Ինչպես օգտագործեցին 19 միլիոնի վարկը․ Վանաձորի ջրամատակարարման խնդիրը
Վանաձորում ջրամատակարարման համակարգը գրեթե ամբողջովին փոխելու համար ՀՀ կառավարության երաշխավորմամբ KWF գերմանական պետական բանկից 19 միլիոն եվրո վարկ վերցրած «Լոռի֊ջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ֊ն աշխատանքներն անորակ է կատարել, պնդում են քաղաքի բնակիչները։ Նրանց դժգոհությունը բարձրացվել է նաև քաղաքի ավագանու վերջին երկու արտահերթ նիստերում։ Ավագանու 8 անդամներն առաջարկել են հարցի վերաբերյալ դիմել վարչապետին՝ որպես երաշխավոր հանդիսացած Կառավարության ղեկավարի։
Ավագանին ցանկացել է ուղերձ հղել Կառավարությանը։ Ուղերձի նախագծում, մասնավորապես, ասված է եղել․
«Նոր համակարգում վթարների թիվը չի նվազել, ջրի որակը չի բարելավվել, քաղաքացիների ահազանգերին ժամանակին չեն արձագանքում, վթարների վերացման աշխատանքները ժամանակին ու որակով չեն իրականացվում, և որ ամենակարևորն է՝ ջրագծերը փոխելու ընթացքում փորված ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքները հիմնականում կատարվել են անորակ»։
Նման ուղերձին դեմ է արտահայտվել քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանը: Նա առաջարկել է նախ հարցը շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել, միևրնույն ժամանակ նշել է, որ որոշողը, այնուամենայնիվ, ավագանին է։ Ավագանմու անդամներն ուղերձը ձայների մեծամասնությամբ ընդունել են։ Երկու օր անց՝ օգոստոսի 26-ին, նոր նիստ է հրավիրվել, և այդ որոշումը չեղյալ համարվել։
«Լոռեցիների միավորում» ՀԿ նախագահ Մենուա Բրուտյանը Epress.am-ի հետ զրույցում իր դժգոհությունն է հայտնել ուղերձը չեղյալ համարելու որոշման առիթով։
«Եթե հարցը այսքան հասունացած չլիներ, կարելի էր գնալ ուսումնասիրություններ կատարելու ճանապարհով, որը հիմա արդեն ժամանակավրեպ է։ Կառավարությանը դիմելը բազմաթիվ ճանապարհներից մեկն է միայն։ Գոյություն ունի նաև զանգվածային բողոքներ անելու կամ դատական հայց ներկայացնելու տարբերակ, ինչպես նաև այլ տարբերակներ։ Համենայնդեպս, վարչապետին դիմելը քայլ առաջ էր»,֊ ասել է Բրուտյանը։
Նա նշել է, որ ջրի խնդիրը լուրջ է հատկապես որոշ թաղամասերում, որտեղ ջրամատակարարման դադարեցումները լինում են ընդհուպ մինչև մի քանի օր տևողությամբ։ Բրուտյանի խոսքով՝ բնակիչները նույնիսկ ստիպված են եղել դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ իրենց թաղամասեր ցիստերններով խմելու ջուր ուղարկելու համար։ Որոշ թաղամասերում մինչ օրս ճանապարհներն անանցանելի են փորված փոսերի պատճառով։

Некачественно выполнило работы ЗАО «Лори-водоканал», взявшее из немецкого госбанка KWF кредит на сумму $19 миллионов для полной смены системы водоснабжения в городе Ванадзор. Так считают местные жители. Свое недовольство они высказывали на двух последних заседаниях Совета старейшин города. 8 членов Совета предложили обратиться к премьеру в качестве главы выступающего гарантом правительства.
Совет старейшин решил направить послание кабинету министров. В проекте послания, в частности, говорилось: «Количество аварий в новой системе не сократилось, не улучшилось качество воды, жалобы граждан рассматривают несвоевременно, некачественно и несвоевременно выполняются работы по устранению аварий, и что самое главное – ремонт дорог, измененных в ходе изменения проектов, в основном выполнен некачественно».
Против послания выступил мэр Самвел Дарбинян, однако оно было принято большинством голосов. На заседании 26 августа решение отменили.
Председатель общественной организации «Объединение лорийцев» Менуа Брутян недоволен отменой решения.
«Если бы вопрос не созрел настолько, можно было пойти по пути исследований, сейчас уже поздно. Обращение в правительство – только один из множества путей. Существует также вариант проведения массовых протестов или представления судебного иска, а также другие варианты. Во всяком случае, обращение к премьеру было шагом вперед», - в беседе с Epress.am заявил Брутян.
По словам собеседника, серьезные проблемы возникли особенно в некоторых районах, где отключение воды может длится по несколько дней. Ванадзорцы даже вынуждены были обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг, сообщил Брутян, чтобы в данные районы прислали питьевую воду в цистернах. В некоторых районах города дороги до сих пор труднопроходимы из-за выкопанных ям.