Ոստիկաններն այրել են որդու մատները՝ պահանջելով մեղքն իր վրա վերցնել, պնդում է մայրը
Թմրանյութի փոխանցման և պահման մեջ մեղավոր ճանաչված Հովhաննես Չոլախյանը պահանջում է արդարացնել իրեն։ Epress.am֊ի հետ զրույցում Չոլախյանի փաստաբան Սեյրան Ազիզյանն ասել է, որ իրենց բողոքն արդեն իսկ մերժվել է Վերաքննիչում և այս պահին գտնվում է Վճռաբեկ դատարանում։
Ըստ քրեական գործի՝ Չոլախյանը թմրանյութը փոխանցել է «Հրազդանի» ՔԿՀ՝ նետելով պատի վրայով։ Նա բերման է ենթարկվել ՔԿՀ֊ից ոչ հեռու՝ Սևանի մայրուղու վրա, սակայն Չոլախյանը պնդում է, որ ինքը թմրանյութ չի նետել, այլ ՔԿՀ֊ի մոտ մեքենան է կանգնեցրել՝ բնական կարիքը հոգալու նպատակով։ Ինչպես նշել է փաստաբանը, «Հրազդան»֊ում գտնվող դատապարտյալը, ում, ըստ գործի, հասցեագրված էր թմրանյութը, չի ճանաչել Չոլախյանին։
Ազիզյանի խոսքով՝ նախաքննական մարմինը Չոլախյանի դեմ կեղծ ապացույցներ է հավաքել։
«Մասնավորապես, կեղծվել են ընթերակաների ստորագրությունները։ Ընթերակաները ՔԿՀ֊ի աշխատակիցներ էին, որոնք եկել են ցուցմունք տալու դատարանում, և նրանց՝ դատարանում տված ստորագրությունն ակնհայտորեն տարբերվում էր արձանագրության մեջ առկա ստորագրություններից։ Մենք միջնորդեցինք փորձաքննություն անցկացնել, սակայն դատարանը մերժեց», ֊ ասել է փաստաբանը։ Նրա խոսքով՝ որևէ ապացույցներ ձեռք չեն բերվել նաև անձնական խուզարկության արդյունքում։
«Չոլախյանին բռնել են հունվարի 4-ին, բայց տեսել են, որ ձերբակալելու հիմք չկա, ազատել են։ 5 ամիս հետո, երբ իմ պաշտպանյալն այլ գործով դատապարտվել է, այդ գործով էլ են մեղադրանք առաջադրել»,֊ ասել է Ազիզյանը։
Չոլախյանի մայրն այսօր նախագահականի դիմաց արդարադատության պահանջով նստացույց էր անցկացնում։ «Թող մի փոս փորեն, ինձ թաղեն կենդանի։ Որդիս ասում է՝ ես չեմ կարող նստել չկատարածի համար։ Ես էլ ասում եմ՝ որդուս հետ թող ինձ էլ սպանեն»,֊ասել է մայրը։
Նա պատմել է, որ ոստիկաններն ամեն ինչ արել են, որպեսզի Չոլախյանն իր վրա վերցնի հանցագործությունը, անգամ նրա մատներն են վառել վառարանի վրա։ Մայրը Epress.am֊ի թղթակցին նաև ներկայացրել է այրված մատների նկարը։ Նրա խոսքով՝ որդին անգամ նման վերաբերմունքից հետո հանցագործությունն իր վրա չի վերցրել։

Hovhannes Cholakhyan, who was convicted for transfer and storage of narcotic drugs but claims he is innocent, is asking to be acquitted. However, the convict's appeal has been dismissed by the RA Court of Appeal and is currently being reviewed by the Court of Cassation, Cholakhyan's attorney Seyran Azizyan said in an interview with Epress.am.
According to the case files, Cholakhyan transferred narcotics to Hrazdan penitentiary by tossing the drugs over a fence surrounding the institution. He was detained not far from the prison - on the Sevan highway; however, Cholakhyan claims he is not guilty of the charges against him, and he only parked his car in front of the penitentiary “to answer the call of nature.” According to Seyran Azizyan, the convict in Hrazdan prison, for whom, according to the case files, the substance was meant, did not recognize Cholakhyan.
The preliminary investigation, the attorney claimed, has collected false evidence against his client: “In particular, the signatures of the witnesses have been forged. The witnesses were staff members of the penitentiary who came to testify in court, and the signatures provided by them in court were obviously different from the signatures in the protocols. We motioned that a forensic signature examination be conducted, but the court dismissed the appeal.” According to Azizyan, no evidence was found in the course of the personal search either.
“Cholakhyan was captured on January 4, but he was soon released as there was no valid basis for the arrest. Five months later, when my client was convicted in another case, these charges were brought against him, too,” the attorney said.
On Tuesday, May 19, Cholakhyan's mother held a sit-in in front of the Residence of the RA President demanding that her son be acquitted. “Let them dig a hole and bury me alive. My son says he can't be punished for something he did not commit. I say, let them kill me along with him,” the woman said.
According to her, the police did everything to make Cholakhyan plead guilty. They even burned his fingers on the furnace, the mother alleged. She showed a photo of the burned fingers to an Epress.am reporter and said even after that her son did not take the blame.