Ոստիկանությունում խոշտանգումները խնդիր են․ ԵԱՀԿ փորձագետն այդ մասին չգիտի
ՀՀ ոստիկանությունում ամենամեծ խնդիրը խոշտանգումներն են։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում ասել է «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի փորձագետ Արտակ Կիրակոսյանը։ Ինչպես ԱԺ֊ից փոխանցում է Epress.am-ի լրագրողը, ոստիկանության հաշվետվողականության, թափանցիկության և խորհրդարանական վերահսկողության մասին ԱԺ լսումների ժամանակ մասնակիցները փոքր ինչ շեղվել են հիմնական թեմայից և ավելի շատ անդրադարձել են խոշտանգումների հիմնահարցին և օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությանը:
«Այս մասին հենց ինքը՝ ոստիկանապետը խոսում է, բայց, չգիտես ինչու, երբ մենք ենք ասում, նեղանում են», - իր ելույթի ժամանակ նկատել է Կիրակոսյանը:
Ըստ բանախոսի՝ չկա բավարար ֆինանսավորում Ձերբակալվածների պահման վայրերում վերահսկողություն իրականացնելու համար, և այդ գործը մնացել է միայն ՄԻՊ գրասենյակի փոքրաթիվ խմբի ուսերին:
Կիրակոսյանի խոսքով՝ խնդիր է նաև այն, որ ոստիկանության համակարգում ստեղծված կարգապահական հանձնաժողովը փաստացի չի գործում, քանի որ այն կարող է քննել միայն հավաքների ընթացքում կոպիտ խախտումներ թույլ տված ոստիկանների գործերը, այն էլ՝ եթե դրանցով ոստիկանությունում սկսվել է ծառայողական քննություն:
«Այս դրույթը խիստ սահմանափակում է հանձնաժողովի իրավասությունները և այն դարձնում ոստիկանների իրավունքների պաշտպանության կառույց: Մեր կազմակերպությունն այդ հանձնաժողովի մաս էր կազմում, բայց այս վիճակը տեսնելով՝ դուրս ենք եկել», ֊ ասել է Կիրակոսյանը:
Նա ընդգծել է, որ խոշտանգումների դեպքերը քննող ընդամենը մեկ-երկու գործեր են ավարտվել դատավարությամբ և ոստիկանների դեմ վճիռներով: ՀԿ֊ի ներկայացուցչի պնդմամբ՝ խոշտանգողներին համաներմամբ պատժից ազատելով՝ ՀՀ-ն խախտել է իր միջազգային պարտավորությունները:
«Նշանակալից է, որ իր մեղքն ընդունած մի ոստիկան պատժից ազատվել է միայն զղջալու և ոստիկանական համակարգը լքելու խոստման դիմաց», ֊ ասել է Կիրակոսյանը:
Բացի խոշտանգումների թեմայից, փորձագետն անդրադարձել է ոստիկանության «02» հաղորդաշարին՝ նշելով, որ այն հաճախ խախտում է անմեղության կանխավարկածը:
Չնայած հայաստանյան իրավապաշտպան կազմակերպությունները հաճախ են բարձրաձայնում ոստիկանության համակարգում խոշտանգումների խնդրի մասին, նիստին մասնակցող ԵԱՀԿ փորձագետ Թորսթեն Ստոդիեկը նման հարց չի բարձրացրել։ Իր ելույթում նա միայն ընդգծել է օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտության մասին:
Խոշտանգումների մասին Epress.am-ի հարցին պատասխանելով՝ նա ասել է, որ որևէ վիճակագրական տվյալ չունի, թե ոստիկանությունում խոշտանգումներ են եղել:
«Եթե այդպիսի բան իրոք կա, հնարավոր է հարցը լուծել քաղաքացիական հասարակությանը վերահսկողական մեխանիզմների մեջ ներգրավելով», - նշել է Ստոդիեկը:
ԵԱՀԿ ներկայացուցչի գնահատմամբ՝ իրենց կողմից տրամադրված դրամաշնորհները Ոստիկանությունը պատշաճ կերպով է օգտագործել և իրենք գոհ են կատարված բարեփոխումներից:
Լուսանկարում՝ ոստիկաններն ուժի կիրառմամբ բերման են ենթարկում 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին Շանթ Հարությունյանի նախաձեռնած երթի մասնակիցներից մեկին

Police Torture an Issue in Armenia, OSCE Expert Unaware
The biggest issue in the Armenian Police is torture, said the Civil Society Institute NGO expert Artak Kirakosyan at the National Assembly today. Epress.am journalist reported from the National Assembly, that the discussion about police finances, transparency, and parlimentary oversight was slightly diverted away from the latter topics and instead focused on torture and the necessity of legal reforms.
“The Police Chief speaks about this very topic, but I don’t know why they get upset when we speak about it,” remarked Kirakosyan during his speech. According to the speaker, there is not enough finances to implement monitoring of detention centers, and that the job is solely on the shoulders of the Ombudsman’s office.
According to Kirakosyan, another issue is that the Police’s created disciplinary commission is in fact not functioning, because it can only examine aggressive behavior by police during protests and rallies, and only in those cases when the police department has begun an employee investigation.
“This provision strictly limits the commission’s competence and it turns into a structure that protects police officers' rights. Our organization was part of that commission, but after understanding the situation, we left,” said Kirakosyan.
He stressed that only 1-2 cases related to torture have been taken to court, with verdicts against police. The NGO representative claims that by giving the torturers amnesty, Armenia violated its signed international agreements.
“It is noteworthy, that a police officer who admitted his guilt was left unpunished after expressing regret and promising to leave the police system.” said Kirakosyan.
Other than the topic of torture, the expert turned to the police’s ‘02’ TV program, noting that it often violates the presumption of innocence.
Despite Armenia’s human rights defense organizations continually raising the issue of torture in the police system, the session's participant OSCE expert Thorsten Stodieck did not raise a similar issue. During his speech he only stressed the necessity of legal reforms.
When Epress.am asked him about the issue of torture, he replied saying that he does not have any statistical data, to know if there has been torture by the police. “If such things actually do happen, it is possible to solve the issue through engaging civil society monitoring mechanisms,” said Stodieck.
The OSCE representative’s assessment is that the grant money given to the Police have been used properly and that they are satisfied with the implemented reforms.
Photograph of Police officer forcefully taking into custody a protester during the November 5, 2013 rally organized by political prisoner Shant Harutyunyan