«Միլիոնատերերի ցույց»․ պարտատերն ուրախ է, երբ «Նաիրիտն» աշխատավարձ է ստանում (ՎԻԴԵՈ)
ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց այսօր կրկին հավաքվել են «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները։ Երեկ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նրանց չի ընդունել, սակայն այսօր առավոտյան կառավարությունից խոստացել էին, որ վարչապետը կհանդիպի գործարանի աշխատակիցների 5 հոգանոց պատվիրակության հետ։ «Նաիրիտցիների» պահանջը նույնն է՝ վճարել ոչ թե մեկ ամսվա աշխատավարձը, այլ ամբողջ պարտքը։
Գործարանի աշխատակիցներից Ռուբենը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ իրենց բողոքի ակցիաներն արդեն անվանում են «միլիոնատերերի ցույցեր»։ Ռուբենի խոսքով՝ աշխատակիցներին 18 ամսվա աշխատավարձ են պարտք, և եթե անգամ մարդը 50 հազար դրամ է ստանում, արդեն իսկ դրամային միլիոնատեր է, բայց միայն թղթի վրա։
«Այնպես չէ, որ աշխատավարձ ընդհանրապես չենք ստանում, ստանում ենք մեկ֊երկու ամսվա։ Բայց այդ աշխատավարձերը, ես միշտ ասել եմ, մեզ չեն մնում։ Պարտատերերն են ուրախանում, որ իմանում են՝ «Նաիրիտը» աշխատավարձ է ստացել։ Մարդիկ ստանում են՝ տանում պարտքերը տալիս, վերջանում է», ֊ նշում է Ռուբենը։
Բողոքի ակցիայի ընթացքում աշխատակիցները նաև պատմեցին մեզ, որ արդեն սկսել են ստանալ աշխատանքից ազատվելու մասին ծանուցագրերը։ Ներկայումս 2200 աշխատակցից 1200֊ը հարկադիր պարապուրդում է (այդ դեպքում վճարվում է աշխատավարձի 2/3֊րդը), աշխատում է մոտ 1000 մարդ։ Սակայն գործարանի տնօրինությունը պատրաստվում է նոր պայմանագրեր կնքել ընդամենը 500 աշխատողի հետ։ «Նաիրիտ գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ աշխատողների կրճատումներն արվում են ձեռնարկության ծախսերի օպտիմալացման ու հետագա պարտքերի կուտակումը կանխելու նպատակով:
««Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ աշխատակիցներից յուրաքանչյուրի հետ, համաձայն ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի, կկատարվի վերջնահաշվարկ (այդ թվում` աշխատավարձի գծով պարտքերի և դրան հավասարեցված այլ վճարումների մասով):
Ոչ ոք և երբևէ չի հայտարարել, որ «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ աշխատողներին չեն վճարվի աշխատավարձի մասով կուտակված պարտքերը:
Համաձայն ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի հայտարարության` 2014թ-ի դեկտեմբերին «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ աշխատակիցներին կվճարվի մեկ ամսվա աշխատավարձ», ֊ մասնավորապես, ասված է ընկերության տարածած հայտարարության մեջ:

«Акция миллионеров». Займодавцы рады зарплате сотрудников завода «Наирит»
9 декабря, перед зданием правительства Армении снова собрались сотрудники завода «Наирит». В поденельник премьер-министр Овик Абрамян не встретился с ними, однако во вторник утром демонстрантам пообещали, что с глава правительства примет делегацию из 5 человек. Требование у сотрудников «Наирит»-а остается прежним: получить не месячную зарплату, а весь долг.
Один из сотрудников завода по имени Рубен сообщил Epress.am, что их протесты уже называют «демонстрациями миллионеров». По словам собеседника, им должны зарплату за 18 месяцев, и даже при зарплате 50 000 драмов ($110) человек уже является драмовым миллионером, но лишь на бумаге.
«Не то чтобы мы совсем не получаем денег, получаем за один-два месяца. Но эти деньги – я всегда говорил об этом – нам не остаются. Займодавцы радуются, когда узнают, что в «Наирит»-е выдали зарплаты. Люди получают, погашают долги, так деньги кончаются», - рассказал Рубен.
Демонстранты также сообщили, что им уже начали присылать оповещения об увольнении.
1200 из 2200 сотрудников отправили в принудительный простой (в таком случае выплачиваются 2/3 зарплат), работать продолжают около 1000 человек. Однако руководство завода намерено заключить новые договоры лишь с 500 сотрудников. В заявлении ЗАО «Завод Наирит» говорится, что сокращения производятся с целью оптимализации расходов предприятия и предотвращения накопления долгов.
«Каждому из сотрудников ЗАО «Завод Наирит», согласно трудовому кодексу Армении, будет осуществлен перерасчет (в том числе по части задолженностей по зарплате и приравненных к ним других выплат).
Никто никогда не заявлял, что задолженность сотрудникам ЗАО «Завод Наирит» не будет погашена.
По заявлению министра энергетики и природных ресурсов, в декабре 2014г. сотрудникам ЗАО «Завод Наирит» выплатят зарплату за месяц», - в частности, говорится в сообщении компании.