Գալուստ Սահակյանի առաջարկը չի տեղավորվում օրենսդրության մեջ․ փաստաբան
ՀՀԿ-ական Գալուստ Սահակյանի առաջարկը՝ մեկ տարով հետաձգել Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովին Հայաստանին փոխանցելու պահանջի քննարկումը, չի տեղավորվում ՀՀ քրեադատավարական օրենսդրության մեջ: Այս մասին այսօր Epress.am-ին հայտնել է փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը (լուսանկարում):
ԱԺ նախագահը նման առաջարկ արել է երեկ «Վալերի Պերմյակովին ՀՀ-ին փոխանցելու մասին» նախագիծը ԱԺ նիստերի օրակարգ մտցնելու մասին քվեարկության ժամանակ: «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի առաջարկած նախագծին դեմ է արտահայտվել միայն մեծամասնություն կազմող ՀՀԿ-ն, որը չի մասնակցել քվեարկությանը։
Բաղդասարյանի խոսքով՝ համաձայն ՀՀ քրեադատավարական օրենսգրքի՝ մեղադրյալի արտահանձնման հարցը կարող է գործի դրվել միայն նախաքննության փուլում: Իսկ նախաքննությունը կարող է տևել ոչ ավել, քան մեկ տարի: Այսինքն՝ մեկ տարի անց նախաքննությունն ավարտված է լինելու:
«Արդեն 3 ամիս է՝ Պերմյակովը գտնվում է կալանքի տակ: Եթե ռուսական կողմը, դիցուք, սեպտեմբերին գործի նախաքննությունն ավարտի, և այն մտնի դատավարության փուլ, ապա մենք չենք կարող Պերմյակովին այլևս պահանջել»,- ասել է Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը իրենց՝ օրինագծին դեմ լինելը բացատրել է նրանով, որ նախագիծը քաղաքական շահարկման նպատակ ունի, իսկ իրենք այդպիսի շահարկումների մասնակից չեն ցանկանում լինել:

Republican Party member Galust Sahakyan’s suggestion to delay the discussion of the demand to transfer suspected murderer of the Avetisyan family, Russian soldier Valery Permyakov to Armenia for one year does not abide to the RA Criminal code, said lawyer Harutyun Baghdasaryan (pictured) today to Epress.am.
The Speaker of the National Assembly made the suggestion yesterday during the voting of the draft called “About transferring Valery Permyakov to the Republic of Armenia” into the parliamentary agenda. The draft, presented by Heritage Party faction MP Zaruhi Postanjyan, was rejected with 42 MPs voting for, 0 against, and 1 abstention. The parliamentary majority, Republican faction, did not participate in the vote.
According to Baghdasaryan, the RA Criminal Procedure Code states that the issue of the extradition of the defendant can only be made in the preliminary investigation stage, and the preliminary investigation can not last more than one year. In other words, one year later the preliminary investigation would be finished.
“Permyakov has already been under custody for 3 months. Assume, if the Russian side finished their preliminary investigation in September and it entered the judicial stage, then we wouldn't be able demand Permyakov,” said Baghdasaryan.
Note, that Republican Party faction Secretary Vahram Baghdasaryan justified the party's stance against the draft due to the latter’s objective of political manipulation, while “the Republicans want no part in such manipulations.”