Ո՞վ է ՔԿՀ տարել ափիոնը․ քննիչը չի կարևորում ինքնախոստովանականը
Սիսիան քաղաքի բնակիչ Արթուր Մանուչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ իր որդուն՝ Մուշեղ Մանուչարյանին, «Գորիս» ՔԿՀ-ում այցելելու ժամանակ ափիոն տեսակի թմրանյութ փոխանցելու համար:
Արթուր Մանուչարյանը չի ընդունում մեղադրանքը, սակայն քննչական մարմինը հրաժարվում է փոխել նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ կալանքը: Ինչպես նշում է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության կայքը, այժմ հայր և որդի Մանուչարյանները գտնվում են «Գորիս» ՔԿՀ-ում:
«Մենք խնդրում ենք գոնե ստորագրությամբ բաց թողնեն, հորս առողջական վիճակը շատ վատ է, նա դեռ եղբորս այցելությունից առաջ բժշկական ստուգումներ է անցել, որպեսզի վիրահատության ենթարկվեր»,- «Հելսինկյան Ասոցիացիայի»֊ի հետ զրույցում ասել է Արթուր Մանուչարյանի մյուս որդին՝ Արմենակ Մանուչարյանը:
«Բոլորին հայտնի է, որ քրեակատարողական հիմնարկներ հարազատներին տեսակցության գնացող բոլոր այցելուները զննվում են մինչև տեսակցությունը, իսկ մինչ այդ ոչ մեկի մոտից ոչ մի արգելված իր չի հայտնաբերվել: ՔԿՀ-ի տեսակցության սենյակներում տեսախցիկներ են տեղադրված, որոնք իբրև այդ պահին անջատված են եղել, և Արթուր Մանուչարյանին մեղադրանքը առաջադրվել է միայն «Գորիս» ՔԿՀ-ի աշխատակցուհու ցուցմունքով, ով նշել է, որ Արթուր Մանուչարյանի ձեռքի շարժումից ենթադրում է, որ վերջինս է որդուն փոխանցել թմրանյութը»,- գրում է «Հելսինկյան ասոցիացիան»:
Քրեական գործի հարուցումից հետո Մուշեղ Մանուչարյանին տեսակցության գնացած հարազատներից մեկը՝ Հրահատ Մանուչարյանը, ներկայացել էր Գորիսի քննչական բաժին և ինքնախոստովանական ցուցմունք տվել այն մասին, որ արգելված նյութը ինքն է դրել Մուշեղ Մանուչարյանի գրպանը, սակայն վարույթն իրականացնող քննիչ Սմբատ Բալույանը ցուցմունքներին ընթացք չի տվել և որևէ միջոցառում չի իրականացրել վերջինիս նշած հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Քննիչի և ՔԿՀ-ի աշխատակիցների անօրինական գործողությունների դեմ «Գորիս» ՔԿՀ-ում հայր և որդի Մանուչարյանները 7 օր հացադուլ են արել, սակայն, որևէ արդյունքի չհասնելով, դադարեցրել են հացադուլը:

Sisian resident Artur Manucharyan was charged with transferring an opium-based drug to his son, Mushegh Manucharyan, while visiting him at “Goris” penitentiary.
Artur Manucharyan does not accept the charge against him and the investigative body refuses to overturn their decision of keeping him in custody. According to the Helsinki Association human rights organization site, both Manucharyans, father and son, are currently held at “Goris” penitentiary.
“We ask them to at least release him on his own recognizance, my father’s health is very bad, before visiting my brother he had medical checkups in order to undergo surgery,”said Artur Manucharyan’s other son, Armenak Manucharyan, when speaking to the Helsinki Association.
“It is known to everyone that all those who visit their relatives in prisons are examined before the visit, and those exams revealed no forbidden items. Prison visits are held in rooms with cameras, which were for some reason turned off at that time, and Artur Manucharyan was charged only based on the testimony of the Goris prison employee, who noted that she assumed from Artur Manucharyan's hand movement that he was transferring drugs to his son,” writes the Helsinki Association.
After the criminal case was initiated another relative of Mushegh Manucharyan, Hrahat Manucharyan, approached the Goris Investigation department and gave a testimony confessing that he had placed the restricted drug in Mushegh Manucharyan's pocket during an eariler visit. However, the investigator Smbat Baluyan did not process the testimony and did not conduct any measure in order to clarify the latter situation.
The Manucharyans, father and son, conducted a 7-day hunger strike at the penitentiary protesting the illegal operations of the investigator and prison staff, however, they stopped the strike after realizing their actions were not effective.