Արագածոտնի մարզի երկու գյուղերը թշնամացել են ջրի պատճառով
Խմելու ջրի սակավության պատճառով տարիներ ի վեր հակամարտող Արագածոտնի մարզի երկու գյուղերը՝ Եղնիկը և Շղարշիկը, այլևս չեն կարողանում հարցը լուծել իրար մեջ: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք՝ Եղնիկ գյուղի բնակիչները փակել էին Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհը՝ պահանջելով վարչապետին կամ նրա աշխատակազմից որևէ մեկի միջամտությունը: Այդ քայլը, սակայն, Շղարշիկ գյուղի բնակիչները սխալ են համարում, նրանք կողմ են բանակցելուն: Երկու գյուղերը ջուրը ստանում են միևնույն աղբյուրից, և Շղարշիկի բնակիչները փակում են հարևան գյուղի ջուրը։
Արագածոտնի մարզպետարանի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Սաթենիկ Զորյանն Epress.am-ին ասել է, որ երկու գյուղերը պետք է համաձայնության գան և հավասար բաժանեն իրենց տրվող ջուրը:
«Այնպես չի, որ այդ հարցը մեզ համար նորություն է: Մարզպետը տիրապետում է իրավիճակին և զբաղվում է այդ հարցով, դրա լուծմամբ»,-ասել է Զորյանը:
Եղնիկ գյուղի բնակիչներից Միսաք Թորոսյանը Epress.am-ին հայտնել էր, որ իրենք պահանջում են վարչապետի միջամտությունը, քանի որ իրենց երեխաները խմում են առվի ջուր, խմելու ջուր չկա:
Շղարշիկ գյուղի գյուղապետ Հովհաննես Հարությունյանը հարևան գյուղացիների ակցիան չի արդարացրել:
«Կին, աղջիկ հանել են, լցրել են փողոց: Որպես ի՞նչ: Ամոթ է»,-ասել է Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ Եղնիկ գյուղը չի կարող ավելի շատ ջուր պահանջել, քան Շղարշիկը:
«Եղնիկում ուռճացված թվեր են ներկայացնում, ասում են՝ ապրում է 500 մարդ, հիմա այնքան քիչ մարդ է մնացել, որ դպրոցի աշակերտների թվիը 16 է, մեր գյուղը մոտ 3 անգամ ավելի մեծ է: Բացի դա, նրանք զբաղվում են հողամշակությամբ, ունեն մոտ 400 հա հողեր, իսկ մեր գյուղը ավելի լեռնային է, բարձրադիր, մենք անասնապահությամբ ենք զբաղվում: Իրանց չենք կարող ավելի շատ ջուր տալ», - ասել է Հարությունյանը:
Այսօր Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը բանակցել է գյուղացիների հետ, որից հետո նրանք ցրվել են, սակայն հարցը լուծում դեռ չի ստացել։

Два армянских села враждуют из-за питьевой воды
Села Егник и Шгаршик в области Арагацотн на протяжении лет конфликтуют из-за нехватки питьевой воды, решать вопрос самостоятельно им уже не удается. Как сообщалось ранее, жители Егника перекрыли автомагистраль Ереван-Гюмри, требуя вмешательства премьера Армении либо представителя его аппарата. Жители Шгаршика считают этот шаг ошибочным и выступают за переговоры. Села получают воду из одного источника, шгаршикцы перекрывают ее соседям.
Пресс-секретарь областной администрации Сатеник Зорян сообщила Epress.am, что села должны договориться и делить поровну предоставляемую им воду. «Данный вопрос для нас не новость. Губернатор владеет ситуацией и занят решением проблемы».
Житель Егника Мисак Торосян сообщил, что они требуют вмешательства премьера, так как за неимением питьевой воды дети пьют из ручья.
Глава Шгаршика Ованес Арутюнян не одобрил акцию соседей. «Вывели на улицу женщин, девочек. Ради чего? Стыдно».
По его мнению, Егник не может требовать воды больше, чем получает Шгаршик.
«Егник представляет завышенные данные, говорят, что у них живет 500 человек. Людей сейчас так мало, что число учеников в школе – 16. Наше село в 3 раза больше. Кроме того, они обрабатывают землю, у них около 400га земли, а наше село горное, на возвышенности, мы занимаемся скотоводством. Мы не можем давать им больше воды», - рассказал Арутюнян.
Ранее с сельчанами встретился губернатор Арагацотна Саргис Саакян, люди разблокировали дорогу и разошлись, однако проблема остается нерешенной.