Հայաստանը ամենակրոնական երկրների շարքում է․ զեկույց
Աշխարհի ամենակրոնական բնակչությունն ունեցող երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը՝ զիջելով միայն Թայլանդին, որտեղ կրոնականության մակարդակը գնահատվել է 94%: Այս մասին ասված է միջազգային Gallup International կազմակերպության հետազոտության արդյունքներն ամփոփող զեկույցում:
Հայաստանը երկրորդ հորիզոնականը կիսում է հարևան Վրաստանի, Մարոկկոյի, Բանգլադեշի հետ. այս չորս երկրներում էլ հարցվածների 93%-ն ասել է, որ հավատացյալ մարդ է իրեն համարում: Հարավային Կովկասի երրորդ երկրում՝ Ադրբեջանում, 1000 հարցվածներից 34%-ն է ասել, որ իրեն հավատացյալ է համարում:
Նույն հետազոտության համաձայն, ամենամեծ թվով աթեիստները Չինաստանում են: Այս երկրում հարցվածների երկու երրորդն ասել է, որ որևէ կրոնի չի դավանում: «Ամենաանհավատ» երկրների ցուցակում երկրորդը Ճապոնիան է, որին հաջորդում են մի քանի եվրոպական երկրները:
Հետազոտության հեղինակները նշում են՝ կարելի էր կարծել, որ դավանանք ունենալու միտումն աշխարհում անկում է ապրում, հարցումը ճիշտ հակառակի մասին է վկայում: Ընդ որում՝ հավատացյալների շրջանում ավելի շատ են երիտասարդները, քան միջին տարիքի մարդիկ:
«44-54 տարիքային խմբի մարդիկ ավելի քիչ կրոնական են, և հակառակը հենց այս տարիքային խմբում են ամենաշատ աթեիստները: Ամենից հաճախ իրենց հավատացյալ են համարում մինչև 25 տարեկանները:
Հետազոտությունը նաև ցույց է տվել, որ այս հարցում կարևոր գործոն է սոցիալական վիճակը: Ըստ հարցումների՝ աթեիստները հիմնականում միջինից բարձր աշխատավարձ ստացողներ են:

Armenia Second Most Religious Country In the World: Gallup
Armenia is the second most religious country in the world, according to a new study by the Win/Gallup International Association. Thailand, where 94 percent of respondents said they were a religious person, is the most religious country. The WIN/Gallup International's survey involved speaking to nearly 64,000 people from 65 countries.
Based on the survey, 93 percent of Armenian people said they were religious. The country is in a four-way tie for the second place with its neighboring Georgia, as well as Bangladesh and Morocco. In the third country in the South Caucasus, Azerbaijan, only 34 percent of respondents said they considered themselves a believer.
China is the world's least religious country - twice as many atheists as believers. Japan is the second least religious, followed by a number of European countries.
Jean-Marc Leger, president of WIN/Gallup International Association, said the survey showed the continued dominance of religion: “We see that the total number of people who consider themselves to be religious is actually relatively high. Furthermore, with the trend of an increasingly religious youth globally, we can assume that the number of people who consider themselves religious will only continue to increase."
According to Gallup's findings, older people are less religious than younger people. People in the middle aged bracket (44-54) are the least likely to be religious, the most likely to be atheist. On the other hand, people in their twenties are most likely to identify with a religion, and so are a high proportion of under 25s.