Բազմազավակ հայրը հրաժարվում է որդիներին բանակ ուղարկել․ «Հրապարակ»
Խաչիկ Խաչատրյանը 7 տղա և մեկ աղջիկ ունի։ 8 երեխաների հայրը հրաժարվում է իր տղաներին ուղարկել բանակ, գրում է «Հրապարակ» թերթը։
«Զինկոմիսարիատից են գալիս շուտ֊շուտ, անհանգստացնում են, որ երեխաներին պետք է ուղարկենք զինկոմիսարիատ՝ բուժզննում անցնելու։ Ես թույլ չեմ տալիս, ասում եմ՝ մինչև պետությունն ինձ մի բանով չաջակցի, ես ոչ մի երեխա էլ չեմ տա, որ գնան բանակ։ Իսկ դրա համար Սեյրան Օհանյանը պետք է մտածի, թե ինչ պետք է արվի այդ երեխաների համար։ Եկավ բանակի ժամանակը, մենակ հիշում են, որ բանակ տանեն, բայց չեն մտածում, որ պետք է ընտանիքին ինչ֊որ ձև աջակցեն, մի բան անեն, որ երեխաներին էլ ուղարկենք՝ գնան ծառայության»,֊ թերթին ասել է Խաչիկ Խաչատրյանը։
Բազմազավակ ընտանիքն ապրում է Արմավիրի մարզի Թաիրով գյուղում։ Ապրում են 9 մետրանոց վագոն֊տնակում, այն էլ՝ ուրիշի հողատարածքի վրա։ Խաչիկ Խաչատրյանը տան միակ աշխատողն է։ Նա նշել է, որ շուտով իրենց դուրս կհանեն այդ տարածքից, գնալու տեղ էլ չունեն․ «Հողատարածքի տերն էլ ասում է, որ պետք է դուրս գամ, արդեն շինություն անեն։ Ասում է՝ շուտափույթ դուրս եկեք, ես էլ ասում եմ՝ տեղ չունենք հիմա գնալու, սպասեք, տեսնենք ինչ կլինի, նոր դուրս կգամ։ Տան միակ աշխատողը ես եմ, բանվորություն եմ անում, մեկ լինում է բանվորություն, մեկ չի լինում։ Մեծ տղաս 25 տարեկան է, արդեն 8 տարի է՝ դիալիզով հիվանդ է երիկամներից, կինս տրոմբով է հիվանդ, մի տղաս աչքերի և ականջների խնդիր ունի»։
11 հոգուց բաղկացած ընտանիքը պետությունից միայն 60 հազար դրամ նպաստ է ստանում․ «Հնարավորություն չկա, աշխատավարձով էլ յոլա գնալ չի լինում, որովհետև օրը մեջ միայն 4 հազար դրամ տղայիս վրա է գնում։ Առավոտյան տաքսիով տղաս պարտադիր ժամը 7֊ից պետք է դուրս գա, որ կարողանա հասնել հիվանդանոց, դիալիզ ստանա, ի վիճակի չէ տրանսպորտով գնալ։ Կամ եթե մայրիկի հետ են գալիս, մի ձև տրանսպորտով գալիս են»։
Բազմազավակ ընտանիքը դեռ անցյալ տարի հայտնաբերել է, որ իրենց 13֊ամյա որդին՝ Մովսեսը, աչքերի և ականջների խնդիր ունի։
«Տարել եմ հանրապետական ստուգման, տեսել են, որ խնդիր ունի, թղթերը տունը կա, դրա համար երեխան միառժամանակ դպրոց չգնաց։ Հիվանդության պատճառով երեխային թողեցին նույն դասարանում։ Իսկ նույն դասարան թողնելու համար էլ երեխան ասաց՝ ես էլ չեմ գնա նույն դասարան, չուզեցավ, մենք էլ չթողեցինք, որ գնա։ Համ էլ երեխան չէր կարող։ Համ աչքերը չբուժվեցին, համ էլ ականջները», ֊ ասել է Խաչատրյանը։
Ընտանիքի հայրը պատմել է նաև, որ դիմել է և՛ կառավարությանը, և՛ մարզպետարանին իրենց տուն կամ տարածք տրամադրելու խնդրանքով, սակայն պատասխանել են, թե նամակով կտեղեկացնեն, և այդպես էլ նամակ չի եկել։

Home / Armenia / Father of 8 Refuses to Send Sons to Serve in the Armenian Army
Khachik Khachatryan, resident of Tairov village in the Armavir Province of Armenia, has 7 sons and a daughter. The father, however, is refusing to send his sons to serve in the army, Armenian “Hraparak” daily writes in its latest issue.
“We get frequent visits from the military commissariat. They bother us saying we have to send our sons to the commissariat to undergo a medical examination. I refuse; none of my kids will go into the army, not until we get some sort of support from the state. [RA Minister of Defense[ Seyran Ohanyan should think what needs to be done for these kids. Come time to enlist for service, they are here on the spot. However, never do they consider some form of support to the family,” Khachik Khachatryan said in conversation with “Hraparak.”
The large family lives in a 9-meter trailer home, on someone else's land. Khachik Khachatryan is the only breadwinner in the house; he said they will soon be evicted and have nowhere to go: “The land owner told us to move out since he wants to start constrcution on the land. He said to leave as soon as possible, but I told him we had nowhere to go and I had to think of something first, then we'd leave. I'm the only one who works in the family. I'm a contractor; sometimes there is job to do, other times there isn't. My eldest son is 25 years old; he's been undergoing kidney dialysis for the last 8 years. My wife suffers from deep vein thrombosis; my other son has eye and ear problems.”
The family of 11 receives only 60, 000 AMD ($ 125) allowance from the state: “There is nothing to be done; it's impossible to survive on salary because every other day 4 000 AMD ($8) goes to my son alone. He must take a taxi in the mornings to get to the hospital and receive dialysis. He is unable to use public transport. Sometimes, when he goes with his mother, they somehow get home by public transportation.”
Last year, the family found out their 13-year-old son Movses had ear and eye related problems: “I took him to the hospital for a check-up. They said he had problems; we have the reference at home. The kid had to miss school due to his illness, and as a result he was held back. As for the grade retention, Movses said he was not going to repeat the course, and we allowed him not to. Nor could he. Neither his eyes, nor his ears were cured,” the father told.
Khachik Khachatryan has turned to both the government and the regional administration with a request to provide his family with a house or some space. The officials promised to respond in a letter, which, however, has not yet come.