Կինը 6 տարի ճնշումների է ենթարկվել ամուսնու ծնողների կողմից․ Վերաքննիչը կորոշի երեխայի խնամակալի հարցը
Գյումրու բնակիչ, «Պրոգրես» վարժարանի դասախոս Լիլիթ Միքայելյանն ամուսնու ծնողների կողմից տարատեսակ ճնշումների է ենթարկվել։ Մասնավորապես, նրան 6 տարի շարունակ արգելել են այցելել հայրական տուն, ստիպել են դադարեցնել վարժարանում դասավանդելը, արգելել են հեռախոսազանգեր կատարել։
Epress.am-ի հետ զրույցում կինն ասել է, որ ընտանիքը պահպանելու համար ինքն այդ պայմաններին դիմացել է մինչև 2014 թվականի հունիսի 6-ը, երբ նրան, իր խոսքով,  խաբեությամբ բաժանել են երկու երեխաներից։ Կինը պատմում է, որ ամուսինն իրեն տարել է հայրական տուն՝ ասելով, որ մի քանի հարց ունի լուծելու իր հոր հետ, սակայն հետագայում զանգել է և հրաժարվել թույլ տալ կնոջը տեսնել երեխաներին։
Միքայելյանն ասում է, որ նախ դիմել է ոստիկանություն, որտեղ ասել են՝ «դե երեխաների հայրն է, կարող է ինքն էլ պահել»։ Այնուհետև կինը դիմել է Գյումրու քաղաքապետարան, որտեղից պատասխանել են, որ ամուսնու դեմ ոչինչ չեն կարող անել, քանի որ նա քաղաքապետարանի աշխատակից է։ Միքայելյանն ի վերջո դիմել է դատարան։ Շուրջ կես տարի տևած դատավարությունից հետո կինն ամուսնալուծվել է, և դատարանը նրա խնամակալությանն է հանձնել 5֊ամյա որդուն, սակայն 12-ամյա դստեր խնամակալությունը հանձնվել է ամուսնուն՝ երեխայի ցանկությամբ։
«Դատարանի վճռից ես գոհ չեմ, քանի որ դատարանը հաշվի չի առել, որ աղջկաս սովորեցրել են, տրամադրել են իմ դեմ, նրան նվերներ են գնել։ Աղջիկս դատարանում ասեց, որ ես իմ մորից չեմ հրաժարվում, ուղղակի պապիկը տունը ինձ կկտակի, եթե ես մնամ նրանց հետ։ Սա ակնհայտ երեխային սովորացրած խոսքեր են։  Ամուսնուս ծնողները որդուս էլ են փորձել իմ դեմ տրամադրել։ Մինչ ինձ արգելում էին հանդիպել երեխային, նրան տեսա փողոցում, գրկեց ասեց՝ մամ, դու կենդանի՞ ես, պապին ասել է, որ դու մոստից նետվել ես»,֊ ասել է Լիլիթ Միքայելյանը։
Կնոջ խոսքով՝ ամուսնու ծնողների վատ վերաբերմունքի պատճառն այն է, որ  հիվանդագին կասկածներ ունեին, թե ինքը մոգական հնարքների է դիմել՝ թուղթ ու գիր է արել։ Միքայելյանի հայրական տան բակում գտել են կողպեքներ ու մոմեր, որոնք, պարզվել է, նրա սկեսուրն ու սկեսրայրն են նետել։
«Ախր, ծիծաղալու է, գիտեմ,  նույնիսկ ասելուց ծիծաղս գալիս է, բայց նրանց այդ կասկածների հետևանքները ծիծաղալու չեն եղել այսքան տարի», ֊ ասել է Միքայելյանը։
Վերջինիս ամուսինը դիմել է Վերաքննիչ դատարան՝ պահանջելով նաև որդուն իրեն հանձնել։ Վերաքննիչում դատական նիստը կայանալու է հունիսի 11֊ին։

Armenian Woman Harassed by Parents-In-Law for 6 Years: Court of Appeal to Determine Child Custody
Resident of Gyumri, the second largest city in Armenia, Lilit Mikayelyan was subjected to various types of harassment by her husband's parents: over the course of 6 years, the woman's parents-in-law forbade her to visit her parents' house, to use the telephone, and forced her to quit her job as a teacher.
In an interview with Epress.am the woman said she endured this treatment for the sake of her family until June 6, 2014, when she was separated from her two children by way of deception. Her husband, Mikayelyan said, took her to her father's house, saying that he needed to take care of some issues; however, he later called and refused to allow the woman to meet with her children.
Mikayelyan turned to the police first, where she received the following response: “Well, he's the father; he too can bring up the children.” Then the woman turned to the Gyumri municipality, but she was told that, since her husband worked at the municipality, they could do nothing against him. In the end, Mikayelyan went to court. After proceedings, which lasted nearly a half-year, the woman got divorced, and the court left the 5-year-old son with the mother; however, custody of her 12-year-old daughter was given to the father, at the request of the child.
“I am not happy with the ruling; the court did not take into account that my daughter was persuaded to talk against me, they bought her gifts. In court, my daughter said she was not giving up on her mother, however, her grandfather had promised to leave her his house if she stayed with them. My husband's parents tried to set my son against me too. When I was prohibited from seeing my children, I accidentally met my son on the street; he hugged me and said: "Mom, you are alive? Grandpa said that you had jumped off a bridge,” Mikayelyan said.
Mikayelyan connected the ill-treatment by the parents of her former husband with their morbid doubts about the fact that the woman had bewitched her husband. In the yard of her parents' house, they found locks and candles, which, as it turned out, had been planted there by her parents-in-law.
“It's ridiculous, I know. I can't help laughing even talking about it. But the consequences of their doubts over the years were not as funny,” Lilit Mikayelyan said.
Her former husband, the woman said, has appealed to the RA Court of Appeal demanding custody of their son. Appeal hearing is scheduled for June 11.