Առանց աշխատանք և բնակարան․ Գյումրիի աղետի գոտու մասնիկն Արմավիրի մարզում (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
Արմավիրի մարզի Արազափ գյուղի բնակիչ Սուսաննա Խալաթյանի խնդիրներն այսօրվա հայաստանյան առօրյայի անբաժան մասն են։ Ծագումով գյումրեցի, 1988 թվականի երկրաշարժից տուժած Խալաթյանը սոցիալական ծանր վիճակում է, աշխատանք չունի, Գյումրիում տուն ստանալու համար հերթի մեջ է, միակ որդին այժմ բանակում է, ձմեռվա ցախի համար դեռ պարտք է։
Խալաթյանը Epress.am-ի խմբագրություն զանգահարեց դեկտեմբերի 1-ին, ասաց, որ գյումրեցի է, տուժել է երկրաշարժից։ Նա խնդրեց իր տուն այցելել, պատմել՝ ինչ աղետալի վիճակում է ինքն ապրում։ Գյումրի մեկնելու որոշումն արագ կայացրեցինք, բայց անակնկալի եկանք, երբ փորձեցինք ճշտել Գյումրիում կնոջ հասցեն։ Նա ասաց, որ 20 տարուց ավել է՝ հանգրվանել է Արազափում, ու սպասում է, թե երբ իրեն բնակարան կտան կամ գումար կհատկացնեն, որ տեսնի, թե «ինչ է անում»։
Արազափն Էջմիածնի տարածաշրջանի գյուղ է, պաշտոնապես մոտ 1800 բնակիչ ունի, մարդիկ հիմնականում անասնապահությամբ և հողագործությամբ են զբաղվում։
Սուսաննան Epress.am-ի լրագրողական խմբին դիմավորեց գյուղի մանկապարտեզի շենքի մոտ։
50-ականներին կառուցված շենքի մի մասը շարունակում է որպես մանկապարտեզ ծառայել, այդ հատվածը վերանորոգված է, մինչդեռ շենքի մյուս կեսը խարխուլ վիճակում է, այնտեղ մի քանի ընտանիքներ են ապրում։
Սուսաննայի տրամադրության տակ մեկ սենյակ է, անձրևների ժամանակ առաստաղից ջուր է կաթում, սենյակի կենտրոնում վառարան է դրված, անկյունում՝ 4 կուբամետր ցախ, որի մի մասի դիմաց է միայն վճարել, և մատակարարն ասել է, որ չվճարելու դեպքում՝ մնացածը հետ կտանի։
Լույսը պարտքերի պատճառով կտրել են, այժմ իրեն միայն մեկ լամպ և հեռուստացույց միացնելու հնարավորություն են տալիս։ Ձմեռ է, և Սուսաննան ոչ մի տեղ չի աշխատում։ Նրա խոսքով՝ ամռանը վարձով հողատարածք էր վերցրել, ցանք էր արել, սակայն ջուր չունենալու պատճառով բերքը չի հաջողել, իր ցանած սեխի գինն էլ ցածր է եղել՝ կիլոգրամի համար 40 դրամ էին վճարում։ Հողատարածք վարձակալելու և բերք ստանալու փորձը, փաստորեն, ձախողվել է, կինը դեռ պարտք է հարևան գյուղի բնակիչներից մեկին պարարտանյութի համար։ Ասում է՝ մեկ անգամ խնդրել են, որ գումարը տա, բայց դրանից հետո դեռ ձայն չեն հանում։
Սուսաննա Խալաթյանը պատմեց նաև, որ ընտանիքում աշխատողը որդին է՝ Արմենը, վերջինս այժմ բանակում է, և ինքը միայնակ է ապրում։ Բանակից ազատված է եղել 4 տարի՝ նյարդերի հետ կապված հիվանդության պատճառով, սակայն, Սուսաննայի խոսքով, որդին ինքն է որոշել բանակ գնալ, որպեսզի չմնա «նիգոդնի բիլետով»։
Խալաթյանների ընտանիքը հերթագրված է Գյումրիում բնակարան ստանալու համար, բայց թե սերտիֆիկատը կամ գումարը երբ կստանան, Սուսաննան չի պատկերացնում։ Մեր հարցին, թե արդյոք Գյումրի կտեղափոխվի բնակարան ստանալուց հետո, կինը բացասական պատասխան է տալիս։ Գյումրին լքել է, երբ 10-րդ դասարանում է եղել, բարեկամներ գրեթե չունի, բացի դա, «Գյումրիում ընդհանրապես գործ չկա»։ Արազափում էլ վիճակը նախանձելի չէ, բայց գոնե կարելի է փորձել հողագործությամբ օրվա հացը վաստակել։ Գյումրիում բնակարան ստանալու դեպքում, կփորձի վաճառել ու Արազափում ինչ֊որ բան գնել։
Սուսաննան պատրաստ է շարունակել ապրել Արմավիրի մարզում, բայց եթե որդին բանակից վերադառնա, Ռուսաստան գնա ու կարողանա հաստատվել, դեմ չի լինի նաև արտագաղթել։
Մոտ 10 րոպե խոսեցինք կնոջ հնարավոր ապագայի մասին, մինչդեռ Սուսաննան դեռ պետք է ձմեռն ու գարունը մի կերպ անցկացնի, մինչև նրա որդին կվերադառնա բանակից։ Մեզ էլ գտել էր, որպեսզի փորձի իր խնդիրը բարձրացնել՝ «ինչ֊որ մեկը կարող ա լսի, մի բանով օգնի»։
26 տարի է՝ Հայաստանում աղետի գոտի կա, հազարավոր մարդիկ դեռևս բնակարան չունեն, չնայած 1988 թվականին ԽՍՀՄ վարչապետ Նիկոլայ Ռիժկովը խոստացել էր 2 տարում ամբողջովին վերակառուցել ավերիչ երկրաշարժից տուժած քաղաքները։ Գյումրիում Ռիժկովի անունով փողոց կա, նրան 2008 թվականին, չգիտես ինչու, Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչում շնորհեցին։ Չնայած տարիների ընթացքում տարբեր իշխանավորների տված խոստումներին, մինչ օրս Գյումրիում Խալաթյանի նման վատթար պայմաններում բնակվող մարդիկ շատ կան, իսկ կան նաև մարդիկ, ովքեր աղետի գոտին «տեղափոխել են» Հայաստանի այլ վայրեր, մասնավորապես, Երևանից 40 կմ հեռավորության վրա գտնվող Արազափ գյուղ։

Without a Job or a House: A Piece of Gyumri’s Disaster Zone in Armavir (PHOTO, VIDEO)
Susanna Khalatyan’s problems, a resident of the village of Arazap, Armavir marz (province), are an integral part of Armenia’s everyday life. Born in Gyumri, she is in a difficult socio-economic situation since the 1988 earthquak; she does not have a job, is waiting for her turn to receive a house in Gyumri, her only son is in the army, and she still has debt to cover for this winter’s firewood.
