«Սակագինը կլինի 30-35 դրամ»․ Բագրատյանը էներգետիկ ոլորտի բարեփոխում է առաջարկում
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը ողջունել է Էլէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող քաղաքացիների նստացույցը և «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում առաջարկել է բարեփոխել Հայաստանի էներգետիկ ոլորտը։
«Ստորև հակիրճ ներկայացնում եմ էլեկտրաէներգետիկ հատվածում բարեփոխումների քայլերը, որոնք իրականացնելու համար ընդամենը մի 15 օրվա աշխատանք է պետք։
1. ՀԾԿՀ 2015թ հունիսի 17-ի որոշումը էլեկտրաէներգիայի նոր սակագների մասով չեղարկվում է։
2. Օրենքով ստեղծվում է էներգետիկ շուկա հետևյալ մասնակիցներով. արտադրողներ (գեներացնող հզորությունների՝ ԱԷԿ, ՀԷԿ-երի, Ջէկ-երի ներկայացուցիչներ), տեղափոխողներ (բարձրավոլտ գծերի ներկայացուցիչներ և մանրածախ վաճառողներ (ՀԷՑ), Կառավարության (էներգոնախ), ՀՀ ԿԲ, ՀԾԿՀ ներկայացուցիչներ։
3. Էներգետիկ շուկայի մասնակիցների միջև պարբերաբար (սկզբնական շրջանում ամեն օր, իսկ ապա ամեն շաբաթ, ի վերջո առնվազն ամեն ամիս) տեղի են ունենում գեներացված էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գնի սակարկություններ՝ ՀԷՑ-ի (ՀԷՑ-երի) պահանջարկի հայտի հիման վրա։ Որոշումներն ընդունվում են ներկայացուցչական քվեարկությամբ։ Էներգետիկ շուկայի նիստերը նախագահում են հերթով բոլոր մասնակիցները։
4. ՀԾԿՀ-ն հետայսու դադարեցնում է էլեկտրաէներգիայի սակագին հաստատելու պրակտիկան։
5. ՀԾԿՀ-ի իրավասության տակ է միայն բարձրավոլտ գծերով էլեկտրաէներգիայի տեղափոխման սակագինը հաստատելը։ Այս սակագնից հետո ձևավորվում է էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գինը՝ «գեներացված էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գին + բարձրավոլտ գծերով էլեկտրաէներգիայի տեղափոխման սակագին»։
6. ՀԾԿՀ-ն, ելնելով էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գնից, շուկայի ներկայացուցիչների հավանությանն է ներկայացնում մարժայի (սպրեդի) չափը (տոկոսներով էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գնի նկատմամբ)։ Այն կարող է լինել տարբերակված՝ ըստ սպառման ժամանակի (ցերեկ, գիշեր) և ծավալի (ամսեկան մինչև 100 կիլովատ, 100-300, 300-1000 և այլն)։
7. Մարժան սահմանելուց հետո ձևավորվում է էլեկտրաէներգիայի մանրածախ գինը՝ շուկայական։ Այն կարող է փոփոխվել (բարձրանալ և իջնել) ըստ ամիսների։
8. ՀԷՑ-ը (անկախ, թե ով է սեփականատերը) բաժանվում է առնվազն 2 (երկու) ինքնուրույն հաշվեկշիռ ունեցող ձեռնարկությունների (օրինակ, առանձին Երևանը և մնացած հանրապետությունը)։
9. Եթե վերը նշված 8 կետերի կատարումն ավելի երկար ժամանակ պահանջի, ապա ժամանակավորապես, օրինակ, օգոստոսի 1-ից, բայց ոչ ավել քան մինչև հոկտեմբերի 1-ը, ՀԷՑ-ը թող ինքը սակագին հաստատի և աշխատի։
Արեք այս ամենը և կստանաք 30-35 դրամ սակագին, իսկ դրա տարեկան բարձրացումը 3-5%-ից ավել չի լինի»։
Նշենք, որ հունիսի 17-ին ՀԾԿՀ֊ որոշում կայացրեց Էլէներգիայի 1 կիլովատը թանկացնել 6.93 դրամով, այժմ ցերեկային սակագինը կազմում է 48.78 դրամ։

Экс-премьер Армении предлагает реформу в сфере энергетики
Депутат от «Армянского национального конгресса», экс-премьер, экономист Грант Багратян приветствует сидячую забастовку граждан против подорожания электричества и предлагает реформировать энергетическую сферу Армении.
На своей странице в соцсети «Фейсбук» парламентарий пишет:
«Ниже вкратце представлю действия по реформированию электроэнергетического сектора, на это уйдет 15 дней.
1. Отменяется решение Комиссии по регулированию общественных услуг от 17 июня по части новых тарифов на электроэнергию;
2. в рамках закона создается энергетический рынок со следующими участниками: производители (представители генерирующих АЭС, ГЭС, ТЭС), установщики (представители высоковольтных линий и розничные продавцы («Электросети Армении»), представители правительства (министерство энергетики), Центробанка, Комиссии по регулированию общественных услуг;
3. между участниками энергетического рынка периодически (в первый период ежедневно, затем еженедельно, в конце концов, минимум ежемесячно) проходят торги по вопросу оптовой цены генерированной электроэнергии на основе заявки «Электросетей Армении». Решения принимаются путем представительского голосования. Заседания энергетического рынка по очереди возглавляют все участники;
4. отныне Комиссия прекращает практику утверждения тарифа на электроэнергию;
5. в компетенцию Комиссии входит только утверждение тарифа на транспортировку электроэнергии по высоковольтным линиям. После формируется оптовая цена на электроэнергию - «оптовая цена генерированной электроэнергии+тариф на транспортировку электроэнергии по высоковольтным линиям»;
6. исходя из оптовой цены на электроэнергию, Комиссия представляет на одобрение представителей рынка размер (относительно оптовой цены на электроэнергию в процентах) маржы (спреда). Его можно дифференцировать в соответствии со временем потребления (день, ночь) и объема (до 100, 100-300, 300-100 кВт. и т.д. в месяц);
7. после установления маржи формируется розничная цена на электроэнергию – рыночная. Она может меняться (подниматься и снижаться) по месяцам;
8. «Электрические сети Армении», вне зависимости от того, кто является владельцем , делится на предприятия с собственными балансами (к примеру, отдельно Ереван и оставшаяся часть республики);
9. если на выполнение вышеотмеченных пунктов потребуется больше времени, например, с 1 августа, но не дольше, чем до 1 октября, пусть ЭСА временно сама утвердит тариф и работает.
Сделайте все это и получите тариф в размере 30-35 драмов, а его ежегодное повышение не превысит 3-5%».
Напомним, что 17 июня Комиссия по регулированию общественных услуг решила поднять цену на киловатт электроэнергии на 6.93 драма, в настоящее время дневной тариф составляет 48.78др.