Անօթևան մարդկանց հեռացնում են Արտաշատի կիսաքանդ հյուրանոցից
Արտաշատի կենտրոնում նախկին հյուրանոցի շենքում բնակվող անապահով քաղաքացիները քաղաքապետարանից հրահանգ են ստացել հնարավորինս շուտ լքել իրենց կացարանները: Պաշտոնական հիմնավորման համաձայն` շենքը պետք է վերանորոգվի, և մարդիկ, ովքեր այժմ բնակվում են կիսավեր հյուրանոցում, պետք է տարահանվեն մինչև ապրիլի 15-ը:
Մի քանի ընտանիքի քաղաքապետարանն առաջարկել է տեղափոխվել Արտաշատ քաղաքի Թումանյան փողոցի վրա գտնվող հին մանկապարտեզի շենք: 1991 թվականից շենքում ապրող, Բաքվից եկած փախստական Լաուրա Պողոսյանը Epress.am-ին պատմել է, որ մանկապարտեզում դահլիճի հատակին կավիճով բաժանարար գծեր են արել: Այսինքն՝ նույնիսկ պատեր չկան, և բնակիչները դրանք ինքնուրույն պետք է կառուցեն:
«Իմ որդին զորակոչվելու է բանակ մայիսին, 17 տարեկան է, այսինքն՝ մի ամիս էլ փողոցում պետք է ապրի: Եթե մեզ քցեն դուրս, չեմ տալու՝ որդուս տանեն բանակ: Աղջկաս էլ այստեղ չեմ կարողացել պահել, տվել եմ բարեկամիս հետ է ապրում՝ Արարատում»,- ասել է Լաուրա Պողոսյանը:
2artashat
Հյուրանոցի շենքը փողոցից քիչ է տարբերվում. որոշ աստիճանավանդակներ այլևս անանցանելի են, ջուր չկա, կոյուղին չի գործում, բնակիչները լողանում են իրենց ընկերների և բարեկամների տներում: Որոշ սենյակներում էլեկտրաէներգիա ևս չկա: Լույս ու ջեռուցում չունի, օրինակ, ազատամարտիկ Վարդան Թովմասյանի սենյակը: Շենքի մեկ այլ բնակիչ Գագիկ Գևորգյանը հաշմանդամ է դարձել՝ ցրտի պատճառով նա զրկվել է ձեռքերի 8 մատներից: Գևորգյանը ևս ասել է, որ չի կարող մանկապարտեզում տուն կառուցել: Հյուրանոցում բնակվողները սենյակները ջեռուցում են վառելու ենթակա աղբով:
1artashat
«2004 թվականին շենքը սեփականաշնորհեցին, մինչև օրս չգիտենք սեփականատիրոջը, միայն պարոն Մուրադյանին գիտենք, նա հյուրանոցի տնօրենն է: Նա է վարձերը հավաքում», - ասել է Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ պայմաններում ապրելու համար իրենք վճարում են 4-ից 10 հազար դրամ՝ կախված տարածքից: Epress.am-ի հետ զրույցում հյուրանոցի տնօրեն Արմեն Մուրադյանը հերքել է, թե անապահով ընտանիքներից գումար են վերցնում: Ինչ վերաբերում է տեղահանմանը՝ Մուրադյանն ասել է, որ բնակիչներին թույլ կտան մնալ մինչև հյուրանոցում շինարարական աշխատանքների սկսվելը, իսկ երբ դա կլինի, դեռևս որոշված չէ:
«Մարզպետարանում ընդամենը ասել են, որ եթե դուք չեք ուզում մանկապարտեզում տարածք ստանալ, ասեք՝ մենք տեղերը այլ անապահով ընտանիքների կտանք», - պարզաբանել է Մուրադյանը:

Artashat Municipality Moving Residents of Dilapidated Hotel to an Old Kindergarten
For residents of a former hotel in the center of the town of Artashat, a municipal order has spread stating that residents leave their dwellings as soon as possible. According to the official justification, the building needs to be remodeled and residents of the semi-dilapidated hotel need to leave by April 15.
Overall, about ten families live in the building. The municipality made a proposition to a few families to be relocated to an old kindergarten building on Tumanyan St. in Artashat. Laura Poghosyan, a refugee from Baku who has resided in the building since 1991, told Epress.am that they have made delineating lines with chalk on the floor of the kindergarten auditorium. Basically, there are no walls, and residents have to construct them themselves.
2artashat
“My son is going to be drafted into the Army in May, he’s 17-years old, basically he has to live on the street for months. If they throw us out, I won’t let them take my son to the army. I haven’t been able to keep my daughter here either, I’ve given her to relatives to live in Ararat,” said Laura Poghosyan.
The hotel building is not much different than the street; some of the staircases are no longer passable, there is no water, sewage does not work, residents bath at their friends' or relatives' homes. Certain rooms do not even have electricity. Veteran Vardan Tovmasyan’s room does not have neither light nor heat. Another resident, Gagik Gevorgyan has become disabled, losing 8 of his fingers because of the cold. Gevorgyan also said that he's unable to construct a home in the kindergarten. Residents in the hotel burn trash in order to keep warm. “They privatized the building in 2004, until now we don’t know who the owner is, we only know Mr. Muradyan, he is the director of the hotel. He collects the rent,” said Gevorkyan.
1artashat
According to Gevorgyan, the residents pay 4 to 10 thousand dram ($8 to $21) depending on the room. Armen Muradyan, the hotel’s director, told Epress.am that he does not take money from vulnerable families. As to the dislocation of the residents, Muradyan said that residents would be allowed to stay until construction work begins, however it is still not clear when construction would start.
“The governor’s office only said that if you (families) do not want to receive an area in the kindergarten, then tell us, we will give it to other vulnerable families,” stated Muradyan.