Սպանության գործով անչափահաս վկային 2 օր պահել են ոստիկանությունում
15֊ամյա Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող վանաձորցի Կարեն Կունգորցևի գործով անցնող վկաները շարունակում են դատարանում ցուցմունք տալ: Նշենք, որ նախաքննության փուլում անչափահաս վկաների հարցաքննության ժամանակ խախտվել են նրանց իրավունքները, մասնավորապես, փաստաբանի կամ ծնողի ներկայությամբ ցուցմունք տալու իրավունքը:
Երեկ դատարանում ցուցմունք տված անչափահաս Ռ.Ս.-ն ոստիկանությունում պահվել է 2 օր: Ըստ Կունգորցևի պաշտպան, Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանի՝ այդ ընթացքում վկային «մշակել են»: Նա մի փոքր տարբերություններով դատարանում կրկնել է իր նախաքննական ցուցմունքը՝ ասելով, որ եղել է դեպքի վայրում և տեսել է Կունգորցևին այնտեղ։ Վերջինս, սակայն, դա հերքում է: Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ կան այլ վկաների ցուցմունքներ այն մասին, որ Ռ.Ս.-ն չի եղել ծեծկռտուքի տարածքում: Մյուս երկու վկաները, որոնք ևս նախաքննության ընթացքում ցուցմունք էին տվել Կունգորցևի դեմ, դատարանում երեկ ասել են, որ իրենց ցուցմունքը քննիչն է գրել։ Երբ նրանց ցույց են տվել ցուցմունքները, վկաներն ասել են, որ սխալ էին հիշում՝ հաստատելով, որ ցուցմունքներն իրենց ձեռագրով են գրված: Նրանք պնդել են նաև, որ դեպքի վայրում չեն եղել և դեպքի մասին իմացել են իրենց ընկերների պատմածներից:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստերից մեկում ցուցմունք տված վկա Գևորգ Ավագյանն ասել էր, որ Կունգորցևի դեմ ցուցմունք տալ իրեն ուղղորդել է ոստիկանը: Ավագյանի խոսքով՝ ոստիկանությունում իրեն ցույց են տվել Կարեն Կունգորցևի նկարը և ասել, որ հենց նրան պետք է մատնանշի:
«Ասեցին՝ ձեզ չորս հատ նկար ցույց կտան, էս մարդու նկարն էլ կլինի դրանց մեջ, հենց դա ցույց կտաք»,- պատմել է Գևորգ Ավագյանը: Մեկ այլ վկա էլ հրաժարվել էր ցուցմունքներից՝ ասելով, որ ինչ գրել է նախաքննական ցուցմունքում՝ հորինել էր:
Կարեն Կունգորցևը չի ընդունում ոչ իրեն ի սկզբանե մեղսագրված արարքը՝ Դավիթ Հովակիմյանի սպանությունը, ոչ էլ դեպքից 10 ամիս անց փոփոխված՝ սպանության փորձի մեղադրանքը:

Police Keep Teenage Witness in Custody for 2 Days Before Murder Case Hearing
The witnesses in the case of Vanadzor resident Karen Kungortsev, who was charged with murdering 15-year old Davit Hovakimyan, are continuing to give their testimonies in court. During the interrogation process in the preliminary investigation, the rights of a few minors were violated, especially the right to give testimony with the presence of a lawyer or parent.
A minor, R.S., who gave testimony in court yesterday, was kept at the police station for 2 days. According to Kungortsev’s lawyer, Helsinki Association lawyer Arayik Papikyan, they “worked on him” while he was in the police precinct. During his testimony, R.S. slightly changed his original testimony, stating that he had been at the site of the incident and had seen Kungortsev there. The latter, however, denies the claim. According to the lawyer, there are other witnesses that claim that R.S. was not present in the location during the fight. The other two witnesses who gave testimonies against Kungortsev, went to the court yesterday and said that the investigator wrote their testimonies for them. When they were shown the testimonies, the witnesses said that they were wrong and did not remember well; confirming that the testimony was written in their handwriting. They also claimed that, they were not present at place of the incident and were informed of it by friends.
Recall, that in one of the previous hearings Gevorg Avagyan, a witness, said that he was pushed by the police to testify against Kungortsev. According to Avagyan, at the police station they showed him a photo of Karen Kungortsev and stated that he has to testify against him. “They said we’ll show you four photos, this person’s photo will be in it as well and you’ll point him out,” explained Gevorg Avagyan. One other witness took back his testimony, saying that he had made up everything.
The charges against Kungortsev were changed from murder to attempted murder last August. At the same time, the investigation accused and detained Vanadzor Medical Center company doctor Vladimir Ghukasyan for unfair treatment and improper implementation of professional duties.