Նախարարը տեղյակ չէ, որ բնակիչները Ամուլսարի ծրագրի դեմ դատական հայց են ներկայացրել
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման ծրագրին՝ հաշվի առնելով համայնքների դրական եզրակացությունները, ավագանու որոշումները, ժողովրդի ցանկությունը։ Այս մասին ecolur.org֊ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը։
«Համայնքը ներկայացնում է բոլոր բնապահպանական խնդիրները: Այդ բոլոր ներկայացված բնապահպանական խնդիրները հաշվի են առնվում շրջակա միջավայրի փորձագետների և հրավիրված մասնագետների կողմից: Եթե նրանք ներկայացնում են, որ որևէ բնապահպանական խնդիր չի առաջանալու, ես, բնականաբար, պետք է հավատամ և հասկանամ, որ դա այդպես է,- ասել է Գրիգորյանը։ ֊ Մեր պետությունը հնարավորություն ունի զարգանալու: Դա էլ ճիշտ չէ, որ մենք մեր ռեսուրսներն այսօր չօգտագործենք… Մենք հնարավորությունները պետք է օգտագործենք, բայց նաև թույլ չտանք, որպեսզի մասնավոր ներդրողները, ձեռնարկատերերն իրենց ցանկություններով շարժվեն, այլ շարժվեն օրենքով, խնդիրը սա է: Երբ բոլորը օրենքով կարողանան շարժվել, մենք կունենանք մեծ հաջողություններ»:
Ecolur.org֊ի այն դիտարկմանը, թե հարակից համայնքների բնակիչները դատական հայց են ներկայացրել Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ, նախարարը պատասխանել է, թե այդ մասին տեղեկացված չէ:
Նշենք, որ Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ իրենց մտահոգությունն էին հայտնել հանքավայրի մոտ գտնվող Գնդեվազ համայնքի բնակիչները՝ պահանջելով դադարեցնել շահագործումը և Գնդեվազի հարակից տարածքում ցիանային հարթակ չկառուցել։

Армянскому министру неизвестно об иске граждан против амулсарской программы
Министерство охраны природы дало положительное заключение программе эксплуатации золотого рудника в Амулсаре, учитывая положительные заключения общин, решения Совета старейшин, желание народа. Об этом в беседе с Ecolur.org заявил министр Арамаис Григорян.
«Община представляет все экологические проблемы. Все они учитываются экспертами по вопросам окружающей среды и приглашенными специалистами. Если они говорят, что никаких экологических проблем не будет, я, естественно, должен поверить и понять, что это так. У нашего государства есть возможность развиваться. Неверно, если сегодня мы не будем использовать свои ресурсы. Мы должны воспользоваться своими возможностями, но и не допускать, чтобы частные инвесторы, предприниматели руководствовались своими желаниями, действовать по закону, вот в чем дело. Когда все сумеют придерживаться закона, у нас будут большие успехи».
На наблюдение журналиста о том, что жители прилегающих общин подали иск против амулсарской программы, министр заметил, что не в курсе этого.
Озабоченность по поводу программы выражали также жители Гндеваза, расположенного неподалеку от месторождения: они требовали прекратить эксплуатацию и не строить циановую площадку близ села.