ՍԴ֊ից պահանջում են ԵՏՄ֊ին անդամակցելու մասին պայմանագիրը հրապարակային քննել
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» ՀԿ֊ն Սահմանադրական դատարանից պահանջել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը քննել բանավոր ընթացակարգով։ Եթե դիմումը բավարարվի, լրագրողները հնարավորություն կունենան լուսաբանել հարցի քննարկումը ՍԴ֊ում։
ԵՏՄ֊ի անդամակցության պայմանագիրը հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ նախագահի նստավայրից ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան, որտեղ հավանության արժանանալուց հետո միայն այն կուղարկվի Ազգային ժողով։
ՀԿ֊ն նշում է, որ, համաձայն օրենքի, միջազգային պայմանագրերը ՍԴ-ում քննարկվում են գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տվյալ պայմանագիրը հանրային մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում: Հենց այդ պատճառով էլ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» պահանջել է այն քննել բանավոր կարգով։
Ավելի վաղ ՀԿ֊ի ներկայացուցիչները ասուլիսով էին հանդես եկել՝ նշելով, որ Հայաստանի՝ ԵՏՄ֊ին անդամակցելու պայմանագիրը հակասահմանադրական կետեր է պարունակում։

Организация требует от суда публичного рассмотрения договора о вступлении Армении в ЕАЭС
Общественная организация «Объединение осведомленных граждан» требует от Конституционного суда рассмотреть договор о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе в устном порядке. В случае удовлетворения заявления журналисты получат возможность освещать обсуждение вопроса в КС.
25 октября договор о членстве в ЕАЭС был отправлен из резиденции президента Армении в КС, после одобрения которым документ окажется в Национальном Собрании.
Общественная организация отмечает, что по закону международные договоры обсуждаются в Конституционном суде в письменном порядке, за исключением случаев, когда данный договор представляет большой общественный интерес. Именно поэтому «Объединение осведомленных граждан» требует устного рассмотрения.
Ранее представители организации заявили на пресс-конференции, что договор о вступлении страны в ЕАЭС содержит антиконституционные пункты.