Շանթ Հարությունյանը և ընկերները դիմել են Վճռաբեկ դատարան
«Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ, քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով այսօր վճռաբեկ բողոք է ուղարկվել՝ արդարացման պահանջով: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը: Նրա խոսքով՝ վերաքննիչի վճիռը բողոքարկել են բոլոր 14 քաղաքացիները:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 2-ին վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ էր թողել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի հրապարակած վճիռը: Դատարանը Հարությունյանին և ընկերներին մեղավոր էր ճանաչել 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին ակցիա անցկացնելու ընթացքում խուլիգանություն անելու մեջ: Ալբերտ Մարգարյանը և Վահե Մկրտչյանը նաև մեղավոր էին ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ:
Շանթ Հարությունյանը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման, Ալբերտ Մարգարյանը նույնպես 6 տարի էր ստացել, Վահե Մկրտչյանը՝ 7 տարի, Լիպարիտ Պողոսյանը՝ 5 տարի, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարի, Վարդան Վարդանյանը՝ 5 տարի, Հայկ Հարությունյանը՝ 4 տարի 6 ամիս, Ալեք Պողոսյանը՝ 4 տարի, Մկրտիչ Հովհաննիսյանը՝ 4 տարի, Արմեն Հովհաննիսյանը՝ 2 տարի, Սևակ Մնացականյանը՝ 1 տարի 6 ամիս, Տիգրան Պետրոսյանը՝ 1 տարի, Միսակ Միքայելյանը տուգանվել է նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Ամբաստանյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը, մասնավորապես, նշելով, որ երթի ընթացքը խանգարել են սադրիչները, իսկ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններն իրենք են հրահրել ընդհարումը։ Մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպություններ Հարությունյանին և ընկերներին ճանաչել են քաղբանտարկյալ:

Осужденные армянские оппозиционеры обратились к Кассационный суд
В рамках дела председателя партии «Цегакрон», политзаключенного Шанта Арутюняна и его единомышленников отправлена кассационная жалоба с требованием оправдать их. Об этом Epress.am сообщила адвокат Арутюняна Инесса Петросян. По словам собеседницы, вердикт Апелляционного суда обжаловали все 14 граждан.
2 февраля Апелляционный суд оставил неизменным вердикт суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш. Суд признал Арутюняна и его единомышленников виновными в хулиганстве, совершенном на акции 5 ноября 2013 года. Альберт Маргарян и Ваге Мкртчян были признаны виновными в применении насилия в отношении представителя власти.
Шанта Арутюняна и Альберта Маргаряна приговорили к 6 годам тюрьмы, Ваге Мкртчяна – к 7, Липарита Погосяна, Аветиса Аветисяна, Вардана Варданяна – к 5 годам, Айк Арутюнян приговорен к 4 годам 6 месяцам тюрьмы, Алек Погосян и Мкртич Ованисян – к 4 годам, Армен Ованисян – к 2, Севак Мнацаканян – к году и шести месяцам, Тигран Петросян – к году, Мисак Микаелян оштрафован в размере 50-кратной суммы минимальной зарплаты.
Несовершеннолетнего сына Шанта Арутюняна Шагена приговорили к 4 годам заключения, но его осудили условно и назначили 4 года испытательного срока.
Обвиняемые не признают свою вину, в частности, отмечая, что проведению шествия 5 ноября 2013 года помешали провокаторы, а полицейские в гражданской одежде сами организовали столкновения.