Ինչպես օգտագործեցին 19 միլիոնի վարկը․ Վանաձորի ջրամատակարարման խնդիրը
Վանաձորում ջրամատակարարման համակարգը գրեթե ամբողջովին փոխելու համար ՀՀ կառավարության երաշխավորմամբ KWF գերմանական պետական բանկից 19 միլիոն եվրո վարկ վերցրած «Լոռի֊ջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ֊ն աշխատանքներն անորակ է կատարել, պնդում են քաղաքի բնակիչները։ Նրանց դժգոհությունը բարձրացվել է նաև քաղաքի ավագանու վերջին երկու արտահերթ նիստերում։ Ավագանու 8 անդամներն առաջարկել են հարցի վերաբերյալ դիմել վարչապետին՝ որպես երաշխավոր հանդիսացած Կառավարության ղեկավարի։
Ավագանին ցանկացել է ուղերձ հղել Կառավարությանը։ Ուղերձի նախագծում, մասնավորապես, ասված է եղել․
«Նոր համակարգում վթարների թիվը չի նվազել, ջրի որակը չի բարելավվել, քաղաքացիների ահազանգերին ժամանակին չեն արձագանքում, վթարների վերացման աշխատանքները ժամանակին ու որակով չեն իրականացվում, և որ ամենակարևորն է՝ ջրագծերը փոխելու ընթացքում փորված ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքները հիմնականում կատարվել են անորակ»։
Նման ուղերձին դեմ է արտահայտվել քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանը: Նա առաջարկել է նախ հարցը շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել, միևրնույն ժամանակ նշել է, որ որոշողը, այնուամենայնիվ, ավագանին է։ Ավագանմու անդամներն ուղերձը ձայների մեծամասնությամբ ընդունել են։ Երկու օր անց՝ օգոստոսի 26-ին, նոր նիստ է հրավիրվել, և այդ որոշումը չեղյալ համարվել։
«Լոռեցիների միավորում» ՀԿ նախագահ Մենուա Բրուտյանը Epress.am-ի հետ զրույցում իր դժգոհությունն է հայտնել ուղերձը չեղյալ համարելու որոշման առիթով։
«Եթե հարցը այսքան հասունացած չլիներ, կարելի էր գնալ ուսումնասիրություններ կատարելու ճանապարհով, որը հիմա արդեն ժամանակավրեպ է։ Կառավարությանը դիմելը բազմաթիվ ճանապարհներից մեկն է միայն։ Գոյություն ունի նաև զանգվածային բողոքներ անելու կամ դատական հայց ներկայացնելու տարբերակ, ինչպես նաև այլ տարբերակներ։ Համենայնդեպս, վարչապետին դիմելը քայլ առաջ էր»,֊ ասել է Բրուտյանը։
Նա նշել է, որ ջրի խնդիրը լուրջ է հատկապես որոշ թաղամասերում, որտեղ ջրամատակարարման դադարեցումները լինում են ընդհուպ մինչև մի քանի օր տևողությամբ։ Բրուտյանի խոսքով՝ բնակիչները նույնիսկ ստիպված են եղել դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ իրենց թաղամասեր ցիստերններով խմելու ջուր ուղարկելու համար։ Որոշ թաղամասերում մինչ օրս ճանապարհներն անանցանելի են փորված փոսերի պատճառով։

“Lori Water and Sewerage” CJSC which has taken a loan of $19 million from KfW, a German government-owned development bank, for a nearly complete replacement of the water supply network in the Armenian city of Vanadzor has done the work poorly, city residents claim. The residents have voiced their dissatisfaction at the last two extraordinary sittings of the Vanadzor Council of Elders, and eight members of the Council proposed to turn over the issue to the Armenian Prime Minister since the RA government had acted as guarantor of the loan.
The Council of Elders decided to address a letter to the government: the draft, in particular, said: “The number of accidents in the new network was not reduced, the quality of the water has not improved, the residents' alerts are not answered to in time, accident elimination activities are performed poorly and out of time, and most importantly, road repairs after the replacement of water supply pipes have been done in poor quality.”
Vanadzor mayor Samvel Darbinyan spoke against this letter; first, he proposed to discuss the issue with interested parties. Meanwhile, he added the final decision belonged to the Council of Elders. The draft letter was adopted by a majority vote of the Council members; however, two days later, on August 26, the Council convened an extraordinary meeting and annulled the decision.
In a conversation with Epress.am, Menua Brutyan, President of “Lori Citizens' Union” NGO expressed his displeasure over the annulment of the decision.
“If the issue had not reached a boiling point, we could have gone the way of research, but it's too late now. The appeal to the government is only one of many ways. There is, among others, the option of organizing mass protests or filing a lawsuit. Anyhow, the appeal to the Prime Minister was a step forward,” Brutyan said.
The water issue, he stated, was especially serious in neighborhoods where water outages can sometimes last for several days. The residents, according to Brutyan, have even had to apply to the Public Services Regulatory Commission with a request to send drinking water to their districts. In some of the areas of the city, he added, the roads are still impassable because of borrow pits.