Ցեղասպանության մասին պաստառի պատճառով թուրք պատգամավորը հրաժարական է տվել
Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդական հանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) պատգամավոր Բիրգյուլ Այման Գյուլերը կուսակցությունից դուրս գալու մասին դիմում է ներկայացրել այն բանից հետո, երբ իր մի քանի կուսակիցներ մասնակցել են Հրանտ Դինքի մահվան 8-րդ տարելիցի առիթով Ստամբուլում կազմակերպված երթին՝ պահելով «Առերեսվիˊր ցեղասպանությանը» գրառումով պաստառ:
Թուրքիայի մամուլում հրապարակվել են երթից լուսանկարներ, որոնցից մեկում երևում է, որ ԺՀԿ֊ի համանախագահ Սեզգին Թանրըքուլուն և պատգամավորներ Շաֆաք Փավեյը և Ումութ Օրանը կանգնած Դինքի այրիի՝ Ռաքել Դինքի կողքին՝ «Առերեսվիˊր Հրանտի, Ցեղասպանության հետ» պաստառով: Taraf պարբերականի համաձայն՝ տեղի ունեցածն այժմ քննվում է ԺՀԿ-ի ներքին կարգապահական կոմիտեի կողմից՝ կուսակցության կանոնները խախտելու հոդվածով:
1Birgul
Հրաժարականի իր դիմումում Իզմիրից ընտրված քեմալիստ պատգամավոր Գյուլերը, մասնավորապես, գրել է. «Հաշվի առնելով ԺՀԿ-ի ներկայիս կառուցվածքն ու գաղափարախոսությունը՝ ես այլևս չեմ կարող լինել դրա անդամ: Կուսակցության նոր առաջնորդներն սատարում են ցեղասպանության կեղծ մեղադրանքները՝ Թուրքիային զրկելով արտահայտվելու հնարավորությունից: Մեղադրանքներով լի 2015 թվականին պահելով «Առերեսվիր ցեղասպանությանը» գրառումով պաստառ՝ կուսակցության առաջնորդներն ակնհայտ աջակցություն են դրսևորում»: Գյուլերի խոսքով՝ կուսակցությունը, որից նա հրաժարվում է, ոչ թե ԺՀԿ-ն է, այլ՝ քաղաքականապես անհետևողական կառույց:
Պատգամավորն իր հրաժարականը հիմնավորել է նաև նրանով, որ «նոր ԺՀԿ-ն հեռացել է ազգային տնտեսության հասկացությունից ու դարձել մի կառույց, որն արտացոլում է համաշխարհային ֆինանսական շուկայի շահերը»։
Անցած ամիս Գյուլերն իր կուսակցությանը նաև մեղադրել էր գյուլենիստական շարժման (ԱՄՆ֊ում բնակվող Ֆեթուլահ Գյուլենը իսլամիստ հասարակական գործիչ է֊խմբ․) հետ կապեր ունենալու մեջ, ինչի արդյունքում նրա դեմ բողոք է ներկայացվել կուսակցության Կարգապահական կոմիտե:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում ԺՀԿ տարբեր պատգամավորներ ներկայացրել են իրենց հրաժարականները՝ տարբեր հարցերի շուրջ կուսակցության դիրքորոշման հետ անհամաձայնության պատճառով:
Մասնավորապես, անցած երկուշաբթի ԺՀԿ նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուն հանդիպել է Թուրքիայի ոչ մահմեդական կրոնական առաջնորդների հետ՝ քննարկելու նրանց խնդիրները, ինչը նույնպես քննադատության առարկա է դարձել կուսակցությունում:
Քիլիչդարօղլուն նշել է, որ իր կուսակցությունն առաջնորդների մտահոգությունների մասին կբարձրաձայնի խորհրդարանում և ընդունել է, որ կրոնական առաջնորդներն ունեն խնդիրներ՝ կապված ատելության խոսքի ու իրենց համայնքների վերաբերյալ հարցերում օրենքի գերակայության բացակայության հետ:

Турецкий депутат ушла в отставку из-за плаката о Геноциде армян
Депутат от оппозиционной турецкой «Народной республиканской партии» (НРП) Биргюль Айман Гюлер представила заявление о выходе из партии после участия в шествии, организованном в Стамбуле в связи с восьмой годовщиной убийства журналиста армянского происхождения Гранта Динка. Депутат вместе с другими участниками акции держала плакат с надписью «Встань лицом к лицу с геноцидом».
В турецкой прессе опубликовали фотографии с шествия, на одной из которых изображены сопредседатель НРП Сезгин Танркулу, депутаты Шафак Павей и Умут Оран, которые стояли рядом с вдовой журналиста Ракель Динк. Газета Taraf пишет, что случившееся расследует Дисциплинарный Комитет НРП по статье «нарушение канонов партии».
1Birgul
В своем заявлении избранный из Измира кемалист Гюлер, в частности, написал: «Учитывая нынешную структуру и идеологию НРП, я больше не могу быть ее членом. Новые лидеры партии поддерживают ложные обвинения в геноциде, лишая Турцию возможности самовыражения. Держать плакат с надписью «Встань лицом к лицу с геноцидом» в этот полный обвинений 2015 год означает, что лидеры партии выражают им явную поддержку». По словам Гюлер, партия, от которой она отказывается, не НРП, а непоследовательная с политической точки зрения структура.
Депутат обосновала свою отставку и тем, что новая НРП «отдалилась от понятия национальная экономика и превратилась в структуру, отражающую интересы мирового финансового рынка».
В декабре прошлого года Гюлер обвинила свою партию в связях с движением Гюленистов , в результате на нее представили жалобу в Дисциплинарный комитет партии.
За последние месяцы заявление об уходе представили разные депутаты от НРП из-за разногласий в позиции партии по ряду вопросов.
В частности, в прошлый понедельник председатель «Народной республиканской партии» Кемаль Киличдаохлу встретился с немусульманскими религиозными лидерами для обсуждения их проблем, что также раскритиковали внутри партии.
Киличдиоглу отметил, что его партия заявит об обеспокоенности лидеров с трибуны парламента и признал наличие проблем у религиозных лидеров, связанных со словами ненависти и отсутствия верховенства закона в вопросах, касающихся их общин.