Էդվարդ Նալբանդյանը Գյումրիի սպանությանը վերաբերող հարցին, ըստ էության, չի պատասխանել
Հայաստանի արտագործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ըստ էության, չի պատասխանել այն հարցին՝ արդյոք Գյումրիի սպանության գործում խախտվել է հայ֊ռուսական համաձայնագրի այն կետը, համաձայն որի ռուսական ռազմաբազայի տարածքից դուրս կատարված իրավախախտման մեջ կասկածվող անձը պետք է հանձնվի ՀՀ իրավասու մարմիններին։ Նշենք, որ անցյալ շաբաթ Ազգային ժողովում Գյումրիի սպանության քննարկման ժամանակ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը հայտարարել էր, որ այդ հարցին պետք է պատասխանի ոչ թե ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, այլ ՀՀ արտգործնախարարը, քանի որ խնդիրը միջազգային պայմանգրին է վերաբերում։ ԱԺ մի քանի պատգամավորներ պահանջել էին Նալբանդյանի ներկայությունը խորհրդարանական լսումների ժամանակ։
Այսօր մամուլի ասուլիսի ընթացքում պատասխանելով Epress.am-ի լրագրողի հարցին՝ Նալբանդյանն ընդամենը նշել է, որ եթե ցանկացած պայմանագրի դեպքում հակասություններ են առաջանում՝ «այդ ժամանակ իրավասու կառույցները պետք է դիմեն՝ ստեղծելու հանձնաժողով»։ Նա հայտարարել է, որ եթե հանձնաժողովը որոշի, թե խախտումներ կան, այդ ժամանակ միայն խնդիրը կարող է լուծվել դիվանագիտական ճանապարհով։ Ով և ում պետք է դիմի հանձնաժողով ստեղծելու համար, նախարարը չի մանրամասնել։
Նալբանդյանը հավելել է միայն, որ եթե Ազգային ժողովից ԱԳՆ֊ին հրավիրեն լսումներին, ապա ինքը կամ արտգործնախարարության մեկ այլ ներկայացուցիչ Աժ֊ում կհանդիպի պատգամավորների հետ։

Home / Armenia / Eduard Nalbandyan Did Not Fully Answer Question Related to Gyumri Murders
Armenia’s Minister of Foreign Affairs Eduard Nalbandyan, in essence, did not answer a question asking if the Gyumri murder case had violated an article in 1997 Armenia-Russia agreement  where it states that the suspects of offenses committed outside the Russian military base territory must be transferred to Armenian law enforcement. Recall, that last week during a discussion about the Gyumri murders in the National Assembly, Heritage Party faction MP, ex-Foreign Minister Alexander Arzumanyan stated that the Foreign Minister, not Prosecutor General Gevorg Kostanyan, should be responsible for discussing the latter, because it relates to an interstate agreement. A number of MPs in the National Assembly demanded that Nalbandyan be present during Parliamentary hearings.
Today, during a press conference while answering to Epress.am journalist's question, Nalbandyan noted that if there are any contradictions within any agreement “then they must appeal to the authorized institutions and create a commission.” He stated that if the commission decided that there are violations, then the only solution to the problem is through diplomacy. As to who and where one needs to appeal to create commission, the minister did not specify.
Nalbandyan only added that if the National Assembly has invited the MFA to its hearings, then either he or another representative from the MFA would visit with the MPs.