Հայաստանցի տղամարդիկ կանանցից շատ են տղա երեխա նախընտրում․ հարցում
Հայաստանում արական սեռի զավակ ունենալը շարունակում է ավելի ցանկալի լինել, քան իգական սեռինը, ընդ որում` այդ միտումը գրեթե երկու անգամ ավելի տարածված է գյուղական համայնքներում: Այս մասին վկայում են Համաշխարհային բանկի կողմից Հայաստանում անցկացված հարցումները, որի արդյունքները ներկայացվել են այսօր Երևանում:
Համաձայն զեկույցի` գյուղական համայնքներում զույգերի ավելի քան 70 տոկոսը կնախընտրեր տղա երեխա ունենալ, եթե մի երեխա ունենալու դեպքում կարողանար ընտրել նրա սեռը: Մինչդեռ Երևանում իրավիճակը մի փոքր այլ է, մի երեխայի դեպքում արական սեռի զավակ կցանկանար ունենալ հարցվածների 45 տոկոսը:
Հարկ է նշել, որ տղա երեխա են ցանկանում ունենալ և՛ պոտենցիալ հայրերը (հարցվածների 60%-ը), և՛ մայրերը (հարցվածների 50%): Այնուամենայնիվ, 3 անգամ մեծ է եղել հարցված այն կանանց թիվը, ում համար ապագա երեխայի սեռը կարևորություն չունի:

Armenian Potential Fathers Prefer to Have Male Children: Survey
Having a male child over a female is becoming increasingly desirable in Armenia, moreover, the trend is nearly doubled in rural communities. The following information is of survey results conducted in Armenia by the World Bank, which was presented today in Yerevan.
According to the report, more than 70% of couples in rural communities would prefer having boys, if they were restricted to only one child. While in Yerevan, the situation is a bit different; in the case of being restricted to one child, 45% preferred to have a boy. To note, 60% of potential fathers and 50% of mothers prefer to have a boy. Nevertheless, three times more women did not care about the sex of their future children.