Բենզին ներարկողներին օգնում են ազատվել կախվածությունից․ Գյումրիում դիմողները շատ չեն
Գյումրիում վերջին տարինեին լայն տարածում է գտել բենզինի հիմքով ներարկային թմրանյութերի պատրաստումն ու օգտագործումը։ Այդ պրակտիկայի մասին գիտեն բոլորը, քաղաքի բնակիչներն ասում են, որ եթե երիտասարդները փողոցում անծանոթներից գումար են մուրում, ապա դա հենց թմրանյութ պատրաստելու համար է։ Այս իրավիճակը մեղմելու, կախվածություն ունեցողներին բժշկական օգնության հնարավորություն տրամադրելու համար Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոնն արդեն երկու տարի է՝ «Գլոբալ» հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ մետադոնային բուժում է անցկացնում։ Ինչպես Epress.am-ին ասել է Կենտրոնի տնօրեն Աիդա Վարդանյանը, ծրագրին մինչ օրս դիմել է 37 գյումրեցի՝ հիմնականում միջին տարիքի, բոլորը՝ տղամարդիկ։
«Մենք մտածում էինք, որ չենք հասցնի սպասարկել, այնքան շատ դիմողներ կլինեն, բայց մարդիկ քիչ են դիմում։ Դա էլ իրավագիտակցության հարց է։ Գյումրիում մարդ մինչև մեր կլինիկա հասնի՝ հազար հոգի ծանոթ, հարևան է տեսնում։ Ընտանիքներն էլ չեն օգնում, չեն գիտակցում, որ մարդուն օգնություն է պետք, և հնարավոր է փրկել»,֊ ասել է Աիդա Վարդանյանը։
Բժշկի խոսքով՝ բենզինի հիմքով, տնային պայմաններում պատրաստված թմրանյութերը ամենավտանգավորներից են, քանի որ դրանք վնասում են պարենտերալ օրգանները՝ սիրտը, լյարդը, ուղեղը, հանգեցնում են մաշկի և ոսկորների փտախտի։
«Բենզինի հիմքով թմրանյութերը 10 անգամ ավելի արագ են կախվածություն առաջացնում։ Բենզինով թմրանյութ օգտագործողները առավելագույնը 3-5 տարվա կյանք ունեն»,֊ ասել է Աիդա Վարդանյանը։
Բժշկի խոսքով՝ մետադոնային ծրագիրը անհամեմատ ավելի լավն է, քան նախկինում կիրառվող՝ դետոքսիկացիոն բուժումը։
Դետոքսիկացիոն բուժմամբ մարդու օրգանիզմը մաքրվում է, սակայն կախվածությունը չի անցնում։ Մետադոնը, թեև թմրանյութ է և անընդհատ կիրառություն է պահանջում, սակայն այն պատրաստված է բժշկական պայմաններում։
«Բենզինից և սեդալգինից պատրաստված թմրանյութն ուղղակի անհամատելի է, այսպես ասած, էլիտար թմրանյութի հետ, քանի որ բենզինը ոչ միայն անհամատեղելի է օրգանիզմի հետ, այլև ինֆեկցիայի բուն է, քանի որ պատրաստվում է երբեմն կեղտոտ պայմաններում»,֊ասել է կենտրոնի տնօրենը։
Վարդանյանը նշել է նաև, որ ինքը դասընթացներ է անկացրել նաև տեղական բուժական հաստատությունների հետ, որպեսզի այնտեղ նման խնդիր ունեցող մարդկանց հայտնաբերելով՝ ոչ թե խաչ քաշեն այդ մարդկանց վրա, այլ նրանց ուղղորդեն մետադոնային բուժման։ Սակայն, բժշկի խոսքով, ինչպես հիվանդների ընտանիքները, այնպես էլ ոչ մասնագիտացած բժիշկներն առանձնապես տրամադրված չեն իրենց օգնելուն։

Not Many Takers for Methadone Treatment Offered to Drug Addicts in Armenian Gyumri
The use of homemade petroleum-based drugs, taken by intravenous injection, is widespread in Armenia's second largest city of Gyumri. This practice is known to everyone, and according locals, if young people are seen begging on the street, then the money is needed to prepare the drugs.
In order to ease the situation, give addicts opportunity to receive medical help, Gyumri Mental Health Center has been providing methadone treatment in the city for the last two years, with financial assistance from the Global Fund. However, as Director of the Center Aida Vardanyan informed Epress.am, to date, only 37 people, mostly middle-aged men, have applied to receive treatment.
“We thought we would not have time to attend to everyone, that a lot of people would turn to us, but there are few of them. It is a matter of legal consciousness. In Gyumri, people encounter thousands of friends and neighbors before reaching our clinic. Families do not help either, they do not realize that the person needs help, and that he could be saved,” Vardanyan said.
Homemade petroleum-based drugs, according to the doctor, are some of the most dangerous kinds, since they cause severe damage to the visceral organs, including the heart, liver, and brain, as well as lead to gangrene of skin and bones: “The use of petroleum-based drugs leads to addiction 10 times faster. These addicts have a life expectancy of 3-5 years.”
Methadone maintenance program, as stated by Vardanyan, is much better than the previously used detoxification treatment. Detoxification cleanses the body, but it does not cure addiction. Methadone, though a narcotic drug which needs to be administered over a prolonged period of time, is made by physicians.
“Drugs made from petroleum products and sedalgin are simply incompatible with the so-called elite drug, since gasoline is not only incompatible with the body, but is also a source of infection, because it is sometimes made in unsanitary conditions,” Vardanyan stated.
Aida Vardanyan has conducted courses in the medical facilities in Gyumri, urging the personnel not to give up on people with related addictions, but rather direct them to methadone maintenance treatment; however, according to the doctor, much like the families of those suffering, non-specialized physicians are not particularly inclined to help them.