Գալուստ Սահակյանի առաջարկը չի տեղավորվում օրենսդրության մեջ․ փաստաբան
ՀՀԿ-ական Գալուստ Սահակյանի առաջարկը՝ մեկ տարով հետաձգել Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովին Հայաստանին փոխանցելու պահանջի քննարկումը, չի տեղավորվում ՀՀ քրեադատավարական օրենսդրության մեջ: Այս մասին այսօր Epress.am-ին հայտնել է փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը (լուսանկարում):
ԱԺ նախագահը նման առաջարկ արել է երեկ «Վալերի Պերմյակովին ՀՀ-ին փոխանցելու մասին» նախագիծը ԱԺ նիստերի օրակարգ մտցնելու մասին քվեարկության ժամանակ: «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի առաջարկած նախագծին դեմ է արտահայտվել միայն մեծամասնություն կազմող ՀՀԿ-ն, որը չի մասնակցել քվեարկությանը։
Բաղդասարյանի խոսքով՝ համաձայն ՀՀ քրեադատավարական օրենսգրքի՝ մեղադրյալի արտահանձնման հարցը կարող է գործի դրվել միայն նախաքննության փուլում: Իսկ նախաքննությունը կարող է տևել ոչ ավել, քան մեկ տարի: Այսինքն՝ մեկ տարի անց նախաքննությունն ավարտված է լինելու:
«Արդեն 3 ամիս է՝ Պերմյակովը գտնվում է կալանքի տակ: Եթե ռուսական կողմը, դիցուք, սեպտեմբերին գործի նախաքննությունն ավարտի, և այն մտնի դատավարության փուլ, ապա մենք չենք կարող Պերմյակովին այլևս պահանջել»,- ասել է Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը իրենց՝ օրինագծին դեմ լինելը բացատրել է նրանով, որ նախագիծը քաղաքական շահարկման նպատակ ունի, իսկ իրենք այդպիսի շահարկումների մասնակից չեն ցանկանում լինել:

Правящая в Армении партия помогла России не выдать солдата, обвиняемого в убийстве семьи
Предложение отложить на год требование о выдаче Армении обвиняемого в убийстве семьи Аветисянов российского солдата Валерия Пермякова, озвученное председателем паралмента Галустом Саакяном, не вмещается в уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения. Об этом 24 марта Epress.am заявил адвокат Арутюн Багдасарян (на фото).
Член правящей Республиканской партии Саакян выступил с подобным предложением накануе, в ходе голосования о внесении в повестку заседаний паралмента проекта “О передаче Республике Армения Валерия Пермякова”. Инициатива депутата фракции “Наследие” Заруи Постанджян провалилась благодаря усилиям подавляющего республиканского большинства, представители которого не участвовали в голосовании.
Адвокат Багдасарян процитировал уголовно-процессуальный кодекс, где сказано, что вопрос экстрадиции обвиняемого может быть рассмотрен лишь на этапе предварительного следствия, которое может длиться не более одного года.
“Пермяков находится в заключении уже три месяца. Если, предположим, российская сторона завершит предварительное следствие по делу в сентябре и оно перейдет в суд, то мы больше не сможем требовать Пермякова”, - сказал Багдасарян.
Сами республиканцы устами главы фракции Ваграма Багдасаряна объяснили свое отношение к проекту “о выдаче Пермякова” тем, что он “нацелен на политические спекуляции, частью которых члены РПА быть не хотят”.