Առանց աշխատանք և բնակարան․ Գյումրիի աղետի գոտու մասնիկն Արմավիրի մարզում (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
Արմավիրի մարզի Արազափ գյուղի բնակիչ Սուսաննա Խալաթյանի խնդիրներն այսօրվա հայաստանյան առօրյայի անբաժան մասն են։ Ծագումով գյումրեցի, 1988 թվականի երկրաշարժից տուժած Խալաթյանը սոցիալական ծանր վիճակում է, աշխատանք չունի, Գյումրիում տուն ստանալու համար հերթի մեջ է, միակ որդին այժմ բանակում է, ձմեռվա ցախի համար դեռ պարտք է։
Խալաթյանը Epress.am-ի խմբագրություն զանգահարեց դեկտեմբերի 1-ին, ասաց, որ գյումրեցի է, տուժել է երկրաշարժից։ Նա խնդրեց իր տուն այցելել, պատմել՝ ինչ աղետալի վիճակում է ինքն ապրում։ Գյումրի մեկնելու որոշումն արագ կայացրեցինք, բայց անակնկալի եկանք, երբ փորձեցինք ճշտել Գյումրիում կնոջ հասցեն։ Նա ասաց, որ 20 տարուց ավել է՝ հանգրվանել է Արազափում, ու սպասում է, թե երբ իրեն բնակարան կտան կամ գումար կհատկացնեն, որ տեսնի, թե «ինչ է անում»։
Արազափն Էջմիածնի տարածաշրջանի գյուղ է, պաշտոնապես մոտ 1800 բնակիչ ունի, մարդիկ հիմնականում անասնապահությամբ և հողագործությամբ են զբաղվում։
Սուսաննան Epress.am-ի լրագրողական խմբին դիմավորեց գյուղի մանկապարտեզի շենքի մոտ։
50-ականներին կառուցված շենքի մի մասը շարունակում է որպես մանկապարտեզ ծառայել, այդ հատվածը վերանորոգված է, մինչդեռ շենքի մյուս կեսը խարխուլ վիճակում է, այնտեղ մի քանի ընտանիքներ են ապրում։
Սուսաննայի տրամադրության տակ մեկ սենյակ է, անձրևների ժամանակ առաստաղից ջուր է կաթում, սենյակի կենտրոնում վառարան է դրված, անկյունում՝ 4 կուբամետր ցախ, որի մի մասի դիմաց է միայն վճարել, և մատակարարն ասել է, որ չվճարելու դեպքում՝ մնացածը հետ կտանի։
Լույսը պարտքերի պատճառով կտրել են, այժմ իրեն միայն մեկ լամպ և հեռուստացույց միացնելու հնարավորություն են տալիս։ Ձմեռ է, և Սուսաննան ոչ մի տեղ չի աշխատում։ Նրա խոսքով՝ ամռանը վարձով հողատարածք էր վերցրել, ցանք էր արել, սակայն ջուր չունենալու պատճառով բերքը չի հաջողել, իր ցանած սեխի գինն էլ ցածր է եղել՝ կիլոգրամի համար 40 դրամ էին վճարում։ Հողատարածք վարձակալելու և բերք ստանալու փորձը, փաստորեն, ձախողվել է, կինը դեռ պարտք է հարևան գյուղի բնակիչներից մեկին պարարտանյութի համար։ Ասում է՝ մեկ անգամ խնդրել են, որ գումարը տա, բայց դրանից հետո դեռ ձայն չեն հանում։
Սուսաննա Խալաթյանը պատմեց նաև, որ ընտանիքում աշխատողը որդին է՝ Արմենը, վերջինս այժմ բանակում է, և ինքը միայնակ է ապրում։ Բանակից ազատված է եղել 4 տարի՝ նյարդերի հետ կապված հիվանդության պատճառով, սակայն, Սուսաննայի խոսքով, որդին ինքն է որոշել բանակ գնալ, որպեսզի չմնա «նիգոդնի բիլետով»։
Խալաթյանների ընտանիքը հերթագրված է Գյումրիում բնակարան ստանալու համար, բայց թե սերտիֆիկատը կամ գումարը երբ կստանան, Սուսաննան չի պատկերացնում։ Մեր հարցին, թե արդյոք Գյումրի կտեղափոխվի բնակարան ստանալուց հետո, կինը բացասական պատասխան է տալիս։ Գյումրին լքել է, երբ 10-րդ դասարանում է եղել, բարեկամներ գրեթե չունի, բացի դա, «Գյումրիում ընդհանրապես գործ չկա»։ Արազափում էլ վիճակը նախանձելի չէ, բայց գոնե կարելի է փորձել հողագործությամբ օրվա հացը վաստակել։ Գյումրիում բնակարան ստանալու դեպքում, կփորձի վաճառել ու Արազափում ինչ֊որ բան գնել։
Սուսաննան պատրաստ է շարունակել ապրել Արմավիրի մարզում, բայց եթե որդին բանակից վերադառնա, Ռուսաստան գնա ու կարողանա հաստատվել, դեմ չի լինի նաև արտագաղթել։
Մոտ 10 րոպե խոսեցինք կնոջ հնարավոր ապագայի մասին, մինչդեռ Սուսաննան դեռ պետք է ձմեռն ու գարունը մի կերպ անցկացնի, մինչև նրա որդին կվերադառնա բանակից։ Մեզ էլ գտել էր, որպեսզի փորձի իր խնդիրը բարձրացնել՝ «ինչ֊որ մեկը կարող ա լսի, մի բանով օգնի»։
26 տարի է՝ Հայաստանում աղետի գոտի կա, հազարավոր մարդիկ դեռևս բնակարան չունեն, չնայած 1988 թվականին ԽՍՀՄ վարչապետ Նիկոլայ Ռիժկովը խոստացել էր 2 տարում ամբողջովին վերակառուցել ավերիչ երկրաշարժից տուժած քաղաքները։ Գյումրիում Ռիժկովի անունով փողոց կա, նրան 2008 թվականին, չգիտես ինչու, Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչում շնորհեցին։ Չնայած տարիների ընթացքում տարբեր իշխանավորների տված խոստումներին, մինչ օրս Գյումրիում Խալաթյանի նման վատթար պայմաններում բնակվող մարդիկ շատ կան, իսկ կան նաև մարդիկ, ովքեր աղետի գոտին «տեղափոխել են» Հայաստանի այլ վայրեր, մասնավորապես, Երևանից 40 կմ հեռավորության վրա գտնվող Արազափ գյուղ։

