2013 թվականի համեմատ 2014 թվականին լրագրողների և լրատվամիջոցների իրավունքների խախտման դեպքերը նվազել են՝ 77-ից հասնելով 65֊ի: Այս մասին վկայում է Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի տարեկան զեկույցը: Չնայած այդ փաստին, զեկույցի հեղինակներն այս փոփոխությունը հուսադրող չեն համարում, քանի որ 2014 թվականին, ի տարբերություն 2013-ի, համապետական ընտրություններ չեն եղել, որոնց ընթացքում սովորաբար լրագրողների իրավունքներն ավելի շատ են խախտվում։ Իրավունքների խախտման նշված թիվը Խոսքի ազատության կոմիտեն տագնապալի և մտահոգիչ է համարում:
Ըստ զեկույցի՝ 2014 թվականին լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 9 դեպք է գրանցվել (նախորդ տարի՝ 10-ը), լրագրողների նկատմամբ ճնշումների՝ 43 արձանագրված փաստ (նախորդ տարի՝ 57), տեղեկություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտման՝ 13 դեպք (նախորդ տարի՝ 10):
Ներկայացնելով զեկույցը՝ Կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը նկատել է, որ ներկայացված թվերը չեն հավակնում բացարձակ ճշմարտություն լինել, քանի որ շատ դեպքերում լրագրողները չեն բարձրաձայնում իրենց իրավունքների խախտումների մասին:
2014 թվականի ընթացքում դատարաններում վարույթ է ընդունվել ԶԼՄ-ների գործունեությանն առնչվող 22 նոր հայց: Խոսքի ազատության կոմիտեի փորձագետ Վասակ Դարբինյանը նշել է, որ լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության դեպքերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ բռնությունը մեծ մասամբ կիրառվել է ոստիկանության կողմից: Դարբինյանը հիշեցրել է «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գևորգյանի և ilur.am կայքի օպերատոր Սարգիս Գևորգյանի նկատմամբ ոստիկանների կիրառած բռնության դեպքը։ Նա շեշտել է, որ ոստիկանների կողմից բռնության ենթարկված լրագրողներից ոչ մեկին չի հաջողվել դատական կարգով վերականգնել իր խախտված իրավունքը: Եղել են դեպքեր, երբ գործը նույնիսկ դատարան չի հասել:
«ՀՀ դատախազությունը հանձնարարում է ՀՔԾ-ին զբաղվել միջադեպով, իսկ վերջինս կոծկում է գործը՝ ստանդարտ «հանցակազմի բացակայության» հիմնավորմամբ: Եվ դա այն դեպքում, երբ բռնության ու խոչընդոտման փաստերը նկարահանված են և տեղադրված են համացանցում», - նշում են զեկույցի հեղինակները:
Նման դեպքերից է Ազգային ժողովի մոտ a1plus.am կայքի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի բռնության ենթարկվելու փաստը ԱԺ անվտանգության պետ Կարեն Հայրապետյանի կողմից։

В 2014г. в Армении сократилось число случаев нарушения прав журналистов и СМИ по сравнению с 2013г. – 65 вместо 77. Об этом свидетельствует годовой доклад Комитета по защите свободы слова. Несмотря на это, авторы не сочли данное изменение обнадеживающим, так как в 2014 году, в отличие от предыдущего, не было общереспубликанских выборов, в ходе которых права журналистов нарушаются чаще. Комитет счел тревожным и беспокоящим отмеченное количество случаев нарушения прав.
Согласно докладу, в 2014 году было зафиксировано 9 случаев физического насилия над журналистами (в прошлом году – 10), давления на журналистов – 43 (в прошлом году – 57), нарушение права на получение и распространение информации – 13 случаев (вместо прошлогодних 10).
Представляя доклад, председатель Комитета Ашот Меликян заметил, что эти цифры не претендуют на истину, так как во многих случаях журналисты не заявляют о нарушениях своих прав.
За прошедший год в судах были начаты производства на основании 22 исков касательно деятельности СМИ. По словам эксперта Комитета по защите свободы слова Васака Дарбиняна, исследование случаев физического насилия над журналистами показывает, что в основном оно применялось полицейскими. Дарбинян напомнил о случае применения стражами правопорядка насилия к корреспонденту издания «ЧИ» Ани Геворгян и оператору сайта ilur.am Саргису Геворгяну. По словам эксперта, никому из подвергшихся насилию журналистов не удалось восстановить в суде свои нарушенные права. Были случаи, когда дело даже не доходило до суда.
«Прокуратура Армении поручает Специальной следственной службе заняться инцидентом, а та заминает дело со стандартной аргументацией об отсутствии состава преступления. И это в случае, когда факты насилия и препятствования засняты и размещены в интернете», - говорится в докладе.
Один из таких случаев – иницидент перед зданием армянского парламента, когда начальник службы безопасности НС Карен Айрапетян применил насилие к корреспонденту A1plus.am Марине Хачатрян.