Սերժ Սարգսյանը քաղաքական ուժերի հետ սկսել է քննարկել սահմանադրական փոփոխությունների հարցը
Սերժ Սարգսյանը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի շրջանակներում հանդիպումներ է ունենում քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, այսօր Սարգսյանը հանդիպել է Միավորված աշխատանքային կուսակցության (ՄԱԿ) ներկայացուցիչներ Գուրգեն Արսենյանի, Հռիփսիմե Ավետիսյանի և Վիգեն Խաչատրյանի հետ։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է սահմանադրական բարեփոխումների ներկա փուլին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև բարեփոխումների հայեցակարգը հավանության արժանացնելու հետ կապված հարցեր: Մինչ այս, Հանրապետության Նախագահը հանդիպում էր ունեցել Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության ներկայացուցիչների հետ: Քաղաքական ուժերի հետ քննարկումներն օրվա ընթացքում շարունակվելու են», ֊ հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը:
Նշենք, որ Գուրգեն Արսենյանն ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ է։ «Բարգավաճ Հայաստան» և «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություններն ավելի վաղ դեմ էին արտահայտվել սահմանադրական փոփոխությունների նախաձեռնությանը։
Սահմանադրական փոփոխությունների ծրագիրը նախաձեռնել է գործող իշխանությունը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ: Փոփոխությունները նախատեսում են նվազեցնել նախագահի դերը՝ մեծացնելով խորհրդարանինը:

The President of the Republic of the Armenia Serzh Sargsyan has met with representatives of political parties about the process of constitutional reforms, reported the President’s press service today, March 12th.
According to the official statement, today Sargsyan has met with the United Labour Party representatives Gurgen Arsenyan, Hripsime Avetisyan and Vigen Khachatryan.
“During the meeting, a wide range of issues related to the current stage of the constitutional reforms was discussed, as well as issues related to the approval of the concept of the reforms. To date, the President of the Republic has met with the representatives of the Armenian Revolutionary Federation. Meetings with political parties will continue throughout the day,” stated the President’s press service.
Note that Gurgen Arsenyan is a Prosperous Armenia faction MP. The Prosperous Armenia and Armenian National Congress Parties have previously spoken against the initiative of the constitutional reforms.
The initiative of the constitutional reforms is led by President Serzh Sargsyan. The reforms foresee the reduction of the President’s role, while increasing that of the Parliament.