Սպանության գործով անչափահաս վկային 2 օր պահել են ոստիկանությունում
15֊ամյա Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող վանաձորցի Կարեն Կունգորցևի գործով անցնող վկաները շարունակում են դատարանում ցուցմունք տալ: Նշենք, որ նախաքննության փուլում անչափահաս վկաների հարցաքննության ժամանակ խախտվել են նրանց իրավունքները, մասնավորապես, փաստաբանի կամ ծնողի ներկայությամբ ցուցմունք տալու իրավունքը:
Երեկ դատարանում ցուցմունք տված անչափահաս Ռ.Ս.-ն ոստիկանությունում պահվել է 2 օր: Ըստ Կունգորցևի պաշտպան, Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանի՝ այդ ընթացքում վկային «մշակել են»: Նա մի փոքր տարբերություններով դատարանում կրկնել է իր նախաքննական ցուցմունքը՝ ասելով, որ եղել է դեպքի վայրում և տեսել է Կունգորցևին այնտեղ։ Վերջինս, սակայն, դա հերքում է: Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ կան այլ վկաների ցուցմունքներ այն մասին, որ Ռ.Ս.-ն չի եղել ծեծկռտուքի տարածքում: Մյուս երկու վկաները, որոնք ևս նախաքննության ընթացքում ցուցմունք էին տվել Կունգորցևի դեմ, դատարանում երեկ ասել են, որ իրենց ցուցմունքը քննիչն է գրել։ Երբ նրանց ցույց են տվել ցուցմունքները, վկաներն ասել են, որ սխալ էին հիշում՝ հաստատելով, որ ցուցմունքներն իրենց ձեռագրով են գրված: Նրանք պնդել են նաև, որ դեպքի վայրում չեն եղել և դեպքի մասին իմացել են իրենց ընկերների պատմածներից:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստերից մեկում ցուցմունք տված վկա Գևորգ Ավագյանն ասել էր, որ Կունգորցևի դեմ ցուցմունք տալ իրեն ուղղորդել է ոստիկանը: Ավագյանի խոսքով՝ ոստիկանությունում իրեն ցույց են տվել Կարեն Կունգորցևի նկարը և ասել, որ հենց նրան պետք է մատնանշի:
«Ասեցին՝ ձեզ չորս հատ նկար ցույց կտան, էս մարդու նկարն էլ կլինի դրանց մեջ, հենց դա ցույց կտաք»,- պատմել է Գևորգ Ավագյանը: Մեկ այլ վկա էլ հրաժարվել էր ցուցմունքներից՝ ասելով, որ ինչ գրել է նախաքննական ցուցմունքում՝ հորինել էր:
Կարեն Կունգորցևը չի ընդունում ոչ իրեն ի սկզբանե մեղսագրված արարքը՝ Դավիթ Հովակիմյանի սպանությունը, ոչ էլ դեպքից 10 ամիս անց փոփոխված՝ սպանության փորձի մեղադրանքը:

Свидетеля по делу об убийстве армянского подростка 2 дня продержали в полиции
Свидетели по делу Карена Кунгорцева, обвиняемого в попытке убийства 15-летнего Давида Овакимяна, продолжают давать показания в суде. Напомним, что на этапе предварительного следствия были нарушены права несовершеннолетних свидетелей, в частности, право давать показания в присутствии адвоката или родителя.
Давшего показания в суде 26 января несовершеннолетнего Р.С. продержали в полиции на протяжении 2 дней. По словам защитника Кунгорцева, адвоката Хельсинкской ассоциации Араика Папикяна, «свидетеля обрабатывали». Несовершеннолетний практически повторил свои показания, данные в стадии предварительного следствия, заявив, что он был на месте происшествия и видел там Кунгорцева. Обвиняемый, однако, отрицает это. По словам адвоката, есть показания других свидетелей о том, что Р.С. не находился на территории, где произошла драка. Двое других свидетелей, также давших на этапе предварительного следствия показания против Кунгорцева, заявили в суде, что их показания написал следователь. Когда им предъявили показания, свидетели заявили, что ошиблись, подтвердив, что показания написаны их почерком. Также они утверждают, что не были на месте происшествия и узнали об инциденте от друзей.
На одном из предыдущих заседаний свидетель Геворг Авагян заявил, что дал показания против Кунгорцева по указке полицейского. В полиции, по словам свидетеля, ему показали фотографию обвиняемого и сказали, что он должен указать на него. «Сказали: вам покажут 4 фото, среди них будет и это, именно на него и укажете».
Другой свидетель отказался от показаний, сказав, что выдумал написанное.
Карен Кунгорцев не признает ни вменяемого ему изначально преступления – убийство несовершеннолетнего, ни измененное через 10 месяцев обвинение в попытке убийства.
За время пребывания под стражей Карен Кунгорцев совершал членовредительства, проводил голодовки. Мать подсудимого заявила, что в отделении полиции сына избили, требуя признать вину.
Обвинение переквалифицировали в конце августа 2014г. В то же время арестовали врача компании «Ванадзорский медицинский центр» Владимира Гукасяна по обвинению в недобросовестном отношении и ненадлежащем исполнении профессиональных обязанностей.