Նպատակը ռուսական զորքեր Ղարաբաղ մտցնելն է․ Իգոր Մուրադյան
Հունվարի 31-ի` «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամներին Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության կողմից ծեծի ենթարկելը մեկ բացատրություն ունի՝ վախենում էին հակառուսական ակցիայից։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամ, քաղաքագետ Իգոր Մուրադյանը։
«Ղարաբաղն ունի մեկ նպատակ, որի մասին նրա ղեկավարները շատ աղոտ պատկերացում ունեն։ Նրանց այդ մասին անգամ Երևանից չեն ասում։ Դա Ղարաբաղ ռուսական զորքեր մտցնելն է», ֊ ասել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքով՝ արվում է ամեն հնարավորը, որպեսզի այդ տարածքում «ոչ ռեժիմային» գործողություններ չլինեն, այլ ամեն ինչ ընթանա ըստ ծրագրի։
Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միակ տարբերակը, ըստ Մուրադյանի, հայկական աշխարհի ինտեգրումն է արևմտյան հանրությանը, ինչը ենթադրում է այսօրվա «էլիտայի» հեռացումը իշխանությունից։
«Նրանց մեջքին կանգնած է միայն Ռուսաստանը», ֊ ասել է քաղաքագետը։
Ասուլիսի ընթացքում Մուրադյանը հայտարարել է, որ վերադարձնում է 2003թ․ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից իրեն շնորհված Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանը։
«Ինձ այն պետք չէ։ Ինչո՞ւ։ Պատճառն այս իրադարձությունները չեն։ Սա ընդամենը առիթ է։ Ինձ մոտ երբեք Ղարաբաղի այս իշխանությունների հետ հարաբերությունները չեն ստացվել։ Շատ մարդկանց եմ ճանաչում, որոնց մոտ ստացվել է, բայց նրանք պատրանքների մեջ էին, իսկ ես երբեք պատրանքների մեջ չեմ եղել», ֊ ասել է Մուրադյանը։
Նրա խոսքով՝ փաստ է, որ Ղարաբաղը միացած է Հայաստանին, սակայն դրսից ուղորդված՝ ստեղծվեց ԼՂՀ֊ն։
«Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մինչ օրս ոչ մեկի կողմից չի ճանաչվել և չի կարող ճանաչվել։ Որովհետև այն գոյություն չունի։ Ինչպե՞ս կարող է ճանաչվել կախյալ պետությունը», ֊ ասել է քաղաքագետը՝ հավելելով, որ Ղարաբաղն անկախության որևէ չափանիշ չունի, թերևս՝ միայն բանակի առկայությունը։
Նշենք, որ հունվարի 31-ին Լաչինում (Բերձոր) ԼՂՀ ոստիկանության ներկայացուցիչները և քաղաքացիական հագուստով անձինք ծեծի են ենթարկել «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամներին, ովքեր ավտոերթ են կազմակերպել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ։ Հարձակվողները նաև ջարդել են երթի մասնակիցների մեքենաները։

NKR Leaders' Objective is the Entrance of Russian Troops into Karabakh, Says Expert
On January 31, the violent police attack on the members of Founding Parliament movement in Nagorno-Karabakh can only be explained by the fear of an anti-Russian protest, said Founding Parliament member and political expert Igor Muradyan.
“Karabakh has one objective, which its leadership has a rough idea of. They aren’t even told this from Yerevan. Karabakh’s objective is for Russian troops to enter,” said the expert.
According to him, everything possible is being done so that no “anti-regime” activities take place in that territory and everything goes according to plan. The only alternative for coming out of the current situation, according to Muradyan, is to integrate Armenian world into western society, which is what assumes the removal of today’s elite from the ruling authorities. “Only Russia stands behind their back,” said the expert.
During the press conference, Muradyan stated that he is returning his Mesrop Mashtots medal that he received in 2003 from the NKR Parliament.
“I don’t need it. Why? Not because of these events. They only added to it. It's because I’ve never been able to obtain a relationship with the ruling authorities of Karabakh. I know many people who have been able to have a relationship, but those are illusions, while I’ve never had illusions,” said Muradyan. According to him, it is a fact that Karabakh is one with Armenia, however, foreign guidance created NKR.
“How come the Republic of Nagorno Karabakh has not been and can not be recognized until today? Because it does not exist. How can one recognize a dependent state?” said the political expert, and continued saying that Karabakh does not have the criteria to be independent, except for the existence of its army.
Note that on January 31st, the Lachin (Berdzor) NKR police representatives and civilian clothed individuals violently beat Founding Parliament members, who had organized a car rally to Nagorno-Karabakh. The attackers also smashed the rally participants' cars.