Երկրորդ փորձաքննությունն արդարացրել է ջրծաղիկից մահացած զինվորի բժիշկներին
2011 թվականին բանակում ջրծաղիկից մահացած Հայկ Խաչատրյանի գործով անցկացված կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննությանը մասնակցած մասնագետները պնդում են, որ բժշկական սխալ չի եղել։
Այսօր Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվել է Խաչատրյանի գործով դատավարությունը, որը մահացած զինվորի իրավահաջորդները շարունակում են բոյկոտել:
Այսօրվա նիստին ցուցմունք է տվել կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի նախագահ Զարեհ Տեր-Ավետիքյանը: Նա ասել է, որ բժշկությունն այդքան հզոր չէ, որ բոլոր հիվանդությունների դեմ ունենա ունիվերսալ գործիքներ: Նա նաև հավելել է, որ բժշկական սխալ չկա, այլ զինվորի հիվանդությունն էր անբուժելի:
Կրկնակի փորձաքննության անցկացման մասին որոշումը կայացրել էր դատարանը՝ առանց որևէ կողմի միջնորդության: Հայկ Խաչատրյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Մուշեղ Շուշանյանն այդ որոշումը մեկնաբանել էր որպես մեղադրվող վիրաբույժներին արդարացնելու փորձ: Այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում Շուշանյանն ասել է, որ նոր փորձաքննության պատասխանները հենց այդ նպատակին են ծառայեցվել։ Մասնավորապես, փորձաքննության եզրակացության մեջ նշված է, որ հիվանդի վիճակը այնպիսին է եղել, որ նրան Ինֆեկցիոն հիվանդանոց չտեղափոխելու բժիշկների որոշումը ճիշտ էր:
Շուշանյանը նաև ասել է, որ իրենց կողմը բոյկոտում է գործով նիստերը և միայն ճառերի փուլում է մասնակցելու, այն էլ՝ գրավոր տեսքով է ճառն ուղարկելու դատարան:
Տուժող կողմը դժգոհ է եղել դատավարության ողջ ընթացքից։ Շուշանյանը նշում է, որ նախաքննությունը փակվել է և դատարան ուղարկվել առանց կողմի միջնորդություններին պատասխանելու: Իրավահաջորդները նաև բացարկ էին հայտնել դատախազին, ինչը նույնպես չի ընդունվել:
Ըստ նախաքննության արդյունքի՝ մեղադրանք է առաջադրվել Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի նյարդաբանական բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Մինաս Մկրտչյանին և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր վիրաբույժ Միքայել Միքայելյանին` «ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի անփույթ վերաբերմունք, որը պատճառել է էական վնաս» հիմքով (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածի 1-ին մաս):
Շուշանյանը պահանջել էր նոր գործ հարուցել 376-ի երկրորդ մասով (Անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) և 130-ի երկրորդ մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ): Այդ հոդվածներով գործ չի հարուցվել։

Second Examination Justifies Doctors of Soldier Who Died of Chickenpox
In 2011, Hayk Khachatryan died of chickenpox while in military service; experts involved in the second forensic examination claim that there has been no medical error.
Yesterday, Khachatryan’s court case continued at the Erebuni and Nubarashen District General Jurisdiction Court, where the soldier’s relatives sustained their boycott of the case.
During the court session, the Forensic Examination Commission President Zareh Ter-Avetikyan gave a testimony. He said that medicine is not strong enough to have universal instruments for all ailments. He also noted that there were no medical errors, but rather it was the soldiers ailment that was untreatable.
The double examination was decided by the court without a motion from either side. Hayk Khachatryan’s side’s representative, Mushegh Shushanyan, commented on the decision as an attempt to justify the accused surgeons. Shushanyan spoke with Epress.am, saying that the results of the second examination serve that very purpose. The results of the assessment note that the soldiers ailment was in such a state that the doctors' decision not to transfer him to the infectious diseases hospital was a correct one.
Shushanyan also said, that their side is boycotting the court session and only participating in the pleading stage, while only sending a written plea to the court. The plaintiff side is discontent with the entire trial process. Shushanyan notes that the pre-investigation was closed and was sent to the court without responding to the side’s motion. The relatives also sent a motion to recuse the prosecutor, which was also denied.
According to the pre-investigation results, the Kentron Clinic’s Military Hospital Neurological Division head, Lieutenant Colonel Minas Mkrtchyan and Armed Forces Head Surgeon Mikayel Mikayelyan have been accused of “Negligent attitude to service by a commander or official, which caused essential damage,” based on RA Criminal Code Article 376.1.
Shushanyan demanded that they try the two men with Article 376’s second part “The same acts, if they negligently caused grave consequences,” and article 130.2 “Failure to implement or improper implementation of professional duties by medical and support personnel. The same action, if it caused through negligence the patient’s death or AIDS infection.” The defendants have not been charged under these articles.