ՀՀԿ֊ականը նաիրիտցիներին մեղադրել է չաշխատելու ու գումար ստանալու մեջ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցներն այսօր հերթական անգամ բողոքի ակցիա են անցկացրել նախագահական նստավայրի մոտ, ապա քայլել դեպի Ազգային ժողով՝ հանդիպում պահանջելով ԱԺ խմբակցությունների հետ:
Աժ դարպասների մոտ 17 ամսվա իրենց աշխատավարձը պահանջող նաիրիտցիներին նախ դիմավորել են ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը, «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը, ԲՀԿ խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը:
Ակցիայի մասնակիցներին դիմելով՝ Պողոսյանն ասել է, որ ոչ միայն նաիրիտցիների աշխատավարձը մարելու հարցը պետք է դրվի, այլև «Նաիրիտ» գործարանի վերագործարկման: Պատգամավորը կարևոր է համարել միջազգային շուկայում մրցունակ կաուչուկի արտադրության հարցը: Նա նկատել է՝ քանի որ Հայաստանում այլ արդյունաբերական ընկերությունները ևս դադարել են գործել, կաուչուկի սպառման խնդիրն այսօր արդիական է, և կաուչուկը մեծ պահանջարկ չունի:
Ակցիայի մասնակիցները չեն համաձայնել Պողոսյանի հետ՝ պնդելով, որ կաուչուկը պահանջարկ ունի նաև դրսի շուկաներում։ Պատգամավորը կրկին ասել է, թե դա այդպես չէ ու հարկավոր է իրատես լինել ու ճշգրիտ գնահատել ստեղծված իրավիճակը։
Նաիրիտցիները հանդիպում են պահանջել նաև ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ֊ական Վարդան Այվազյանի հետ: Վերջինս հեռախոսազրույցի ժամանակ առաջարկել է, որպեսզի մի խումբ նաիրիտցիներ իր հետ հանդիպեն որևէ փակ տարածքում: Նաիրիտցիները, սակայն, պահանջել են, որ Այվազյանն իջնի իրենց մոտ: Վերջինս հանդիպել է բողոքի ակցիայի մասնակիցներին, ովքեր նկատել են, որ առաջին անգամ են տեսնում Այվազյանին՝ «մարդկանց մեջ»:
ՀՀԿ֊ականը վիրավորվել է. «Ես էլ այլ մարդկանց մեջ եմ երևում: Բարև ձեզ, ես Վարդան Այվազյանն եմ»:
Պատգամավորը նաիրիտցիներին խնդրել է նկատել, որ թեև ինքը հանձնաժողովի նախագահ է, բայց չունի ավելի բարձր լիազորություններ, քան հանձաժողովի մյուս անդամները: Այնուամենայնիվ, նա խոստացել է հանդիպում կազմակերպել նաիրիտցիների և պատասխանատու մարմինների հետ, այդ թվում՝ Էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանի: Այվազյանի խոսքով՝ այս պահին Զախարյանը գործուղման մեջ է և հանդիպումը կկազմակերպվի նրա վերադարձից հետո:
«Ինչո՞ւ են Զախարյանը և Սերժ Սարգսյանը գնացել Չինաստան, որ «Նաիրիտի» մնացած մասն էլ ծախե՞ն»,- հարցրել է ակցիայի մասնակից մի կին։
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից ասել է, որ իրենք Զախարյանի հետ առանց Այվազյանի էլ հանդիպել են, և դա չի օգնել:
ՀՀԿ֊ական պատգամավորը նաև հայտարարել է, որ գործարանն արդեն 5 տարի է՝ չի աշխատում, բայց մարդիկ «գյուռ֊գյուռ փող են ստացել»։
«Ձեր գործարանի ամեն տնօրեն, ումից որ հարցնում ես, ասում է՝ «Նաիրիտին» աշխատելու համար 900 աշխատակից է պետք: Ես ձայնագրել եմ, զապիսները ունեմ: Ես քիմիկ չեմ, իրենք են ասում, որ այդքան աշխատող պահել պետք չի»,- ասել է Այվազյանը:
Այդ հայտարարությունը վիրավորել է աշխատողներին, ովքեր հայտարարել են, որ իրենց կամքով չեն հարկադիր պարապուրդի մեջ հայտնվել, և իրենց անընդհատ խոստացել են, որ գործարանը կվերագործարկվի։
«Դա էլ շնորհակալությունն է, որ էս ընթացքում համբերատար սպասել ենք, ոչ թե արտագաղթել», ֊ ասել է մոտ 60 տարեկան մի տղամարդ։
Նշենք, որ հարկադիր պարապուրդի մեջ են գտնվում գործարանի 1200 աշխատակից, իսկ ևս 1000 մարդ վերջին տարիների ընթացքում շարունակել է աշխատել։
Ակցիայի ավարտին որոշում է կայացվել նաիրիտցիներից պատվիրակություն կազմել, որը խնդիրները կքննարկի Ազգային ժողովի պատգամավորների հետ։

Nairit Workers Protest In Front of Parliament and Speak to MPs (VIDEO)
Today, the Nairit Factory workers continued their protest demanding 17 months' worth of salaries in front of the Presidential Palace, eventually walking toward the National Assembly and demanding to speak to MPs.
Near the National Assembly gates, they were first met with the ARF-D faction secretary Artsvik Minasyan, Heritage faction secretary Tevan Poghosyan, Prosperous Armenia party faction member Mikayel Melkonyan.
Speaking to the protest participants, Poghosyan stated that not only does the Nairit workers salary issue need to be resolved, but also the relaunching of the Nairit factory. The MP brought up the issue of competition of rubber production in the international market. He noted that because many other companies in Armenia have also suspended production, the issue of rubber production is a relevant one and there is no demand for rubber.
The protesters did not agree with Poghosyan, claiming that rubber is in demand in the international market as well. The MP once again stated that it was not true, urging the protesters to be realistic and objectively assess the situation.
The Nairit workers also demanded to meet with the chairman of the National Assembly’s standing committee for economic affairs, Republican Party member Vardan Ayvazyan. The latter suggested, during a phone conversation, that a group of Nairit workers meet with him in a closed space. However, the workers demanded that Ayvazyan came down to them. The latter met with the protesters, who noted that this was the first time they saw Ayvazyan “in public.”
The Republican was hurt by these words; “I’m usually seen around other people. Hello, I’m Vardan Ayvazyan.”
The MP asked the workers to realize that even though he is the chairman of the committee, he does not have any higher authority than other committee members. Nevertheless, he promised to arrange a meeting with the workers and the relevant bodies, including the Minister of Energy Yervand Zakharyan. According to Ayvazyan, Zakharyan is currently on a business trip, and a meeting will be organized after his arrival.
“Why did Zakharyan and Serzh Sargsyan go to China, so they can sell the rest of the Nairit factory?” asked a woman within the participants.
Another participant said that they had met with Zakharyan without Ayvazyan and that he was not helpful.
The MP stated that the factory had not worked for 5 years but people received “loads of money.” “Every director of your factory says that in order for Nairit to function, 900 employees are necessary. I’ve recorded it, I have the audio. I am not a chemist, they are the ones saying that that many workers are not necessary,” said Ayvazyan.
The latter statement hurt the workers, who expressed that it was not their will to be on a forced leave. According to the protesters, they have been continually promised that the factory would restart its work. “And that is the thank you for being so patient in this process and not migrating,” said a 60-year old man.
Note, that 1200 workers of Nairit factory are currently on a forced leave, while another 1000 continued to work. At the end of the protest, the workers formed a delegation in order to speak with MPs.