Ինչպես է գործում «Ձեզ համար, կանայք» ակցիան․ կինը բողոքում է բժշկական կենտրոնից
Կանանց միամսյակին նվիրված Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնած «Ձեզ համար, կանայք» առողջապահական ակցիան լիարժեք չի գործում: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է բժշկական կենտրոն դիմած մի կին (կնոջ խնդրանքով՝ նրա անունը չենք հրապարակում)։ Իր դիմումին ի պատասխան՝ կինը ստացել է մերժում՝ «այլևս տեղ չունենք» պատճառաբանությամբ:
Համաձայն Երևանի քաղաքապետարանի հայտարարության՝ «Ձեզ համար, կանայք» բարեգործական ակցիայի շրջանակում կանանց պետք է մատուցվեն գինեկոլոգիական, ակնաբուժական ծառայություններ, վահանաձև գեղձի ուլտրաձայնային հետազոտություն, համակարգչային տոմոգրաֆիայի հետազոտություն, անհրաժեշտության դեպքում կատարվեն վիրահատական միջամտություններ:
Մեր զրուցակիցը պատմել է, որ, տեղեկանալով ակցիայի մասին, մարտի 9-ին անմիջապես գնացել է պոլիկլինիկա, ստացել ուղեգիր և այն տարել «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոն, քանի որ իրեն անհրաժեշտ է գինեկոլոգիական հետազոտություն ու բուժում: Մարտի 18-ին նրան զանգահարել են բժշկական կենտրոնից և ասել, որ թղթերը վերցնի և այլ տեղ տանի, քանի որ իրենց մոտ «տեղերը սպառվել են»: Կնոջ խոսքով՝ եթե այդքան շտապելու դեպքում ինքն «ուշացել է», այլ բժշկական կենտրոն գնալն արդեն անիմաստ է:
Կինը պատմել է, որ ժամանակին դիմել էր նաև «Արագիլ» վերարտադրողական բժշկության բարեգործական հիմնադրամին, որի նախագահն է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը: 2014 թվականի դեկտեմբերին հիմնադրամից նրա գործերն ուղարկել են «Շենգավիթ» ԲԿ՝ վիրահատության: Այնտեղ կնոջը խոստացել են մեկ ամսից զանգահարել, բայց մինչ օրս նա որևէ զանգ չի ստացել:
«Ինձ փոքրիկ վիրահատական միջամտություն պետք է անեին: Հավանաբար, այդ պատճառով է, որ ոչ «Արագիլի», ոչ էլ «Ձեզ համար, կանայք» ծրագրով չեն ուզում զբաղվել»,- ենթադրում է կինը։
Epress.am-ը փորձել է պարզաբանում ստանալ Երևանի քաղաքապետարանից։ Քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Արթուր Գևորգյանն ասել է, որ ակցիայի շրջանակներում դիմած բոլոր կանայք պետք է ստանան անվճար բժշկական օգնություն:
«Ակցիան չի ավարտվում՝ մինչև դիմած կանանցից վերջինը չստանա բուժօգնությունը»,- ասել է Գևորգյանը: Նա վստահեցրել է, որ անգամ ապրիլի 7-ին ակցիան չի ավարտվում. մարտի 9-ից ապրիլի 7-ը միայն գրանցման ժամանակաշրջանն է:

«Медпомощь окажут всем». Женщина недовольна акцией мэрии Еревана
Здравоохранительная акция мэрии Еревана, посвященная месяцу женщин – с 8 марта по 7 апреля, - под названием «Для вас, женщины» действует неполноценно. Об этом Epress.am сообщила обратившаяся в медцентр «Шенгавит» женщина (по ее просьбе имя не разглашается). Ей отказали на основании отсутствия мест.
В рамках благотворительной акции женщинам должны предоставить гинекологические, офтальмологические услуги, УЗИ щитовидной железы, провести компьютерную томографию, при необходимости совершать хирургические вмешательства.
Собеседница рассказала, что узнав об акции, 9 марта она отправилась в поликлинику, получила направление и отнесла его в медцентр «Шенгавит», так как она нуждалась в гинекологическом обследовании и лечении. 18 марта ей позвонили из медицинского центра и сказали забрать документы, так как у них «кончились места». Если обратившись так рано, говорит женщина, она опоздала, идти в другое учреждение бессмысленно.
В свое время она обращалась в благотворительный фонд репродуктивной медицины «Арагил», возглавляет который первая леди Армении Рита Саргсян. В декабре 2014 года ее отправили в «Шенгавит» на операцию. Здесь женщине обещали позвонить через месяц. Звонка она ждет до сих пор.
«Мне нужно было незначительное хирургическое вмешательство. Вероятно, поэтому ни «Арагил», ни программа «Для вас, женщины» не хочет этим заниматься», - предполагает женщина.
Epress.am связался с пресс-секретарем мэрии Еревана Артуром Геворгяном, по словам которого, все обратившиеся в рамках акции должны получить бесплатную медицинскую помощь.
«Акция не завершится до тех пор, пока последней обратившейся женщине не будет оказана помощь». Геворгян заверил, что акция не закончится даже 7 апреля: с 9 марта по 7 апреля - срок для регистрации.