահմեդական քրդեր են։
«Թվիթեր»֊ի օգտատերերից մեկը Գյոքչեքին անվանել է «հիմար» ու նշել, որ նրան չի կարելի լուրջ ընդունել։ Լրագրող Բենջամին Հարվին, իր հերթին, նշված օգտատերին հիշեցրել է, որ Գյոքչեքը նաև Անկարայի քաղաքապետն է՝ քննադատելով այն փաստը, որ նման պաշտոն զբաղեցնող մարդը կարող է իրեն թույլ տալ նման անմիտ արտահայտություններ անել։
«Թարաֆ» օրաթերթի թուրքահայ լրագրող Հայկո Բաղդատը դիմել է քաղաքապետին՝ հարցնելով․ «Ո՞ր կատեգորիային եմ պատկանում ես»։ Today's Zaman֊ը հարցի շուրջ զրուցել է Բաղդատի հետ․ «Սա պարզապես ռասիզմ է։ Նախապաշարմունք, որը ժողովրդի միայն մի հատվածի դեմ չէ, այլ՝ մի քանի․ հայերի, քրդերի, աթեիստների։ Սա ատելության խոսք է, ու եթե քաղաքակիրք երկիր լիներ, ապա իր արտահայտությունների համար կհեռացվեր պաշտոնից։ Նման արտահայտությունները, սակայն, «Արդարության և Զարգացում» կուսակցության շրջանում սովորական բնույթ են ստացել։ Ապացույցը նախագահն է»։
Հիշեցնենք՝ այս տարվա հուլիսին թուրքական հեռուստաալիքներից մեկի եթերում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել էր․ «Ինձ վրացի են անվանել, կներեք, նույնիսկ ավելի վատ՝ հայ են անվանել»՝ հավելելով․ «Բայց ես թուրք եմ»։

Мэр Анкары атаковал армян, курдов и атеистов в «Твиттер»-е
15 октября мэр Анкары Мелих Гекчег (на фото) сделал провокационные записи на своей странице в соцсети «Твиттер» об армянах, курдах и атеистах, сообщает сайт Today's Zaman.
Гекчек разместил один из старых видеоматиралов информагентства «Джихан», на котором несколько членов Курдской рабочей партии (КРП) издеваются над мусульманской молитвой – намазом, а другие – смеются. Под видео мэр написал: «Такие члены КРП не хотят ни мирного процесса, ни окончания войны. Они являются врагами мусульманства».
В другой записи Гекчека говорится: «Мир курдам, подвергающим свои жизни угрозе на Востоке ради мира и мусульманства. Однако среди них есть выдающие себя за курдов армяне-атеисты. (Кстати, я не имею в виду наших верных родине братьев-армян)».
Today's Zaman пишет, что мэрия Анкары имела в виду «скрытых» армян, которые во избежание преследований во время резни 1915г. выдавали себя за курдов-мусульман.
Один из пользователей «Твиттер»-а назвал Гекчека «дураком», ответив, что его нельзя воспринимать всерьез. Журналист Бенджамин Харви, в свою очередь, напомнил пользователю, что Гекчек также является мэром Анкары, и раскритиковал тот факт, что занимающий такую должность человек может позволить себе подобные глупые высказывания.
Корреспондент издаваемой на турецком и армянском газеты «Тараф» Айко Багдат обратился к мэру с вопросом: «К какой категории отношусь я?». Today's Zaman побеседовала с Багдатом: «Это просто расизм. Предубеждение, затрагивающее не одну, а несколько частей народа: армян, курдов, атеистов. Это слово ненависти, и будь цивилизованной страной, уволили бы с должности за его высказывания. Такие заявления, однако, стали обычным явлением в партии «Справедливость и развитие». Доказательством является президент».
В июле 2014г. в эфире одного из турецких телеканалов президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил: «Меня называли грузином, извините, даже хуже – армянином», при этом он добавил «Но я турок».