ՀԿ֊ն դատախազությունից պահանջում է տրամադրել Գյումրիի սպանության հարցով ՌԴ ուղարկված նամակը
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» հասարակական կազմակերպությունն այսօր Վարչական դատարան հայցադիմում է ներկայացրել` պահանջելով պարտավորեցնել դատախազությանը, որպեսզի վերջինս տրամադրի ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի՝ ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային ուղղված նամակի պատճենը: Ավելի վաղ դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Կոստանյանը դիմել է Չայկային՝ հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների 7 հոգանոց ընտանիքի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ:
ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ իրենք փետրվարի 4-ին նամակը տրամադրելու խնդրանքով դիմել են անմիջապես Դատախազությանը:
«Ու թեև «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը ենթադրում է, որ հարցված տեղեկությունները պետք է տրամադրվեն 5-օրյա ժամկետում, դատախազությունն առ այսօր չի տրամադրել պատասխանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 15-ին Գյումրիում դատախազության շենքի մոտ հավաքված հազարավոր մարդիկ պահանջել էին Գևորգ Կոստանյանից դիմել ռուսաստանյան կողմին՝ գործը ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու պահանջով։ Դատախազը խոստացել էր կատարել պահանջը, սակայն ժամկետներ չէր նշել։
Ավելի ուշ Ազգային Ժողովում պատգամավորների հետ քննարկման ժամանակ Կոստանյանը հայտարարել էր, որ դիմելու է ռուսական կողմին ոչ թե նրա համար, որ Գյումրիում նման խոստում է տվել, այլ քանի որ դա իր պարտականությունն է։

От прокуратуры Армении требуют копию отправленного в РФ письма по вопросу Валерия Пермякова
Общественная организация «Объединение осведомленных граждан» подала иск в Административный суд Армении, требуя обязать прокуратуру предоставить копию письма генпрокурора Геворга Костаняна (на фото) своему российскому коллеге о передаче дела обвиняемого в убийстве армянской семьи российского военнослужащего Валерия Пермякова. Об отправке письма прокуратура сообщила 3 февраля.
В заявлении организации говорится, что 4 февраля они обратились в прокуратуру с просьбой предоставить письмо.
«И хотя закон Армении «О свободе информации» предполагает, что запрошенную информацию нужно предоставить в течение 5 дней, прокуратура до сих пор не ответила», - отмечают авторы.
15 января перед зданием прокуратуры в Гюмри тысячи граждан потребовали от Костаняна обратиться к российской стороне с требованием о передаче дела правоохранительным органам Армении. Прокурор дал обещание выполнить требование, при этом не указав сроки.
Позже в ходе обсуждения с депутатами Костанян заявил, что обратится к российской стороне не потому, что дал обещание в Гюмри, а потому, что это его обязательство.