ՀԿ֊ն դատախազությունից պահանջում է տրամադրել Գյումրիի սպանության հարցով ՌԴ ուղարկված նամակը
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» հասարակական կազմակերպությունն այսօր Վարչական դատարան հայցադիմում է ներկայացրել` պահանջելով պարտավորեցնել դատախազությանը, որպեսզի վերջինս տրամադրի ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի՝ ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային ուղղված նամակի պատճենը: Ավելի վաղ դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Կոստանյանը դիմել է Չայկային՝ հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների 7 հոգանոց ընտանիքի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ:
ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ իրենք փետրվարի 4-ին նամակը տրամադրելու խնդրանքով դիմել են անմիջապես Դատախազությանը:
«Ու թեև «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը ենթադրում է, որ հարցված տեղեկությունները պետք է տրամադրվեն 5-օրյա ժամկետում, դատախազությունն առ այսօր չի տրամադրել պատասխանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 15-ին Գյումրիում դատախազության շենքի մոտ հավաքված հազարավոր մարդիկ պահանջել էին Գևորգ Կոստանյանից դիմել ռուսաստանյան կողմին՝ գործը ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու պահանջով։ Դատախազը խոստացել էր կատարել պահանջը, սակայն ժամկետներ չէր նշել։
Ավելի ուշ Ազգային Ժողովում պատգամավորների հետ քննարկման ժամանակ Կոստանյանը հայտարարել էր, որ դիմելու է ռուսական կողմին ոչ թե նրա համար, որ Գյումրիում նման խոստում է տվել, այլ քանի որ դա իր պարտականությունն է։

NGO Demands Prosecutor General Provide the Copy of Letter to Russian Colleague Regarding Permyakov's Transfer
Today, the Union of Informed Citizens NGO applied to Administrative Court demanding that the court obliged the Prosecutor's office to provide a copy of Prosecutor General Gevorg Kostanyan’s letter to Russian Prosecutor General Yuri Chaika with the demand of transferring the suspected murderer of the seven members of Avetisyan family Russian soldier Valery Permyakov to Armenian law enforcement. The Prosecutor General has released a statement on February 3 about sending the letter.
The NGO’s released statement notes that on February 4 they applied immediately to the Prosecutor’s office asking them to provide the letter. “And although the Law on Freedom of Information states that information asked for must be provided within 5 days, the Prosecutor’s office still hasn’t given a response,” said the statement.
Recall, that on January 15, thousands of people protested in front of Gyumri's Prosecutor's office demanding that RA Prosecutor General Gevorg Kostanyan appealed to the Russian side to transfer the criminal case to Armenian law enforcement. The Prosecutor General promised he would send it, however he did not state a deadline.