Սպանության գործով վկաները դատարանում հրաժարվել են նախաքննական ցուցմունքից
15֊ամյա Դավիթ Հովակիմյանի սպանության մեջ մեղադրվող վանաձորցի Կարեն Կունգորցևի (լուսանկարում) գործով դեկտեմբերի 1-ին կայացած դատական նիստին երկու վկաները հրաժարվել են նախաքննական ցուցմունքներից։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում պատմել է Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
«Որպես ուշագրավ իրադարձություն պետք է նշեմ, որ վկաներից երկուսը, որոնց նախաքննական ցուցմունքները կազմել էին իմ պաշտպանյալի մեղադրանքի հիմքը, դատարանում, ըստ էության, հրաժարվեցին իրենց ցուցմունքներից։ Վկա Ա. Հ.-ն նշեց, որ նախաքննության ընթացքում իր կողմից տված ցուցմունքների հիմնական մասն ինքը հորինել է, և ինքը չի տեսել, թե ինչպես է Կունգորցևը դանակով հարվածում Դավիթ Հովակիմյանին։ Այդ վկան նախաքննության ժամանակ մի քանի ցուցմունք էր տվել, որ տեսել է դանակահարելու պահը: Մյուս վկան՝ Ա. Կ.-ն, դատարանում հայտնեց, որ նախաքննության ընթացքում ճիշտ ցուցմունքներ չի տվել, ինքը իրականում չի տեսել Կունգորցևի կողմից Հովակիմյանին դանակահարելու պահը, բացի դա, չի եղել դեպքի վայրում։ Նա հայտնել է, որ նախաքննության ընթացքում ասածը, թե այդ ամենը տեսել է, սուտ է, և հիմնված է եղել միայն իր ընկերների պատմածի վրա», ֊ ասել է Պապիկյանը:
Մեկ այլ վկա՝ հանդբոլի թիմի մարզիչ Հ. Մ.-ն, ով մարզել է սպանված Դավիթ Հովակիմյանին և գործով ցուցմունք տված պատանիներին, երեկ դատարանում ասել է, թե ինքը տեղյակ է եղել, որ Կունգորցևի դեմ ցուցմունք տված իր 4 սաներից 2-ը ճիշտ չեն ասել նախաքննության ընթացքում և նրանք տեղի ունեցածի մասին միայն լսել են ուրիշներից և դեպքին ականատես չեն եղել:
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է դեկտեմբերի 17-ին:
Կունգորցևի մեղադրանքը սպանությունից սպանության փորձի է վերաորակվել օգոստոսի վերջին։ Միևնույն ժամանակ քննությունը անբարեխիղճ վերաբերմունք ցուցաբերելու և մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու մեջ մեղադրանք է առաջադրել «Վանաձորի բժշկական կենտրոն» ընկերության բժիշկ Վլադիմիր Ղուկասյանին՝ կալանավորելով վերջինիս։

Witnesses Renounce Their Testimonies in Vanadzor Murder Case
On December 1, 2014, two witnesses renounced their testimonies given during the preliminary investigation of Vanadzor resident Karen Kungortsev’s case, who is charged with murdering 15-year old Davit Hovakimyan. The Helsinki Association lawyer Arayik Papikyan informed Epress.am of the latter.
“It is notable that two witnesses, whose testimonies were the basis of my defendant’s charges, in essence, renounced their testimonies. Witness A.H. noted that the majority of the testimony he gave during the investigation was made up and that he didn’t see how Kungortsev stabbed Davit Hovakimyan. That witness gave a few testimonies during the preliminary investigation, where he said he saw the stabbing. The other witness, A.K., revealed in court that he gave false testimonies during the investigation period. He said he did not see Kungortsev stab Hovakimyan and was not even present in the vicinity of the incident. He revealed that what he said during the investigation, that he saw the incident, was all a lie and founded on what his friends had told him,” said Papikyan.
Yesterday, another witness, the handball team coach H.M., who coached Davit Hovakimyan and the latter two witnesses, said he was aware that 2 of his 4 pupils gave false testimonies against Kungortsev during the investigation period and that they only heard from others about what happened, and had not been present during the incident.
The next court session is set at December 17.
Kungortsev’s accusation was changed from murder to attempted murder last August. At the same time, the investigation accused and detained Vanadzor Medical Center company doctor Vladimir Ghukasyan for unfair treatment and improper implementation of professional duties.