Դատախազությունը փոխեց «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների խափանման միջոցը
Ապրիլի 7-ին ձերբակալված «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության 5 առաջնորդների խափանման միջոցը փոխվել է, հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազության կայքը։
Համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, դատախազ Վ.Պողոսյանը նախաքննական մարմնից, ստուգման նպատակով պահանջել է «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների նկատմամբ հարուցված քրեական գործը:
«Քրեական գործի նյութերի ստուգմամբ պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Վարուժան Ավետիսյանը, Գևորգ Սաֆարյանը, Գարեգին Չուգասզյանը ու Պավել Մանուկյանը, 2014 թվականի մայիսից, ձեռնարկելով զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստական գործողություններ, ծրագրել էին դրանք իրականացնել 2015 թվականի ապրիլի 24-ին, սակայն այդ գործողությունները կանխվել են իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից:
Ստուգման արդյունքում գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը որոշում է կայացրել գործով մեղադրյալների նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և որպես խափանման միջոց ստորագրություն չհեռանալու մասին ընտրելու վերաբերյալ:
Որոշումը կայացվել է նկատի առնելով, որ արդեն անցել է Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակման օրը և վերոնշյալ անձինք չեն կարողացել ավարտին հասցնել հանցագործությունը, նախաքննության ընթացքում արդեն կատարվել են անհետաձգելի անհրաժեշտ քննչական գործողությունները, ու վերջիններս, ազատության մեջ մնալով, չեն կարող խոչընդոտել մինչդատական վարույթում գործի քննությանը», ֊ ասված է ՀՀ դատախազության հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 7-ին ձերբակալվել էին նախաձեռնության 6 անդամներ։ Նրանցից 5-ին՝ Ժիրայր Սեֆիլյանին, Վարուժան Ավետիսյանին, Պավել Մանուկյանին, Գարեգին Չուգասզյանին, Գևորգ Սարֆարյանին կալանավորել են զանգվածային անկարգությունների նախապատրաստման մեղադրանքով, իսկ Արամ Հակոբյանին մեղադրել են ապօրինի զենք֊զինամթերք պահելու մեջ ու ազատ արձակել գրավի դիմաց։
Համաձայն ՀՀ քննչական կոմիտեի, ձերբակալությունները կապված են այն փաստի հետ, որ իրավապահ մարմինները տեղեկություններ են ձեռք բերել, թե «մի խումբ անձինք, հաշվի առնելով Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում նախատեսված համազգային հրապարակային միջոցառումների ընթացքում մարդկանց մեծ կուտակումներ առաջանալու իրական հնարավորությունը, կոչեր են հնչեցնում այդ օրը չկատարել իշխանության ներկայացուցիչների պահանջները. անհրաժեշտության դեպքում նրանց նկատմամբ կիրառել բռնություն, դիմել ուժային պայքարի»։
«Հիմնադիր խորհրդարանն» իր առջև իշխանափոխության խնդիր է դրել։ Միևնույն ժամանակ, նախաձեռնության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանն ավելի վաղ նշել էր, որ ապրիլի 24-ին իրենք չեն պատրաստվում խժդժություններ կազմակերպել։
Նախաձեռնության անդամներին բանտում այցելել էր ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, ով հայտարարել էր, որ ձերբակալվածները քաղբանտարկյալներ են։

Прокуратура изменила меру пресечения арестованным армянским оппозиционерам
Изменена мера пресечения арестованным 7 апреля лидерам оппозиционной инициативы «Учредительный парламент», сообщается на сайте генпрокуратуры Армении.
«В результате проверки материалов уголовного дела выяснилось, что Жирайр Сефилян, Варужан Аветисян, Геворг Сафарян, Гарегин Чугасзян и Павел Манукян, с мая 2014 года начав подготовку к организации массовых беспорядков, планировали осуществить их 24 апреля 2015 года, однако сотрудники правоохранительных органов предотвратили эти действия.
В результате проверки прокурор по делу решил изменить меру пресечения в виде ареста на подписку о невыезде.
Решение было принято с учетом того, что день памяти жертв Геноцида армян прошел, и упомянутые выше лица не сумели довести преступление до конца, в ходе предварительного следствия уже совершены необходимые неотложные следственные действия, и последние, будучи на свободе, не в состоянии препятствовать рассмотрению дела до суда», - говорится в сообщении прокуратуры.
7 апреля арестовали шестерых членов инициативы, 5 из них - по обвинению в подготовке к организации массовых беспорядков, Арама Акопяна обвинили в незаконном хранении оружия и боеприпасов и освободили под залог.
Ранее Следственный Комитет Армении объяснил обыски в офисах инициативы и квартирах ее представителей имеющейся у правоохранительных органов информацией о том, что «группа людей, учитывая реальную вероятность возникновения больших скоплений в ходе публичных общенациональных мероприятий, проведение которых предусматривается на территории республики 24 апреля 2015 года по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян, призывают не выполнять в этот день требований представителей власти, в случае необходимости применять к ним насилие, прибегать к силовой борьбе».
Отметим, что инициатива задалась целью осуществить в стране смену власти. 24 апреля должен был состояться митинг движения «100-летняя годовщина Геноцида без режима». В то же время, ранее арестованный ветеран Карабаха Жирайр Сефилян заявил, что 24 апреля они не намерены устраивать смуту.
После ареста лидеров движения единомышленники проводят акции протеста с требованием освободить оппозиционеров. В день памяти жертв Геноцида армян состоялась одна из таких акций.
В тюрьме с членами инициативы встретился депутат Никол Пашинян, впоследствии признав их политзаключенными.