«Սակագինը կլինի 30-35 դրամ»․ Բագրատյանը էներգետիկ ոլորտի բարեփոխում է առաջարկում
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը ողջունել է Էլէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող քաղաքացիների նստացույցը և «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում առաջարկել է բարեփոխել Հայաստանի էներգետիկ ոլորտը։
«Ստորև հակիրճ ներկայացնում եմ էլեկտրաէներգետիկ հատվածում բարեփոխումների քայլերը, որոնք իրականացնելու համար ընդամենը մի 15 օրվա աշխատանք է պետք։
1. ՀԾԿՀ 2015թ հունիսի 17-ի որոշումը էլեկտրաէներգիայի նոր սակագների մասով չեղարկվում է։
2. Օրենքով ստեղծվում է էներգետիկ շուկա հետևյալ մասնակիցներով. արտադրողներ (գեներացնող հզորությունների՝ ԱԷԿ, ՀԷԿ-երի, Ջէկ-երի ներկայացուցիչներ), տեղափոխողներ (բարձրավոլտ գծերի ներկայացուցիչներ և մանրածախ վաճառողներ (ՀԷՑ), Կառավարության (էներգոնախ), ՀՀ ԿԲ, ՀԾԿՀ ներկայացուցիչներ։
3. Էներգետիկ շուկայի մասնակիցների միջև պարբերաբար (սկզբնական շրջանում ամեն օր, իսկ ապա ամեն շաբաթ, ի վերջո առնվազն ամեն ամիս) տեղի են ունենում գեներացված էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գնի սակարկություններ՝ ՀԷՑ-ի (ՀԷՑ-երի) պահանջարկի հայտի հիման վրա։ Որոշումներն ընդունվում են ներկայացուցչական քվեարկությամբ։ Էներգետիկ շուկայի նիստերը նախագահում են հերթով բոլոր մասնակիցները։
4. ՀԾԿՀ-ն հետայսու դադարեցնում է էլեկտրաէներգիայի սակագին հաստատելու պրակտիկան։
5. ՀԾԿՀ-ի իրավասության տակ է միայն բարձրավոլտ գծերով էլեկտրաէներգիայի տեղափոխման սակագինը հաստատելը։ Այս սակագնից հետո ձևավորվում է էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գինը՝ «գեներացված էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գին + բարձրավոլտ գծերով էլեկտրաէներգիայի տեղափոխման սակագին»։
6. ՀԾԿՀ-ն, ելնելով էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գնից, շուկայի ներկայացուցիչների հավանությանն է ներկայացնում մարժայի (սպրեդի) չափը (տոկոսներով էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գնի նկատմամբ)։ Այն կարող է լինել տարբերակված՝ ըստ սպառման ժամանակի (ցերեկ, գիշեր) և ծավալի (ամսեկան մինչև 100 կիլովատ, 100-300, 300-1000 և այլն)։
7. Մարժան սահմանելուց հետո ձևավորվում է էլեկտրաէներգիայի մանրածախ գինը՝ շուկայական։ Այն կարող է փոփոխվել (բարձրանալ և իջնել) ըստ ամիսների։
8. ՀԷՑ-ը (անկախ, թե ով է սեփականատերը) բաժանվում է առնվազն 2 (երկու) ինքնուրույն հաշվեկշիռ ունեցող ձեռնարկությունների (օրինակ, առանձին Երևանը և մնացած հանրապետությունը)։
9. Եթե վերը նշված 8 կետերի կատարումն ավելի երկար ժամանակ պահանջի, ապա ժամանակավորապես, օրինակ, օգոստոսի 1-ից, բայց ոչ ավել քան մինչև հոկտեմբերի 1-ը, ՀԷՑ-ը թող ինքը սակագին հաստատի և աշխատի։
Արեք այս ամենը և կստանաք 30-35 դրամ սակագին, իսկ դրա տարեկան բարձրացումը 3-5%-ից ավել չի լինի»։
Նշենք, որ հունիսի 17-ին ՀԾԿՀ֊ որոշում կայացրեց Էլէներգիայի 1 կիլովատը թանկացնել 6.93 դրամով, այժմ ցերեկային սակագինը կազմում է 48.78 դրամ։

Opposition Armenian National Congress MP, former Prime Minister of Armenia, economist Hrant Bagratyan welcomed the non-stop sit-in protest on Baghramyan Avenue against the hike in electricity rates in Armenia, and proposed on Wednesday a plan for energy sector reforms in Armenia on his personal Facebook page.
“Provided below is a brief introduction to the key steps for reforming the energy sector, the implementation of which will only take about 15 days.
1. 's (PSRC) decision on (June 17, 2015) is reversed.
2. Energy market is created in accordance with the law, with the following members: producers (representatives of power stations – NPP, HPPs, TPPs); transmitters (representatives of high-voltage power lines and retailers (ENA), representatives of the Government (Ministry of Energy), RA Central Bank, and PSRC.
3. Members of the energy market periodically organize bargaining on the wholesale price of the generated electricity, based on an application by the ENA (ENAs). Decisions are made through proportional representation voting. The sessions of the energy market are chaired by all members in turn.
4. Public Services Regulatory Commission ceases the practice of determining electricity rates.
5. The Commission is only responsible for setting the rates for electric power transmission through high-voltage power lines. After this, the wholesale price of electricity is established – wholesale price of generated electricity + wholesale price of electricity transmission through high-voltage power lines.
6. Based on the wholesale price, the Commission submits the size of the margin for the approval of market representatives (in percentages, with respect to the wholesale price of electricity). It can be varied according to time of consumption (night, day) and volume (100,100-300, 300-1000 kW per month).
7. After establishment of the margin, retail (market) price of electricity is determined. It can change (increase, decrease) by month.
8. ENA (independent of its owner) is divided into at least two enterprises with their own balance sheets (e.g., separately Yerevan, and the rest of the country).
9. If execution of aforementioned points requires more time, then ENA can determine and work with a temporary tariff (starting August 1, not longer than until October 1).
Do all of this and you'll get a tariff of AMD 30-35, and its annual increase will be not exceed 3-5%.”
The RA Public Services Regulatory Commission decided on June 17 to increase the tariff for electricity supplied to consumers by 6.93 drams. Starting August 1, 2015, a kilowatt-hour of energy will cost 48.78 drams during the daytime (previously – 41.85 drams), and 38.78 drams – the nighttime (previously – 31.85).