Անօթևան մարդկանց հեռացնում են Արտաշատի կիսաքանդ հյուրանոցից
Արտաշատի կենտրոնում նախկին հյուրանոցի շենքում բնակվող անապահով քաղաքացիները քաղաքապետարանից հրահանգ են ստացել հնարավորինս շուտ լքել իրենց կացարանները: Պաշտոնական հիմնավորման համաձայն` շենքը պետք է վերանորոգվի, և մարդիկ, ովքեր այժմ բնակվում են կիսավեր հյուրանոցում, պետք է տարահանվեն մինչև ապրիլի 15-ը:
Մի քանի ընտանիքի քաղաքապետարանն առաջարկել է տեղափոխվել Արտաշատ քաղաքի Թումանյան փողոցի վրա գտնվող հին մանկապարտեզի շենք: 1991 թվականից շենքում ապրող, Բաքվից եկած փախստական Լաուրա Պողոսյանը Epress.am-ին պատմել է, որ մանկապարտեզում դահլիճի հատակին կավիճով բաժանարար գծեր են արել: Այսինքն՝ նույնիսկ պատեր չկան, և բնակիչները դրանք ինքնուրույն պետք է կառուցեն:
«Իմ որդին զորակոչվելու է բանակ մայիսին, 17 տարեկան է, այսինքն՝ մի ամիս էլ փողոցում պետք է ապրի: Եթե մեզ քցեն դուրս, չեմ տալու՝ որդուս տանեն բանակ: Աղջկաս էլ այստեղ չեմ կարողացել պահել, տվել եմ բարեկամիս հետ է ապրում՝ Արարատում»,- ասել է Լաուրա Պողոսյանը:
2artashat
Հյուրանոցի շենքը փողոցից քիչ է տարբերվում. որոշ աստիճանավանդակներ այլևս անանցանելի են, ջուր չկա, կոյուղին չի գործում, բնակիչները լողանում են իրենց ընկերների և բարեկամների տներում: Որոշ սենյակներում էլեկտրաէներգիա ևս չկա: Լույս ու ջեռուցում չունի, օրինակ, ազատամարտիկ Վարդան Թովմասյանի սենյակը: Շենքի մեկ այլ բնակիչ Գագիկ Գևորգյանը հաշմանդամ է դարձել՝ ցրտի պատճառով նա զրկվել է ձեռքերի 8 մատներից: Գևորգյանը ևս ասել է, որ չի կարող մանկապարտեզում տուն կառուցել: Հյուրանոցում բնակվողները սենյակները ջեռուցում են վառելու ենթակա աղբով:
1artashat
«2004 թվականին շենքը սեփականաշնորհեցին, մինչև օրս չգիտենք սեփականատիրոջը, միայն պարոն Մուրադյանին գիտենք, նա հյուրանոցի տնօրենն է: Նա է վարձերը հավաքում», - ասել է Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ պայմաններում ապրելու համար իրենք վճարում են 4-ից 10 հազար դրամ՝ կախված տարածքից: Epress.am-ի հետ զրույցում հյուրանոցի տնօրեն Արմեն Մուրադյանը հերքել է, թե անապահով ընտանիքներից գումար են վերցնում: Ինչ վերաբերում է տեղահանմանը՝ Մուրադյանն ասել է, որ բնակիչներին թույլ կտան մնալ մինչև հյուրանոցում շինարարական աշխատանքների սկսվելը, իսկ երբ դա կլինի, դեռևս որոշված չէ:
«Մարզպետարանում ընդամենը ասել են, որ եթե դուք չեք ուզում մանկապարտեզում տարածք ստանալ, ասեք՝ մենք տեղերը այլ անապահով ընտանիքների կտանք», - պարզաբանել է Մուրադյանը:

Бездомные семьи могут лишиться жилья в полуразрушенной арташатской гостинице
Мэрия города Арташат призывает необеспеченных граждан, проживающих в бывшем здании гостиницы в центре города, покинуть свое жилище как можно скорее. Согласно официальной информации, здание должны отремонтировать, а проживающих в полуразрушенной гостинице – эвакуировать до 15 апреля.
Нескольким семьям мэрия предложила перебраться в здание детского сада. Проживающая в Арташате с 1991 года беженка из Баку Лаура Погосян рассказала Epress.am, что в зале детского сада мелом начертили разделительные линии, нет даже стен, жильцам придется строить их самостоятельно.
«В мае сына призовут в армию. Ему еще месяц жить на улице. Если нас вышвырнут на улицу, я не позволю забрать сына в армию. Растить здесь дочку я не могла, отправила к родственникам в Арарат», - рассказала собеседница.
2artashat
Здание гостиницы мало отличается от улицы: часть лестничных клеток труднопроходимы, воды нет, канализация не функционирует, чтобы искупаться, люди ходят к родственникам и друзьям. В некоторых комнатах нет и электроэнергии. Нет света и отопления, к примеру, в комнате ветерана Карабаха Вардана Товмасяна. Гагик Геворгян стал инвалидом: из-за холодов он лишился 8 пальцев рук. По словам Геворгяна, он не в состоянии строить дом в детском саду. Свои полуразрушенные квартиры люди отапливают мусором.
1artashat
«В 2004 году здание приватизировали. Мы до сих пор не узнали, кто его владелец, знаем только господина Мурадяна, это директор гостиницы. Он и собирает плату за жилье», - сказал Геворгян. Проживание в таких условиях обходится им от 4 до 10 тысяч драмов (от $9 до $22), в зависимости от размера территории.
Директор гостиницы Армен Мурадян отрицает, что берет с жильцов деньги. По его словам, проживающим здесь гражданам разрешат остаться до начала строительных работ, сроки, однако, пока неизвестны.
«В областной администрации сказали поставить их в известность, если мы против территории в детском саду, чтобы они предоставили их другим необеспеченным семьям», - заключил Мурадян.