Без работы и квартиры: частичка зоны бедствия Гюмри в Армавирской области Армении
Проблемы жительницы села Аразап Армавирской области Армении Сусанны Халатян – неотъемлемая часть повседневной жизни страны. Уроженка Гюмри, пострадавшая от землетрясения 1988 года Халатян живет в тяжелых социальных условиях, не работает, стоит в очереди за получением квартиры во втором по величине армянском городе, ее единственный сын служит в армии, за часть дров на зиму еще неплачено.
Женщина обратилась в редакцию Epress.am 1 декабря, попросила навестить ее и рассказать об условиях ее проживания. Уже более 20 лет Халатян живет в Аразапе в ожидании, что ей выделят квартиру или деньги, тогда и «решит, что делать».
Аразап – село в Эчмиадзинском регионе, официально здесь проживают 1800 человек, люди в основном занимаются скотоводством, земледелием.
Корреспондентов Epress.am женщина встретила у сельского детского сада.
Часть построенного в 50-ые здания используется по назначению, она отремонтирована, между тем, другая половина разломана: здесь живет несколько семей.
У Сусанны Халатян одна комната. Во время дождя с потолка льется вода, в центре комнаты стоит печь, в углу – 4 кубометра дров, часть долга за него не покрыта. Поставщик, сообщила женщина, сказал, что в случае непогашения долга, заберет оставшиеся дрова.
Электричество отключено за неуплату, теперь Халатян дают возможность включать лишь лампу и телевизор. Сейчас женщина не работает. Летом она арендовала земельный участок, осуществляла посев, но за неимением воды урожай был небогатый, а цена на посаженную Халатян дыню – низкой: 40 драмов за килограмм. Фактически, попытка аренды участка и получения урожая провалилась, женщина все еще должна жителю соседнего села за удобрения.
Собеседница также рассказала, что работает в семье только сын Армен, который служит в армии. Сейчас она одна. На протяжении 4 лет действовала отсрочка от армии в связи с болезнью с нервами, однако, по словам Халатян, сын решил пойти служить, чтобы не оставаться с «билетом негодного».
Семья Халатянов стоит в очереди на получение квартиры в Гюмри, но женщина даже не представляет, когда они получат сертификат или деньги. Однако возвращаться в Гюмри она не намерена. Город она покинула, будучи ученицей 10 класса, родных почти нет, кроме того, «в Гюмри совсем нет работы». В Аразапе ситуация тоже незавидная, но, во всяком случае, кое-как можно заработать на хлеб земледелием. А квартиру в Гюмри Халатян скорее продаст и присмотрит что-нибудь в Аразапе.
Женщина готова продолжать жить в селе, но будет не прочь уехать, если по возвращении из армии сын отправится в Россию и сумеет устроиться.
Между тем, Сусанне нужно провести зиму и весну, пока сын демобилизуется. В редакцию она обратилась, чтобы заявить о своей проблеме, «может, кто-то услышит, поможет чем-нибудь».
В Армении 26 лет существует зона бедствия, тысячи людей остаются без квартир, хотя в 1988 году премьер СССР Николай Рыжков обещал восстановить города, пострадавшие от разрушительного землетрясения.
В Гюмри есть улица имени Рыжкова, в 2008 году ему, неизвестно почему, присвоили звание национального героя Армении. Несмотря на обещания представителей власти разных лет, в Гюмри немало людей, проживающих в условиях, представленных нам Халатян. Есть и такие, кто «переместил» зону бедствия в другие части Армении, в частности, в село Аразап, расположенное в 40км. от Еревана.