Հայկ Կյուրեղյանի գործով նիստը՝ առանց մեղադրյալի, մեղադրողի և պաշտպանի
Քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների աջակից Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստն այսօր մեկնարկել է դատարկ դահլիճում: Դատարանին չհարգելու պատճառաբանությամբ (մեղադրյալը ոտքի չէր կանգնել) Կյուրեղյանը դեկտեմբերի 17-ի նիստին 10 դատական ժամով հեռացվել էր դահլիճից։ Այսօր դատարան չէր եկել դատախազը, ինչպես նաև Կյուրեղյանին կցված հանրային պաշտպան Անժելա Հոբոսյանը: Նախորդ նիստին պաշտպանը հայտարարել էր, որ չի կարող ներկայացնել Հայկին, քանի որ վերջինս պաշտպանից հրաժարվել է: Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը (լուսանկարում) նման պայմաններում հետաձգել է նիստը։
Դատարանի դահլիճ չի մտել նաև Հայկ Կյուրեղյանի հայրը՝ Արմենակ Կյուրեղյանը, ով միջանցքում էր և չէր ցանկանում մասնակցել նիստին, որն, իր խոսքով, դեմագոգիա է:
Արմենակ Կյուրեղյանը Epress.am-ին ասել է, որ առայժմ հայտնի չէ՝ ինչպես է լուծվելու իրավաբանական կազուսը. առանց մեղադրյալի կամ նրա ներկայացուցչի նիստ չի կարող գումարվել, դատարանը թույլ չի տալիս Հայկին ներկա լինել, վերջինս էլ փաստաբանի լիազորել չի ցանկանում:
Նախորդ նշանակված նիստը ևս չէր կայացել դատավորի՝ այլ գործով խորհրդակցական սենյակում լինելու պատճառով:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ: Կյուրեղյանը պահանջել էր ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին։
Ոստիկանների կողմից ծեծի ենթարկվելու մասին Կյուրեղյանը տեղեկացրել էր ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահման վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի ղեկավար Հասմիկ Սահակյանին, սակայն հետագայում հարուցված գործը կարճվել է։

Court hearing into the case of Hayk Kyureghyan, a supporter of political prisoners Shant Harutyunyan and his friends, convened today in an empty court hall. Kyureghyan was removed from the court for 10 judicial hours for disrespect toward the court (he did not stand when the judge entered) during a hearing on December 17. Today, the prosecutor did not come to court, as well as Kyureghyan’s court-appointed civil lawyer Angela Hobosyan. In the previous hearing, the lawyer stated she could not represent Kyureghyan because he had refused to have a lawyer. As a result, Judge Armen Bektashyan (pictured) postponed the hearing.
Hayk Kyureghyan’s father, Armenak Kyureghyan, did not enter the court either, remaining in the hallway and stating that he did not wish to participate in the trial, which, according to him, was a demagogy.
Armenak Kyureghyan told Epress.am that he did not know how the legal casus would be resolved; a hearing cannot be convened without the defendant or his representative, the court won't let Hayk be present in court, while the latter does not want a lawyer.
The previous hearing did not take place due to the judge dealing with another case in the consultation room.
Recall, at the start of the June 12 hearing into the case of Shant Harutyunyan and his friends, Kyureghyan climbed onto a car outside the courthouse and shot rounds from what seemed to be an air pistol in the police's direction, attempting, he said, to prevent "an erroneous judgment on Shant."