Նիստն առանց բռնարարի․ ընտանեկան բռնության գործով վճիռը բողոքարկել են բոլոր կողմերը
Այսօր Վերաքննիչ դատարանը լսել է ընտանեկան բռնության զոհ դարձած Հասմիկ Խաչատրյանի գործով վերաքննիչ բողոքը: Գեղարքունիքի դատարանը ապացուցված էր համարել, որ Հասմիկ Խաչատրյանը խոշտանգումների էր ենթարկվել ամբաստանյալ Սարգիս Հակոբյանի կողմից, վերջինիս դատապարտել 1.5 տարվա ազատազրկման և ազատել դատարանի դահլիճից՝ նրա նկատմամբ համաներում կիրառելով: Դատարանի վճիռը, սակայն, չի գոհացրել կողմերից և ոչ մեկին: Եվ տուժողը, և մեղադրող դատախազը, և մեղադրյալը վերաքննիչ բողոքներ են ներկայացրել:
Սարգիս Հակոբյանը պահանջում է բեկանել վճիռը և իրեն անմեղ ճանաչել: Մեղադրող կողմը՝ հանձին դատախազ Վարդան Լազարյանի, պահանջել է 5 տարվա ազատազրկում սահմանել, իսկ Հասմիկ Խաչատրյանի կողմը՝ 7 տարի ազատազրկում:
Այսօրվա նիստին ներկա չէր մեղադրյալ Սարգիս Հակոբյանը: Նրա ներկայացուցիչն ասել է, որ Հակոբյանը չի ներկայացել, քանի որ գործը քննվում է վճռաբեկության կարգով և ինքը լիազորված է ներկայացնել ամբաստանյալին: Չնայած այդ բացատրությանը, Հասմիկ Խաչատրյանի ներկայացուցիչ Տիգրան Մուրադյանը դատարանին է ներկայացրել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից գրություն այն մասին, որ Սարգիս Հակոբյանն այս պահին ՔԿՀ-ում է:
Դատարանը, տեղում խորհրդակցելով, որոշել է նիստը շարունակել առանց Հակոբյանի, թեև նրանից պատշաճ միջնորդություն չէր ստացել բացակայելու պատճառի մասին: Սարգիս Հակոբյանը ձերբակալվել է այս տարվա սկզբին ծնողների տան գույքը վնասելու և նրանցից գումար շորթելու մեղադրանքով։
Գործով մեղադրող դատախազ Վարդան Լազարյանն ասել է, որ դատարանի վճիռը բողոքարկում է, քանի որ դատարանը ապացուցված չի համարել, որ Հասմիկ Խաչատրյանը և Սարգիս Հակոբյանը ամուսիններ են եղել: Այդ պատճառով, Լազարյանի խոսքով, դատարանը չի նշել, որ խոշտանգումը կատարվել է բռնարարից կախման մեջ գտնվող անձի նկատմամբ, ուստի նրա պատիժը ավելի խիստ պետք է լինի:
Լազարյանն ասել է, որ թեև ԶԱԳՍ-ով ամուսնույթունը հաստատված չի եղել, սակայն Հասմիկ Խաչատրյանը ապրել է Սարգիս Հակոբյանի տանը, երկու երեխա ունեն, Խաչատրյանը վարել է Հակոբյանների տան տնտեսությունը: Մեղադրող դատախազը միջնորդել է նաև խնամքին անչափահաս որդի ունենալու փաստը չհամարել մեղմացուցիչ հանգամանք Հակոբյանի համար, քանի որ երեխան ապրում է իր տատիկի և պապիկի հետ:

В армянском суде вердикт по делу применявшего насилие к жене обжаловали все стороны
Апелляционный суд Армении рассмотрел апелляционную жалобу по делу ставшей жертвой домашнего насилия Асмик Хачатрян. Гегаркуникский суд счел доказанным факт применения к женщине пыток со стороны мужа Саргиса Акопяна, приговорил его к полутора годам тюрьмы и освободил из зала суда, применив амнистию. Вердикт, однако, не удовлетворил ни одну из сторон. Пострадавшая, прокурор и обвиняемый представили апелляционные жалобы.
Акопян требует отменить вердикт и признать его невиновным. Обвинение в лице прокурора Вардана Лазаряна потребовал 5 лет тюрьмы, а пострадавшая – 7.
Сам обвиняемый не явился на заседание 25 февраля. Неявку представитель Акопяна объяснил тем, что дело рассматривается в кассационном порядке, и он уполномочен представлять подсудимого. Несмотря на это объяснение, адвокат женщины Тигран Мурадян представил суду письмо из уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен», в котором сообщается, что в настоящее время Акопян содержится в тюрьме.
Посовещавшись, не покидая зала, суд решил продолжить заседание без подсудимого, невзирая на отсутствие соответствующего ходатайства Акопяна о его неявке. Подсудимый был арестован в начале 2015 года за порчу имущества родительского дома и вымогание у них денег.
Прокурор Лазарян обжалует вердикт, так как, по его словам, не было предъявлено доказательств того, что Хачатрян и Акопян состояли в браке. Поэтому, добавил Лазарян, суд не отметил, что пытки совершались в отношении лица, зависящего от применявшего их, следовательно наказание должно быть строже.
Несмотря на то, что брак не был зарегистрирован в ЗАГСе, Асмик Хачатрян, подчеркнул прокурор, жила в доме Акопяна, у них двое детей, женщина вела хозяйство семьи Акопян. Прокурор ходатайствовал и о том, чтобы наличие несовершеннолетнего ребенка, который находится на попечении отца, не превратилось в смягчающее обстоятельство, так как сын живет с дедушкой и бабушкой.