2013 թվականի համեմատ 2014 թվականին լրագրողների և լրատվամիջոցների իրավունքների խախտման դեպքերը նվազել են՝ 77-ից հասնելով 65֊ի: Այս մասին վկայում է Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի տարեկան զեկույցը: Չնայած այդ փաստին, զեկույցի հեղինակներն այս փոփոխությունը հուսադրող չեն համարում, քանի որ 2014 թվականին, ի տարբերություն 2013-ի, համապետական ընտրություններ չեն եղել, որոնց ընթացքում սովորաբար լրագրողների իրավունքներն ավելի շատ են խախտվում։ Իրավունքների խախտման նշված թիվը Խոսքի ազատության կոմիտեն տագնապալի և մտահոգիչ է համարում:
Ըստ զեկույցի՝ 2014 թվականին լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 9 դեպք է գրանցվել (նախորդ տարի՝ 10-ը), լրագրողների նկատմամբ ճնշումների՝ 43 արձանագրված փաստ (նախորդ տարի՝ 57), տեղեկություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտման՝ 13 դեպք (նախորդ տարի՝ 10):
Ներկայացնելով զեկույցը՝ Կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը նկատել է, որ ներկայացված թվերը չեն հավակնում բացարձակ ճշմարտություն լինել, քանի որ շատ դեպքերում լրագրողները չեն բարձրաձայնում իրենց իրավունքների խախտումների մասին:
2014 թվականի ընթացքում դատարաններում վարույթ է ընդունվել ԶԼՄ-ների գործունեությանն առնչվող 22 նոր հայց: Խոսքի ազատության կոմիտեի փորձագետ Վասակ Դարբինյանը նշել է, որ լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության դեպքերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ բռնությունը մեծ մասամբ կիրառվել է ոստիկանության կողմից: Դարբինյանը հիշեցրել է «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գևորգյանի և ilur.am կայքի օպերատոր Սարգիս Գևորգյանի նկատմամբ ոստիկանների կիրառած բռնության դեպքը։ Նա շեշտել է, որ ոստիկանների կողմից բռնության ենթարկված լրագրողներից ոչ մեկին չի հաջողվել դատական կարգով վերականգնել իր խախտված իրավունքը: Եղել են դեպքեր, երբ գործը նույնիսկ դատարան չի հասել:
«ՀՀ դատախազությունը հանձնարարում է ՀՔԾ-ին զբաղվել միջադեպով, իսկ վերջինս կոծկում է գործը՝ ստանդարտ «հանցակազմի բացակայության» հիմնավորմամբ: Եվ դա այն դեպքում, երբ բռնության ու խոչընդոտման փաստերը նկարահանված են և տեղադրված են համացանցում», - նշում են զեկույցի հեղինակները:
Նման դեպքերից է Ազգային ժողովի մոտ a1plus.am կայքի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի բռնության ենթարկվելու փաստը ԱԺ անվտանգության պետ Կարեն Հայրապետյանի կողմից։

The number of violations of journalists and media outlet rights in 2014 has decreased from 77 to 65 compared to 2013, states the Defense of Freedom of Expression Committee’s annual report. Regardless of the fact, the report’s authors consider the change to be discouraging because 2014, compared to 2013, had no national elections, which usually have violations of journalists' rights.
The Freedom of Expression Committee considers the number of rights violated alarming and disturbing.
According to the report, in 2014 incidents of physical violence against journalists were registered at 9 (previous year, 10), pressure against journalists were registered at 43 (previous year, 57), violation of receiving and dispersing information registered at 13 (previous year, 10).
While presenting the report, the Committee chairman Ashot Melikyan stated that the presented numbers do not claim to be absolute truths, because many incidents are not raised by journalists whose rights are violated.
During 2014, 22 new cases related to mass media outlets' rights were initiated by courts. The Freedom of Expression Committee expert  Vasak Darbinyan noted that in cases of physical violence against journalists, the large portion of violence is implemented by police officers. Darbinyan recalled an incident of violence by police on Chorord Inknishkhanutyun daily’s journalist Ani Gevorgyan and am ilur.am site cameraman Sargis Gevorgyan. He stressed that no journalist has been successful in restoring their rights through a judicial process. There have been cases which have not even reached the courts.
“The Armenian courts have assigned the Special Investigation Service to deal with the incident, while the latter covers up the cases, with the standard “lack of criminal intent” basis. And those occur in the situation where the act of violence is caught on film and posted on the internet,” note the report’s authors.
A similar incident occurred when an a1plus.am site journalist Marine Khachatryan was attacked in front of the National Assembly by the NA security head Karen Hayrapetyan.