Նաիրիտցիները «Արմավիայի» սցենարն են կանխատեսում. նրանց հեռացնելու են աշխատանքից
«Նաիրիտ» գործարանի մեծ թվով աշխատակիցներ այսօր հերթական բողոքի ակցիան են անցկացնում ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթին։ Այս մեծ բողոքի առիթն այն է, որ «Նաիրիտի» աշխատակիցները պետք է ստորագրեն ծանուցում այն մասին, որ փետրվարի 6-ից այլևս հեռացվելու են աշխատանքից:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ իրենք տեղեկություն ունեն, որ աշխատանքից ազատվելու են բոլորը՝ անկախ նրանից՝ կստորագրեն, թե՝ ոչ: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները ենթադրում են, որ «Նաիրիտի» սեփականատերերը ցանկանում են կեղծ սնանկություն ձևակերպել, որպեսզի աշխատավարձ չստացած քաղաքացիները դիմեն դատարան և չկարողանան նույնիսկ այդ ձևով իրենց աշխատավարձերը ստանալ:
«Հիմա կա մոտ 2100 աշխատող, կհեռացնեն, կթողնեն մոտ 500 աշխատող, նրանց հետ նոր պայմանագրեր կկնքեն, ու մեր 18 ամիս չստացած աշխատավարձերը կգրվեն սառույցին»,-Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Նաիրիտի» աշխատակիցներից մեկը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները կանխատեսում են մոտավորապես «Արմավիա» ընկերության սցենարը, որի աշխատակիցները ևս մնացել են առանց ստանալիք աշխատավարձերի ՝ «Արմավիայի» սննակության պատճառով:
1nairit
Նաիրիտցիները հայտնել են նաև, որ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը խոստացել էր, որ դեկտեմբերին աշխատավարձերը կվճարեն, սակայն մոտ մեկ շաբաթ առաջ իրենք ստացել են ընդամենը մեկ ամսվա աշխատավարձը և խոստում, որ մինչ Նոր տարվա տոները կտրվի ևս մեկ ամսվա աշխատավարձ:
«Սկսվում է 2015 թիվը, մենք վերջինը ստացել ենք 2013 թվականի մարտի աշխատավարձը»,- ասել է «Նաիրիտի» բուժկետի աշխատակիցներից մեկը:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասել է, որ հույսեր չի կապում նաև Կառավարության հետ, այդ պատճառով դիմում են նախագահին․
«Կառավարությունն ասում է, որ ինքը միայն «Նաիրիտի» 10 տոկոսի սեփականատերն է և չի կարող ողջ ընկերության համար պատասխան տալ: Իսկ թե ովքեր են մնացած սեփականատերերը, չեն ասում»:

Today, a large number of Nairit factory workers held a protest across from the Presidential Palace. The Nairit workers are protesting that they have to sign a notice which indicates that they would be laid off from work after February 6, 2015.
The protesters believe that the company will fire their employees regardless of whether they sign the notice or not. The protesters assume that the owners of Nairit wish to declare fake bankruptcy, in order for their unpaid employees to not receive their due salaries even if they go to court.
“Now, there are about 2100 workers, they’ll be all laid off, they’ll leave 500 workers, and sign new contracts with them, and we will never receive our 18 unpaid salaries,” said a Nairit employee when speaking to Epress.am. The protesters are predicting a similar scenario like that of the Armavia Airlines, whose employees were left without their salaries due to Armavia going bankrupt.
1nairit
The Nairit employees also stated that the Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan had promised that their salaries would be paid in December, however, about a week ago they only received a one month salary and another month's salary was promised before the New Year holidays. “2015 is beginning, we received our last salary back in March of 2013,” said a Nairit employee.
One of the protesters said that they have no hope with the government, hence why they are addressing the President.
“The government says that they hold only 10% of Nairit's shares and cannot represent the whole company. As to who the other owners are, they don’t tell us.”