Հունվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների լայն շերտին 10 տարի ժամկետով վիզա կտրամադրվի
ՀՀ կառավարությունը ԱՄՆ քաղաքացիների համար սահմանել է առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ 2015 թվականի հունվարի 1-ից: Որոշման նախագիծն այսօր ՀՀ կառավարության նիստում ներկայացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ մուտքի վիզայի պահանջի վերացումը պայմանավորված է Հայ-ամերիկյան միջկառավարական նիստի արդյունքում ստորագրված գործողությունների ծրագրի 28-րդ կետով, որի համաձայն` «երկու կողմերը կվերջնականացնեն վիզայի ազատականացման գործընթացը` հաստատելով ազատ վիզայի ռեժիմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների համար, ինչպես նաև տասը տարի բազմակի մուտքի վիզա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար»:
Նալբանդյանը նաև նշել է, որ հունվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների լայն շերտին ԱՄՆ-ի բազմակի մուտքի վիզա կտրամադրվի 10 տարի ժամկետով:

The Armenian government has decided to initiate a visa-free regime for US citizens beginning from January 1, 2015. The decision was presented today during a cabinet meeting by Foreign Minister Eduard Nalbandyan.
According to him, the removal of the entrance visa resulted from Armenian-American Intergovernmental Commission signing paragraph 28 of the Action Plan, which states that “the two parties will finalize the visa facilitation process, establishing visa-free regime for citizens of the United States, and allowing provision of multi-visas to citizens of the Republic of Armenia for the period of ten years.”
Nalbandyan also noted that beginning in January 1st, a wide segment of Armenian citizens will have the opportunity to obtain a US visa effective for ten years.