«Հետմահու չենք ուզում». Մարդիկ կառավարությունից իրենց բնակարաններն են պահանջում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Տիգրան Մեծ և Հանրապետություն փողոցների՝ տներից զրկված բնակիչներն այսօր հերթական բողոքի ակցիան են անցկացրել ՀՀ կառավարության շենքի մոտ։ Նրանք պահանջում էին հանդիպում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ և, բողոքելով այդ պահանջի չկատարման դեմ, փակել էին Տիգրան Մեծ պողոտան։ Ոստիկանները ակցիայի մասնակիցներին հեռացրել են փողոցի երթևեկելի մասից, իսկ Քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը հրաժարվել է տեսախցիկների առջև խոսել նրանց հետ՝ խնդրելով բնակարանատերերին իր մոտ գալ երեկոյան։
Բնակիչները որոշել են նստացույց անել Կառավարության շենքի մոտ՝ մինչև հստակ պատասխան չստանան։ Տիգրան Մեծ 1 հասցեի տան սեփականատեր Մայիս Եփրեմյանն Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ իր պես 200 ընտանիք կա, որոնք տուժել են «Գլենդել Հիլզ» ընկերության գործունեությունից․ որը իրենց հասանելիք բնակարանները դեռ չի տվել, չնայած ժամկետներն անցել են։
«Մենք պայմանագիր ենք կապել 2009 թվականին։ Մեր շենքերը քանդելու դիմաց բնակարան պետք է ստանայինք նորակառույցներում 36 ամսվա ընթացքում, սակայն արդեն լռանում է 6 տարին։ Մնում ենք վարձով, վարձի գումարն էլ արդեն զոռով ենք ստանում։ Վերջի երկու ամսվա գումարը չենք ստացել։  Քանի որ մեր տան տեղը շինարարությունը  դադարեցրեցին, մեզ խոստացան Գինու գործարանի մոտ  կառուցվող շենքում բնակարան տալ, 10 հարկ կառուցեցին, կանգնեցին։ Չգիտենք՝ երբ կտան։ Այս ընթացքում ես երկու ինֆարկտ եմ ստացել»,֊ ասել է Եփրեմյանը։
1firdusi
Բողոքողներից մեկը նշել է, որ կան մարդիկ այս ընթացքում  մահացել կամ արտագաղթել են․ «Մենք մեր բնակարանները հիմա ենք ուզում, հետմահու չենք ուզում»։
Բնակիչներից Արմեն Սիմոնյանն ասել է, որ պայմանագիր կնքելու ժամանակ ինքը 18.000 ԱՄՆ դոլար է վճարել, որպեսզի իր մեկ սենյականոց բնակարանը հանձնելով՝ ստանա երկու սենյականոց նոր շենքում, սակայն մինչ այժմ չի ստացել ոչ տուն, ոչ իր գումարը։

Обманутые ереванцы перекрыли улицу. «Хотим жилье при жизни»
Примерно два десятка человек, у которых шесть лет назад отобрали дома, перекрыли сегодня улицу Тиграна Меца в центре Еревана. После того как полиция вытолкнула их с проезжей части, они расположились перед зданием правительства. Министр градостроительства, бывший главный архитектор столицы Нарек Саргсян отказался говорить с протестующими перед телекамерами и пригласил их к вечером к себе в кабинет.
Обманутые домовладельцы решили начать сидячий пикет пока им не дадут внятного ответа. Владелец дома по адресу Тиграна Меца 1 Маис Епремян в беседе с Epress.am сказал, он и еще 200 семей пострадали от деятельности компании «Глендейл Хиллз», которая так и не предоставила полагающиеся им квартиры.
«Мы заключили контракт в 2009 году и вместо наших разрушенных домов должны были в течение 36 месяцев получить квартиры в новостройках. Прошло уже шесть лет. Мы продолжаем арендовать жилье. Плату за аренду стали получать с трудом – за последние два месяца нам не выдали ничего. Строительство нового здания, куда мы должны были переселиться, прекращено, нам обещали дать квартиры в новостройке у Винного завода, там возвели десять этаже и заморозили строительство. За это время я перенес два инфаркта», - рассказал Епремян.
За прошедшие годы некоторые умерли, так и не дождавшись своего жилья, сказал другой пикетчик. «Нам квартиры сейчас нужны, а не посмертно».
Другой обманутый домовладелец Армен Симонян, подписывая контракт о получении новой квартиры, заплатил 18 тысяч долларов, чтобы, вместо своей бывшей однокомнатной, получить двушку в новостройке, однако до сих пор ему не дали квартиры и денег не вернули.