Ազատամարտիկին ծեծել են 4 դիմակավորված անձինք
Այսօր առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում չորս դիմակավորված անձինք հարձակվել են ազատամարտիկ, «Ազատամարտիկների դաշինք» կազմակերպության վարչության անդամ Սուրեն Սարգսյանի վրա և ծեծի ենթարկել, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայկանը։ Սարգսյանն այժմ գտնվում է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում։
Կենտրոնից «Ազատությանը» փոխանցել են, որ ազատամարտիկը ստացել է գանգուղեղային վնասվածք, վիճակը կայուն է, կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Ռադիոկայանի հետ զրույցում Սուրեն Սարգսյանն իր հետ պատահածը ազատամարտիկներին լռեցնելու փորձ որակեց՝ ընդգծելով, որ չեն վախենում ու հանձնվել ևս չեն պատրաստվում։
Երեկ լրատվամիջոցները գրել էին, որ ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցներ, «Ազատամարտիկների դաշինք»֊ի անդամներ Ապարանի ջոկատի հրամանատար Ռազմիկ Պետրոսյանն ու «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը նույնպես ծեծի են ենթարկվել։
Այդ դեպքից հետո «Ազատամարտիկների դաշինք»-ը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ տեղի ունեցածն ուղղված է դաշինքի գործունեության դեմ և հերթական անգամ նպատակ ունի ահաբեկման միջոցով լռեցնել ապօրինությունների դեմ ձայն բարձրացնող ազատամարտիկներին:
Սուրեն Սարգսյանն Aravot.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ծեծի ընթացքում իրեն հարցրել են՝ «դու Թոխմախի Մհերին ճանաչո՞ւմ ես, որ իրա մասին բան ես ասում»: Ազատամարտիկը, սակայն, կարծում է, որ ծեծողները եղել են Սերժ Սարգսյանի հանցախմբի անդամներ, այլ ոչ թե Մհեր Սեդրակյանի՝ Թոխմախի Մհերի ուղարկած մարդիկ: Նրա խոսքով՝ ծեծողներն այդ հարցերը տվել են իրեն՝ շեղելու համար: Ազատամարտիկը նշել է, որ պատրաստվում էր հրապարակել ազատամարտիկների հայտարարությունը «Թոխմախի Մհերի»՝ ԱԺ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի՝ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին արված հայտարարության վերաբերյալ: Ավելի վաղ Սեդրակյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը սովոր է ուրիշի լծի տակ ապրել։

Ветерана Карабаха избили четверо людей в масках
Утром 10 декабря четверо в масках избили ветерана карабахской войны, члена правления организации «Союз ветеранов» Сурена Саргсяна (на фото), сообщает армянская служба радиостанции «Свобода». Саргсян находится в медцентре «Эребуни». Он получил черепно-мозговую травму, состояние оценивается как стабильное.
В беседе с корреспондентом радиостанции Сурен Саргсян назвал случившееся попыткой заставить замолчать ветеранов Карабаха, отметив, что они не боятся и не намерены сдаваться.
Ранее СМИ сообщили об избиении участников войны в Карабахе, членов «Союза ветеранов» командира отряда «Апаран» Размика Петросяна и командира отряда «Арабо» Манвела Егиазаряна.
После инцидента Союз распространил заявление, в котором отмечалось, что случившееся направлено против деятельности структуры и, таким образом, в очередной раз делается попытка при помощи террора заставить замолчать ветеранов Карабаха, заявляющих о беззакониях.
В беседе с Aravot.am Сурен Саргсян заявил, что в момент избиения его спросили «ты знаком с тохмахским Мгером, чтобы говорить о нем?». Ветеран, однако, считает нападавших членами преступной группировки, руководимой главой государства Сержем Саргсяном, а не депутатом Мгером Седракяном. По его словам, напавшие задавали ему эти вопросы, чтобы сбить с толку.
Саргсян намеревался опубликовать заявление ветеранов по поводу высказывания депутата Седракяна в парламенте Армении о вступлении в Евразийский экономический союз. «Армянский народ всегда был под чьим-то игом, привык, что кто-то всегда должен стоять над головой. Разве не хорошо с русскими? Не будь мы с ними, нас бы съели. Если бы не русские, как бы мы удержали Карабах? Наша армия сделала это с помощью русских. В первую очередь, решается вопрос безопасности наших детей, нашего народа», - заявил член фракции правящей Республиканской партии Армении.