Հունվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների լայն շերտին 10 տարի ժամկետով վիզա կտրամադրվի
ՀՀ կառավարությունը ԱՄՆ քաղաքացիների համար սահմանել է առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ 2015 թվականի հունվարի 1-ից: Որոշման նախագիծն այսօր ՀՀ կառավարության նիստում ներկայացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ մուտքի վիզայի պահանջի վերացումը պայմանավորված է Հայ-ամերիկյան միջկառավարական նիստի արդյունքում ստորագրված գործողությունների ծրագրի 28-րդ կետով, որի համաձայն` «երկու կողմերը կվերջնականացնեն վիզայի ազատականացման գործընթացը` հաստատելով ազատ վիզայի ռեժիմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների համար, ինչպես նաև տասը տարի բազմակի մուտքի վիզա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար»:
Նալբանդյանը նաև նշել է, որ հունվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների լայն շերտին ԱՄՆ-ի բազմակի մուտքի վիզա կտրամադրվի 10 տարի ժամկետով:

С 1 января «широкому слою» граждан Армении будет доступна мультивиза в США
С 1 января 2015 года для граждан США будет действовать безвизовый режим, постановило правительство Армении. Проект решения на заседании правительства 11 декабря представил глава МИД Эдвард Налбандян.
По его словам, устранение требования въездной визы отмечается в пункте 28 программы действий, подписанной в результате армяно-американского межправительственного заседания, согласно которой, «стороны завершат прооцесс либерализации визы, установив свободный визовый режим для граждан Соединенных Штатов. Также предусматривается выдача гражданам Армении мультивизы на 10 лет».
Налбандян отметил, что с 1 января широкому слою граждан Армении будет выдаваться мультивиза со сроком действия 10 лет.