«Միլիոնատերերի ցույց»․ պարտատերն ուրախ է, երբ «Նաիրիտն» աշխատավարձ է ստանում (ՎԻԴԵՈ)
ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց այսօր կրկին հավաքվել են «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները։ Երեկ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նրանց չի ընդունել, սակայն այսօր առավոտյան կառավարությունից խոստացել էին, որ վարչապետը կհանդիպի գործարանի աշխատակիցների 5 հոգանոց պատվիրակության հետ։ «Նաիրիտցիների» պահանջը նույնն է՝ վճարել ոչ թե մեկ ամսվա աշխատավարձը, այլ ամբողջ պարտքը։
Գործարանի աշխատակիցներից Ռուբենը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ իրենց բողոքի ակցիաներն արդեն անվանում են «միլիոնատերերի ցույցեր»։ Ռուբենի խոսքով՝ աշխատակիցներին 18 ամսվա աշխատավարձ են պարտք, և եթե անգամ մարդը 50 հազար դրամ է ստանում, արդեն իսկ դրամային միլիոնատեր է, բայց միայն թղթի վրա։
«Այնպես չէ, որ աշխատավարձ ընդհանրապես չենք ստանում, ստանում ենք մեկ֊երկու ամսվա։ Բայց այդ աշխատավարձերը, ես միշտ ասել եմ, մեզ չեն մնում։ Պարտատերերն են ուրախանում, որ իմանում են՝ «Նաիրիտը» աշխատավարձ է ստացել։ Մարդիկ ստանում են՝ տանում պարտքերը տալիս, վերջանում է», ֊ նշում է Ռուբենը։
Բողոքի ակցիայի ընթացքում աշխատակիցները նաև պատմեցին մեզ, որ արդեն սկսել են ստանալ աշխատանքից ազատվելու մասին ծանուցագրերը։ Ներկայումս 2200 աշխատակցից 1200֊ը հարկադիր պարապուրդում է (այդ դեպքում վճարվում է աշխատավարձի 2/3֊րդը), աշխատում է մոտ 1000 մարդ։ Սակայն գործարանի տնօրինությունը պատրաստվում է նոր պայմանագրեր կնքել ընդամենը 500 աշխատողի հետ։ «Նաիրիտ գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ աշխատողների կրճատումներն արվում են ձեռնարկության ծախսերի օպտիմալացման ու հետագա պարտքերի կուտակումը կանխելու նպատակով:
««Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ աշխատակիցներից յուրաքանչյուրի հետ, համաձայն ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի, կկատարվի վերջնահաշվարկ (այդ թվում` աշխատավարձի գծով պարտքերի և դրան հավասարեցված այլ վճարումների մասով):
Ոչ ոք և երբևէ չի հայտարարել, որ «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ աշխատողներին չեն վճարվի աշխատավարձի մասով կուտակված պարտքերը:
Համաձայն ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի հայտարարության` 2014թ-ի դեկտեմբերին «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ աշխատակիցներին կվճարվի մեկ ամսվա աշխատավարձ», ֊ մասնավորապես, ասված է ընկերության տարածած հայտարարության մեջ:

Home / Video / “Protests of Millionaires”; Nairit Factory Workers Protest in Wake of Resignation Notices (VIDEO)
“Protests of Millionaires”; Nairit Factory Workers Protest in Wake of Resignation Notices (VIDEO)
Today, Nairit factory workers continued their protest in front of the government building. Yesterday, Prime Minister Hovik Abrahamyan refused to meet them, however, this morning the government promised the factory workers that the PM would meet with a delegation of five. The Nairit workers' demand has not changed; they are asking to be paid their accumulated salaries in its entirety, not just one month’s salary.
One of the factory workers, named Ruben, told Epress.am that people are starting to call their action a “protest of millionaires.” According to Ruben, the factory owes them their 18 months worth of salaries and even if one was earning 50,000 AMD a month, then at this point they are a millionaire, however, only on paper.
“It’s not like we don’t receive our salaries at all, we receive one or two months worth. But like I’ve always said, we are never able to keep those salaries. Creditors get happy when they hear that Nairit staff have received their salaries. People receive their money and go pay off their debts, that’s it,” noted the protester.
During the protest, participants also told us that they have already began receiving notices for their resignation. Currently, there are 2,200 employees, of which 1,200 are idle workers (who have to receive ⅔ of their salary), approximately 1,000 people are working. However the factory executives are preparing to sign contracts with only 500 employees. The Nairit Factory CJSC released a statement today which notes that labor cuts are implemented in order to optimize expenses and with the objective of halting the future accumulation of debt.
“No one has ever said that the factory workers would not receive their accumulated salaries. According to the statement by the Ministry of Energy and Natural Resources, employees of the Nairiti Factory CJSC will be paid one month's salary in December,” said the company’s statement.