Էլէներգիայի գինն աճելու է, քանի դեռ չի բարձրացվում արդյունավետ կառավարման խնդիրը
Արդյոք ՀՀ իշխանությունը բարձրացնում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության արդյունավետ կառավարման խնդիրը։ Այս հարցն է կարևոր հասկանալու համար՝ ինչու և դեռ ինչքան է բարձրանալու էլեկտրաէներգիայի սակագինը Հայաստանում: Այս մասին այսօր «Մեդիա Կենտրոնում» հրավիրված քննարկման ժամանակ ասել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու, տնտեսական լրագրող Հայկ Գևորգյանը:
«2001 թվականից է գալիս էդ պատմությունը, թե ինչպես սեփանակաշնորհվեց ՀԷՑ-ը: Մի աբսուրդ բան ասեմ. ՀԷՑ-ի սեփականաշնորհման մրցույթում ընկերությունը գնելով հետաքրքրվել էին, օրինակ, EDF աշխարհահռչակ ֆրանսիական կազմակերպությունը, որի տարեկան շրջանառությունը Հայաստանի մի երեսուն տարվա բյուջեի չափ է, ու Midland Resources ընկերությունը՝ 130 միլիոն դոլար տարեկան շրջանառությամբ» ֊ նշել է բանախոսը:
Վերջինս ընդգծել է, որ 2002֊ին իշխանությունները ՀԷՑ֊ը վաճառեցին օֆշորում գրանցված Midland Resources֊ին, որը միջանկյալ օղակ էր, որը հետագայում իր բաժնեմասի 100 տոկոսը վաճառեց ռուսաստանյան «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ»֊ին։
«Այսինքն՝ իշխանությունը դրե՞լ է ՀԷՑ-ն արդյունավետ կառավարիչի հանձնելու հարցը, թե ոչ: Ակնհայտ է, որ ոչ: Քանի որ ՀԷՑ-ն արդյունավետ չի, անընդհատ ունենալու ենք սակագինը բարձրացնելու հարց», - ասել է Գևորգյանը:
Լրագրողի խոսքով՝ ՀԷՑ-ն ունի տարեկան 0.5 միլիարդ դոլարի հասույթ, դրանից 12 տոկոսը կորում է՝ 60 միլիոն դոլար։ ՀԷՑ֊ի պարագայում տեխնիկական կորուստները կազմում են 3-5 տոկոս, իսկ մնացածը, ըստ Գևորգյանի, ընկերության ղեկավարների կերակրատաշտն է:

Электричество в Армении будет дорожать, пока не ставится вопрос об эффективном управлении - журналист
«Поднимают ли власти страны вопрос эффективного управления компанией «Электрические сети Армении»? Этот вопрос важен для того, чтобы понимать, почему и до каких пор будет дорожать электроэнергия», - об этом на пресс-конференции в пятницу, 19 июня, заявил ответственный за выпуск газеты «Айкакан жаманак», экономический журналист Айк Геворгян.
«История о том, как была приватизирована ЭСА, тянется с 2001 года. Скажу нечто абсурдное: в конкурсе по приватизации покупкой компании была заинтересована, к примеру, всемирно известная французская организация EDF, годовой оборот которой равен бюджету Армении лет на 30, и зарегистрированная в оффшорной зоне компания Midland Resources с годовым оборотом в 130 миллионов долларов», - заявил журналист.
По его словам, в 2002-ом власти Армении продали «Электросети Армении» Midland Resources, которая была промежуточным звеном, продавшим впоследствии 100% своей доли российской «Интер РАО ЕЭС».
«Ставила власть вопрос передачи ЭСА эффективному управляющему или нет? Очевидно, что нет. ЭСА неэффективна, поэтому всегда будет актуален вопрос повышения тарифа», - сказал Геворгян.
Годовая прибыль компании, по его словам, составляет полмиллиарда долларов, 12% которых ($60 млн.) теряются. Технические потери в случае с ЭСА составляют 3-5%, с остального кормятся руководители компании, заключил журналист.