Երկրորդ փորձաքննությունն արդարացրել է ջրծաղիկից մահացած զինվորի բժիշկներին
2011 թվականին բանակում ջրծաղիկից մահացած Հայկ Խաչատրյանի գործով անցկացված կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննությանը մասնակցած մասնագետները պնդում են, որ բժշկական սխալ չի եղել։
Այսօր Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվել է Խաչատրյանի գործով դատավարությունը, որը մահացած զինվորի իրավահաջորդները շարունակում են բոյկոտել:
Այսօրվա նիստին ցուցմունք է տվել կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի նախագահ Զարեհ Տեր-Ավետիքյանը: Նա ասել է, որ բժշկությունն այդքան հզոր չէ, որ բոլոր հիվանդությունների դեմ ունենա ունիվերսալ գործիքներ: Նա նաև հավելել է, որ բժշկական սխալ չկա, այլ զինվորի հիվանդությունն էր անբուժելի:
Կրկնակի փորձաքննության անցկացման մասին որոշումը կայացրել էր դատարանը՝ առանց որևէ կողմի միջնորդության: Հայկ Խաչատրյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Մուշեղ Շուշանյանն այդ որոշումը մեկնաբանել էր որպես մեղադրվող վիրաբույժներին արդարացնելու փորձ: Այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում Շուշանյանն ասել է, որ նոր փորձաքննության պատասխանները հենց այդ նպատակին են ծառայեցվել։ Մասնավորապես, փորձաքննության եզրակացության մեջ նշված է, որ հիվանդի վիճակը այնպիսին է եղել, որ նրան Ինֆեկցիոն հիվանդանոց չտեղափոխելու բժիշկների որոշումը ճիշտ էր:
Շուշանյանը նաև ասել է, որ իրենց կողմը բոյկոտում է գործով նիստերը և միայն ճառերի փուլում է մասնակցելու, այն էլ՝ գրավոր տեսքով է ճառն ուղարկելու դատարան:
Տուժող կողմը դժգոհ է եղել դատավարության ողջ ընթացքից։ Շուշանյանը նշում է, որ նախաքննությունը փակվել է և դատարան ուղարկվել առանց կողմի միջնորդություններին պատասխանելու: Իրավահաջորդները նաև բացարկ էին հայտնել դատախազին, ինչը նույնպես չի ընդունվել:
Ըստ նախաքննության արդյունքի՝ մեղադրանք է առաջադրվել Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի նյարդաբանական բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Մինաս Մկրտչյանին և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր վիրաբույժ Միքայել Միքայելյանին` «ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի անփույթ վերաբերմունք, որը պատճառել է էական վնաս» հիմքով (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածի 1-ին մաս):
Շուշանյանը պահանջել էր նոր գործ հարուցել 376-ի երկրորդ մասով (Անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) և 130-ի երկրորդ մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ): Այդ հոդվածներով գործ չի հարուցվել։

Вторая судмедэкспертиза оправдала врачей умершего от ветряной оспы армянского солдата
Эксперты, присутствовавшие на повторной судмедэкспертизе по делу умершего в 2011г. от ветряной оспы армянского военнослужащего Айка Хачатряна, настаивают на отсутствии врачебной ошибки.
21 октября в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен продолжилось следствие по делу, которое правопреемники Хачатряна продолжают бойкотировать.
Давал показания председатель комиссии по проведению повторной судмедэкспертизы Заре Тер-Аветисян. По его словам, медицина не настолько сильна, чтобы иметь универсальные средства от всех болезней. Также Тер-Аветисян отметил, что врачебной ошибки нет, а болезнь военнослужащего была, по его словам, неизлечима.
Решение о проведении повторной судмедэкспертизы вынес суд, без ходатайства сторон. Представитель правопреемника Айка Хачатряна Мушег Шушанян назвал данное решение попыткой оправдать обвиняемых хирургов. В беседе с Epress.am адвокат заявил, что результаты повторной экспертизы использовались именно в этих целях. В частности, в заключении говорится: больной был в настолько тяжелом состоянии, что решение врачей не переводить его в Инфекционную больницу было верным.
Шушанян сообщил, что сторона бойкотирует заседания и станет принимать в них участие только на этапе прений, и то правопреемники намерены прислать свою речь в письменном виде.
Пострадавшая сторона была недовольна следствием в целом. По словам Шушаняна, предварительное следствие было завершено и отправлено в суд без ответа на ходатайства стороны. Также правопреемники объявили отвод прокурору, однако и он был отклонен.
Согласно результату предварительного следствия, выдвинуто обвинение начальнику неврологического отделения Центрального клинического военного госпиталя, подполковнику Минасу Мкртчяну и главному хирургу ВС Армении Микаелу Микаеляну на основании первой части статьи 376 УК (халатное отношение начальника или должностного лица к службе, причинившее существенный вред).
Адвокат Шушанян требовал предъявить обвинение по второй части статьи 376 (Халатное отношение к службе, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия) и по второй части статьи 130 (Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента или заражение его вирусом иммунодефицита человека). По этим статьям уговного дела не возбудили.