Ինչպես են ֆերմերի «տունը քանդում պետական մեխանիզմի օգնությամբ»
Ֆերմեր Սամվել Հարությունյանը, ով բնակվում է Լոռու մարզի Գարգառ գյուղում, Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանի շենք մտավ իր գործով նշանակված դատական նիստից 5 րոպե առաջ։ Սեպտեմբերի 11-ին, ժամը 11։00-ին դատարանը պետք է քններ գյուղատնտեսի բողոքն ընդդեմ ոստիկանության և դատախազության։ Այդ կառույցները, ըստ հայցվորի, անգործություն են դրսևորել՝ կարճելով «Գազպրոմ Արմենիա» (նախկինում «Հայռուսգազարդ») ընկերության կողմից արված կեղծիքի վերաբերյալ քննվող գործը։
Մենք՝ Epress.am֊ի լրագրողներս, Հարությունյանին սպասում էինք դատարանի շենքում․ արդեն տեղեկացել էինք, որ նիստը չի կայանալու։ Հարությունյանը, այդ մասին իմանալով, սկսեց դժգոհել։ Նա նշում էր, որ ամեն անգամ ժամանակ է ծախսում, ճանապարհ կտրում, իսկ դատավարության ավարտը չի երևում։
Ռուսաստանյան ընկերության դեմ ֆերմերի բազմամյա պայքարում դատարանը միայն սկզբում էր բարեհաճ Հարությունյանի նկատմամբ․ 2011 թվականին Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը Հարությունյանի օգտին վճիռ էր կայացրել՝ օրինական համարելով ֆերմերի պնդումը, թե «Հայռուսգազարդը» պայմանագրի խախտմամբ է կասեցրել իր ջերմոցների գազամատակարարումը։ Դրա հետևանքով ջերմոցում բերքը ցրտահարվել էր և Հարությունյանին մի քանի միլիոն դրամի վնաս էր պատճառվել։ Չնայած դատարանի վճռի առկայությանը, Հարությունյանի ջերմոցների գազամատակարարումը չի վերականգնվել։ Ավելին՝ «Հայռուսգազարդ» ընկերությունը դիմել է Վերաքննիչ դատարան, ու այնտեղ շահել դատը։ Հարությունյանն ապացուցել է, որ դատական վճիռը կայացվել է այն բանից հետո, երբ ընկերությունը կեղծ փաստաթուղթ է ներկայացրել դատարան։ Ընկերության աշխատակիցները փոփոխություն են կատարել Հարությունյանի հետ կնքված պայմանագրում առանց իրեն տեղեկացնելու, ապա պատճենահանել են փոփոխված տարբերակը ու ներկայացրել դատավորին։ Հարությունյանի խոսքով՝ Արդարադատության նախարարությանը կից փորձագիտական կենտրոնն ապացուցել է, որ ներկայացված պատճենը բնօրինակից չէ։
«Բոլոր փաստաթղթերն ունեմ։ Պատկերացնում եք, եթե սուտ ասեի։ Միանգամից ճաղերի հետևում կհայտնվեի։ Դիմել եմ նաև Վճռաբեկ՝ փորձագետի եզրակացությունը ներկայացնելով, բայց օգուտ չկա։ Բոլոր փաստաթղթերը ներկայացնում եմ, ինչի՞ մասին ա խոսքը։ Ինձ սնանկացրել են ամենավերջին ձևով։ 7 տարի գազամատակարարումս կտրել են, ջերմոցներս ավիրված են։ Ի՞նչ են ուզում ֆերմերից։ Ես ընդամենը մութ ու խավար տարիներին չեմ լքել իմ երկիրը։ Հիմա ինչ֊որ ընկերություն տունս քանդում ա պետական մեխանիզմի օգնությամբ», ֊ ասում է Հարությունյանը։
Ֆերմերն այժմ փորձում է դատարաններում ապացուցել, որ ոստիկանությունն ու դատախազությունն անգործություն են դրսևորել՝ չզբաղվելով իր գործում առկա կեղծիքների փաստով։ Դատական նիստերը հետաձգում են, բայց Հարությունյանը չի հուսահատվում ու պատրաստ է սպասել մինչև հոկտեմբերի 2-ը, երբ ծրագրված է հաջորդ դատական նիստը։ Հուսահատվելու առիթներ, սակայն, շատ կան․ Վերաքննիչն ու Վճռաբեկն արդեն ապացուցել են, որ իրենց համար ընդունելի է ռուսաստանյան ընկերության տեսակետը։ Ֆերմերն ասում է, որ հայաստանյան իշխանություններն իր նկատմամբ սպիտակ ցեղասպանություն են իրականացնում։