Khalatyan called the editors of Epress.am on December 1st, and said that she was from Gyumri and is a victim of the earthquake. She requested that we visit her home and hear her speak of the catastrophic situation she lives in. We decided to visit Gyumri immediately but we were surprised when we could not confirm the woman’s address there. She said that she has been living in Arazap for the past 20 years, waiting for her new apartment or money to be allocated so she can decide what to do in the future.
Arazap is a village in Echmiadzin region, has about 1,800 residents, among whom the majority is engaged in animal husbandry and agriculture.
Susanna was waiting for the Epress.am team near the village’s kindergarten.
16arazap
A part of the building built back in the 1950’s continues to serve as a kindergarten, while the other part is dilapidated, and a few families presently reside there.
13arazap
17arazap 12arazap
Susanna lives in a room with a leaky ceiling, a furnace placed in the middle of the room, 4 cubic meters of firewood in one corner, of which only a portion has been paid for; the supplier promised to take away the rest if she does not pay the remainder of the money.
9arazap 7arazap 4arazap 2arazap 5arazap
The electricity has been cut due to unpaid debt; she is only given the possibility of lighting one light bulb and plugging in her TV set. It is winter and Susanna does not work. According to her, last summer she rented a piece of land and sowed seeds, however due to the lack of water, the harvest was not successful. The price of melons, which she grew, was very low – only 40 AMD per kilogram. Basically, the land renting and harvesting experience failed; she still owes money to one of the residents of the near-by village for fertilizer. She said that they asked her for the money once, but since then they haven’t brought up the issue.
Susanna Khalatyan explained how the family’s only breadwinner is her son Armen, who is currently serving in the army. He was exempt from the army for four years due to a nervous system disorder, however, according to Susanna, her son personally decided to go to the army, so as not to be deemed unfit for service.
11arazap
The Khalatyans are currently on the waiting list to receive an apartment in Gyumri, but Susanna has no idea when she’ll receive the home’s certificate or the money. When asked if she would return to Gyumri in case of receiving a new apartment, she replied negatively. She left Gyumri when she was in 10th grade and practically has no relatives there, besides there is“absolutely no job in Gyumri.” The situation in Arazap is not much better, but one can at least try to earn the daily bread through agriculture. In the case of obtaining a house in Gyumri, she would try to sell it and buy something in Arazap.
10arazap
Susanna is willing to continue living in the Armavir marz (province), but if her son returns from the army and decides to go to Russia and establish himself there then she would not be against the idea of migrating.
After about ten minutes of speaking with the woman about her potential future, the reality of  Susanna having to somehow figure out a way to get through the winter and spring until her son returned from the army reached the forefront of issue. She called us, with the hopes of raising the issue and hoping that “someone might listen and help with something.”
Armenia has had a disaster zone for 26 years and thousands of people still do not have homes, despite the fact that USSR Prime Minister Nikolai Rizhkov in 1988 promised to fully rebuild the damaged cities in two years. In Gyumri, there is a street named after Rizhkov, and in 2008, for some reason, he was given the honor of a National Hero of Armenia. Despite the promises given by the various authorities in power, until today, there are numerous people who live in difficult conditions in Gyumri, while there are people who have “moved” the disaster zone to various parts of Armenia, in particular, to the village of Arazap, situated 40km from Yerevan.