ՍԴ֊ից պահանջում են ԵՏՄ֊ին անդամակցելու մասին պայմանագիրը հրապարակային քննել
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» ՀԿ֊ն Սահմանադրական դատարանից պահանջել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը քննել բանավոր ընթացակարգով։ Եթե դիմումը բավարարվի, լրագրողները հնարավորություն կունենան լուսաբանել հարցի քննարկումը ՍԴ֊ում։
ԵՏՄ֊ի անդամակցության պայմանագիրը հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ նախագահի նստավայրից ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան, որտեղ հավանության արժանանալուց հետո միայն այն կուղարկվի Ազգային ժողով։
ՀԿ֊ն նշում է, որ, համաձայն օրենքի, միջազգային պայմանագրերը ՍԴ-ում քննարկվում են գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տվյալ պայմանագիրը հանրային մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում: Հենց այդ պատճառով էլ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» պահանջել է այն քննել բանավոր կարգով։
Ավելի վաղ ՀԿ֊ի ներկայացուցիչները ասուլիսով էին հանդես եկել՝ նշելով, որ Հայաստանի՝ ԵՏՄ֊ին անդամակցելու պայմանագիրը հակասահմանադրական կետեր է պարունակում։

Armenia’s EEU Treaty Demanded to be Publicly Discussed by Constitutional Court
The “Union of Informed Citizens” NGO has demanded the Constitutional Court to verbally discuss Armenia’s Eurasian Economic Union’s accession treaty. If the application is accepted, then journalists would have the opportunity to cover the issue at the Constitutional Court.
The EEU accession treaty had been sent on October 25, from the President’s Office to the Constitutional Court, where only after the court’s approval would it be sent to the National Assembly.
The NGO notes that according to the law, international contracts at the Constitutional Court are discussed by written procedures, except for those situations where the contract is presented with large public interests. Hence, with that reasoning, the Union of Informed Citizens are demanding to discuss it verbally.