Ոստիկաններն այրել են որդու մատները՝ պահանջելով մեղքն իր վրա վերցնել, պնդում է մայրը
Թմրանյութի փոխանցման և պահման մեջ մեղավոր ճանաչված Հովhաննես Չոլախյանը պահանջում է արդարացնել իրեն։ Epress.am֊ի հետ զրույցում Չոլախյանի փաստաբան Սեյրան Ազիզյանն ասել է, որ իրենց բողոքն արդեն իսկ մերժվել է Վերաքննիչում և այս պահին գտնվում է Վճռաբեկ դատարանում։
Ըստ քրեական գործի՝ Չոլախյանը թմրանյութը փոխանցել է «Հրազդանի» ՔԿՀ՝ նետելով պատի վրայով։ Նա բերման է ենթարկվել ՔԿՀ֊ից ոչ հեռու՝ Սևանի մայրուղու վրա, սակայն Չոլախյանը պնդում է, որ ինքը թմրանյութ չի նետել, այլ ՔԿՀ֊ի մոտ մեքենան է կանգնեցրել՝ բնական կարիքը հոգալու նպատակով։ Ինչպես նշել է փաստաբանը, «Հրազդան»֊ում գտնվող դատապարտյալը, ում, ըստ գործի, հասցեագրված էր թմրանյութը, չի ճանաչել Չոլախյանին։
Ազիզյանի խոսքով՝ նախաքննական մարմինը Չոլախյանի դեմ կեղծ ապացույցներ է հավաքել։
«Մասնավորապես, կեղծվել են ընթերակաների ստորագրությունները։ Ընթերակաները ՔԿՀ֊ի աշխատակիցներ էին, որոնք եկել են ցուցմունք տալու դատարանում, և նրանց՝ դատարանում տված ստորագրությունն ակնհայտորեն տարբերվում էր արձանագրության մեջ առկա ստորագրություններից։ Մենք միջնորդեցինք փորձաքննություն անցկացնել, սակայն դատարանը մերժեց», ֊ ասել է փաստաբանը։ Նրա խոսքով՝ որևէ ապացույցներ ձեռք չեն բերվել նաև անձնական խուզարկության արդյունքում։
«Չոլախյանին բռնել են հունվարի 4-ին, բայց տեսել են, որ ձերբակալելու հիմք չկա, ազատել են։ 5 ամիս հետո, երբ իմ պաշտպանյալն այլ գործով դատապարտվել է, այդ գործով էլ են մեղադրանք առաջադրել»,֊ ասել է Ազիզյանը։
Չոլախյանի մայրն այսօր նախագահականի դիմաց արդարադատության պահանջով նստացույց էր անցկացնում։ «Թող մի փոս փորեն, ինձ թաղեն կենդանի։ Որդիս ասում է՝ ես չեմ կարող նստել չկատարածի համար։ Ես էլ ասում եմ՝ որդուս հետ թող ինձ էլ սպանեն»,֊ասել է մայրը։
Նա պատմել է, որ ոստիկաններն ամեն ինչ արել են, որպեսզի Չոլախյանն իր վրա վերցնի հանցագործությունը, անգամ նրա մատներն են վառել վառարանի վրա։ Մայրը Epress.am֊ի թղթակցին նաև ներկայացրել է այրված մատների նկարը։ Նրա խոսքով՝ որդին անգամ նման վերաբերմունքից հետո հանցագործությունն իր վրա չի վերցրել։

«Жгли пальцы сына, чтобы он признал вину». Мать осужденного провела акцию в Ереване
Обвиняемый в передаче и хранении наркотического вещества Ованес Чолахян требует оправдать себя. Его адвокат Сейран Азизян сообщил Epress.am, что Апелляционный суд уже отклонил их жалобу и в настоящее время находится в Кассационном.
Согласно материалам дела, Чолахян передал наркотическое вещество в уголовно-исполнительное учреждение «Раздан», перебросив его через стену. Его задержали неподалеку от тюрьмы – у Севанского шоссе, однако мужчина утверждает, что не совершал вменяемого ему преступления, а припарковался у здания УИУ, чтобы справить естественную нужду. По словам адвоката, содержащийся в «Раздане» арестант, для которого, по материалам дела, предназначалось вещество, не узнал Чолахяна.
Орган предварительного следствия, сказал Азизян, собрал ложные доказательства против его подзащитного.
«В частности, подделаны подписи понятых. Понятыми были сотрудники УИУ, которые пришли давать показания в суде, и подпись, сделанная ими в суде, явно отличалась от подписей в протоколах. Мы ходатайствовали о проведении экспертизы, однако суд отказал». По словам адвоката, никаких доказательств не обнаружили и в ходе личного обыска.
«Чолахяна поймали 4 января, но, поняв, что оснований для ареста нет, отпустили. Через 5 месяцев, когда моего подзащитного осудили в рамках другого дела, ему выдвинули обвинение и по этому делу», - рассказал Азизян.
В среду, 19 мая, мать Чолахяна провела акцию протеста перед резиденцией президента Армении. «Пусть выроют яму и похоронят меня живьем. Сын говорит, что не может сидеть за то, чего не совершал. А я говорю: пусть меня убьют вместе с ним», - сказала женщина.
Полицейские, по ее словам, сделали все, чтобы Чолахян взял вину на себя, даже жгли его пальцы на печи. Она показала корреспонденту Epress.am фотографию сожженной руки. По ее словам, даже после этого сын не взял на себя преступление.