«1975 թվականից ֆերմերությամբ եմ զբաղվում, երբ Սովետում արգելված էր դա, կոլխոզներ էին։ Բայց ես անում էի։ Ո՞վ կմտածեր, որ անկախ Հայաստանում նման վիճակում կհայտնվեմ», ֊ նշում է Հարությունյանը։

Как армянского фермера разоряют «при помощи государственного механизма»
Фермер Самвел Арутюнян, проживающий в селе Гаргар Лорийской области Армении, вошел в здание суда певрой инстанции в Ереване за 5 минут до начала заседания по его делу. 11 сентября суд должен был рассмотреть жалобу агронома против полиции и прокуратуры. Эти структуры, по словам истца, проявили бездействие, закрыв дело о подлоге со стороны компании «Газпром Армения» (в прошлом «АрмРосгазпром»).
Корреспонденты Epress.am ожидали Арутюняна в здании суда: уже было известно, что заседания не будет. Фермер был недоволен. Всякий раз, говорит он, приходится тратить время на дорогу, а конца суда не видать.
За многолетнюю борьбу Арутюняна против российской компании суд был благосклонен к нему только в начале: в 2011 году суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун вынес решение в пользу сельчанина и счел законным его утверждение о том, что «АрмРосгазпром» прекратил поставку газа в его теплицы, нарушив договор. В результате урожай в теплице замерз, а Арутюняну был нанесен ущерб на несколько миллионов драмов. Несмотря на наличие вердикта суда, поставку газа в теплицы Самвела Арутюняна не восстановили. Более того, компания «АрмРосгазпром» обратилась в Апелляционный суд и выиграла. Арутюнян доказал, что вердикт был вынесен после представления компанией подделанных документов. Сотрудники компании внесли изменения в документ, заключенный с фермером, без его ведома, затем сделали копию измененного варианта договора и представили его судье. По словам Арутюняна, Экспертный центр при министерстве юстиции доказал, что представленная копия была сделана не с оригинала.
«У меня есть все документы. Представляете, если бы я сказал неправду? Сразу бы оказался за решеткой. Я обращался и в Кассационный суд, представил заключение эксперта, но пользы никакой. Меня обанкротили самым последним образом. Прекратили поставку газа на 7 лет, мои теплицы уничтожены. Чего они хотят от фермеров? Я всего лишь не покинул страну в тяжелые годы, а теперь какая-то компания разоряет меня при помощи государственного механизма», - сказал собеседник.
В настоящее время Арутюнян пытается доказать в суде факт проявленного полицией и прокуратурой бездействия, которые не занялись наличием в деле подлогов. Заседания постоянно откладываются, но фермер не отчаивается и готов ждать до 2 октября. Поводов для отчаяния, однако, немало: Апелляционный и Кассационный суды уже доказали, что для них приемлема точка зрения российской компании.
Власти, по словам Самвела Арутюняна, осуществляют в его отношении белый геноцид.
«Я занимаюсь фермерством с 1975 года, когда в Советском Союзе это было запрещено, были колхозы. Кто бы мог подумать, что в независимой Армении я окажусь в такой ситуации», - сетует фермер.