Բնակիչների համար շենք կառուցելու պատրվակով գործարարն ազատվել է հարկից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հյուսիսային պողոտային կից Տերյան 23, 25, Լալայանց 37 շենքերի բնակիչներն այսօր երթ են անցկացրել դեպի նախագահական նստավայր․ նրանք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին նամակ են փոխանցել՝ պահանջելով չքանդել իրենց շենքերը։ Բնակիչներն իրենց պահանջի հետ միասին ներկայացրել են նաև 18043 անձանց ստորագրությունները, ովքեր մոտ մեկ ամիս տևած ստորագրահավաքի ընթացքում միացել են բնակիչների պահանջին։
Երթի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում Տերյան 23 շենքի բնակիչ Վարդան Գերավետյանն ասել է, որ իրենց շենքերը Երևանի առաջին բարձրահարկներն են, այդտեղ ապրել են ավելի քան 50 հայտնի մտավորականներ, ուստի դրանք պատմամշակութային արժեք են հանդիսանում: Նա հիշեցրել է, որ շենքերը կառուցապատող «Լոքալ դեվելոփերս» ընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը, ով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավորն է, դատարանով պահանջում է պարտավորեցնել բնակիչներին լքել իրենց բնարականները երկամսյա ժամկետում, քանի որ տարածքը ՀՀ կառավարության կողմից գերակա շահ է ճանաչվել: Բնակիչները, իրենց հերթին, հակընդդեմ հայցերով պահանջնում են պարտավորեցել ընկերությանը հարգել իրենց սեփականության իրավունքը:
Չնայած մի քանի բնակիչների գործերը գտնվում են տարբեր դատավորների վարույթներում, գործերից մի քանիսով վճիռներն արդեն կայացվել են հօգուտ գործարարի։ Գերավետյանի խոսքով՝ դատարանը խախտում է թույլ տվել, մասնավորապես, իր գործով Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Արփինե Զարգարյանը մերժել է փաստաբան ներգրավելու մասին միջնորդությունը: Տերյան 25 (Հյուսիսային պողոտա) շենքում բնակվող Հեղինե Ուդումյանի և Կիմա Վարդանյանի գործերով դատարանը բավարարել է կառուցապատողի հայցը:
Գերավետյանը նշել է, որ Սամվել Մայրապետյանն էլ խախտել է օրենքով սահմանված պարտավորությունները բնակիչների հետ փոխհարաբերություններում։ Մայրապետյանն ուշացրել է կառուցապատելու գործընթացը, ինչն իրավունք է տվել բնակիչներին այլ գնորդի վաճառել իրենց բնակարանները։ Այդ հնարավորությունից նրանք, սակայն, զրկված են, բնակիչներին բաժանվել են ԴԱՀԿ֊ից ստացած որոշումներ, համաձայն որոնց նրանք կարող են իրենց բնակարանները միայն Մայրապետյանի ընկերությանը վաճառել:
«2007 թվականից մինչ օրս կառուցապատման բացառիկ իրավունքը տրվել է Մայրապետյանին: Ինքը այդ ամբողջ գործընթացը կարող էր անել 2007 թվականի մարտի մեկից մինչև 2009 թվականի հունվարի մեկը: Երկու անգամ որոշումների ժամկետն անցել է: Բացի դրանից, Մայրապետյանը պնդում է, որ Պուշկին 30/1 շենքը կառուցվել է մեր խնդրանքով և մեզ համար: Հետագայում պարզվեց, որ կա շատ լուրջ ենթատեքստ․ դրա շնորհիվ նա ազատվել է հարկեր վճարելուց: Մեր հաշվարկներով, մոտ 200 միլիոն դրամ Մայրապետյանը քաղաքի բյուջե չի մուծել»,- ասել է Գերավետյանը:
Նա ընդգծել է, որ այդ շենքում նախագծով 12 հարկ պետք է լիներ, սակայն 14-ն է կառուցվել, իսկ բնակիչների մի մասը դժգոհ է եղել շենքային պայմաններից ու չի ցանկացել բնակարան վերցնել այնտեղ։
Բնակիչները դժգոհ են նաև իրենց բնակարանների համար կառուցաապտողի առաջարկած գնից: «Տների համար օրենքով պետք է տրվի շուկայական գին գումարած 15% փոխհատուցում: Առանց 15 տոկոսի, միջինը 750 դոլարի համարժեք դրամ է՝ մեկ քառակուսի մետրի համար: Դա աննախադեպ է: Կոնկրետ իմ բնակարանը գնահատվել է 35 միլիոն դրամ (71 հազար ԱՄՆ դոլար)։ Բնակարանս 81 քառակուսի մետր է»,- ասել է Գերավետյանը:

Строительство здания для жителей Еревана помогло бизнесмену избавиться от налога - акция
23 июля жильцы зданий на улицах Теряна 23, 25, Лалаянца 37 на элитном Северном проспекте в центре Еревана провели шествие к резиденции президента Армении. Граждане передали главе государства письмо с требованием не разрушать здания. Кроме того, они представили подписи 18 043 человек, поддержавших данное требование.
В беседе с журналистами жилец дома на Теряна 23 Вардан Гераветян назвал эти здания первыми высотками в Ереване, здесь жило более 50 представителей интеллигенции, поэтому, по его словам, они представляют собой историко-культурную ценность. Гераветян напомнил, что владелец компании-застройщика «Локал девелоперс» Самвел Майрапетян требует от суда обязать граждан покинуть свои дома в течение 2 месяцев, так как правительство Армении признало территорию зоной общественного интереса. Местные жители, в свою очередь, обратились в суд со встречными исками, требуя обязать компанию уважать их право собственности.
Рассмотрение некоторых дел все еще продолжается, но вердикты по другим уже есть: они в пользу предпринимателя. Суд, по мнению Гераветяна, допустил нарушение, в частности, в рамках касающегося его дела судья Арпине Заргарян отклонила ходатайство о привлечении адвоката. В рамках уголовных дел жильцов дома на ул. Теряна 25 Эгине Удумян и Кимы Варданян суд удовлетворил иск застройщика.
Гераветян считает, что в отношениях в жильцами предприниматель также нарушил предусматриваемые законом обязательства: Майрапетян просрочил процесс строительства, что дало жильцам право продать свои квартиры другому покупателю. Однако люди лишены этой возможности: им раздали решение Службы принудительного исполнения судебных актов, согласно которому, продать квартиры они могут только компании Майрапетяна.
«С 2007 года и по сей день исключительное право на строительство было дано Майрапетяну. Весь этот процесс он мог осуществить с 1 марта 2007 по 1 января 2009 года. Дважды истекал срок решений. Кроме того, Майрапетян утверждает, что здание на Пушкина 30/1 было построено по нашей просьбе и для нас. Впоследствии выяснилось, что существует очень серьезный подтекст: благодаря этому он избавился от выплаты налогов. По нашим подсчетам, Майрапетян не заплатил в городской бюджет порядка 200 миллионов драмов (около $400 000)», - заявил Вардан Гераветян.
Согласно проекту, здание, говорит он, должно было быть 12-этажным, но построено 14 этажей, а часть жильцов была недовольна жилищными условиями и не пожелала получать здесь квартиры.
Также люди недовольны ценой, предложенной застройщиком за квартиры. «По закону, за них должны платить рыночную ценю плюс 15% компенсации. Без учета 15%, в среднем один квадратный метр стоит 750 долларов. Это беспрецедентно .
Мою квартиру оценили в 35 миллионов драмов ($71 000), площадь квартиры – 81 квадратный метр», - заключил Гераветян.