ՀԷՑ֊ի իրական գնորդների թվում են Սամվել Կարապետյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը․ «ՀԺ»
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հիմնական բաժնեմասի սեփականատերն է դառնալու ռուսաստանցի գործարար, «Տաշիր գրուպի» հիմնադիր Սամվել Կարապետյանը (լուսանկարում՝ ձախից), գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։ Երեկ կառավարությունը քննարկել է ՀԷՑ֊ը օֆշորային գոտում (Կիպրոս) գրանցված «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանը վաճառելու հարցը և 4 նախարարների հանձնարարել է հնարավոր գործարքի վերաբերյալ եզրակացություն ներկայացնել։ Ըստ «ՀԺ»֊ի՝ այդ ամենը ձևական բնույթ է կրում, և վաճառելու մասին որոշումը վաղուց կայացվել է։ Թերթի աղբյուրների համաձայն, իրական գնորդների թվում են, բացի Սամվել Կարապետյանից, ԲՀԿ նախկին նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀԿ֊ական նախկին պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանը և Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը։
Ըստ նույն աղբյուրների՝ ՀԷՑ֊ի վաճառքի գործարքը ավարտին է հասցվելու մինչև հաջորդ տարվա փետրվարը։
Ինչ վերաբերում է «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանը, ապա, ըստ «ՀԺ»֊ի, այս ընկերությունը հանդես է գալու որպես միջանկյալ սեփականատեր․ այն ՀԷՑ֊ը գնելու է ռուսաստանյան «Ինտեր ՌԱՈ Հոլդինգ» ընկերությունից և որոշ ժամանակ անց վերավաճառելու է արդեն իրական սեփականատիրոջը։
«Այդ միջանկյալ շրջանում որոշակի «լվացումներ» կիրականացվեն, մի քիչ պարտքեր դուրս կգրվեն, մի քիչ վարկեր «կմաքրվեն», ու որոշ ժամանակ անց ի հայտ կգա նոր՝ իրական սեփականատերը», ֊ նշում է թերթը։
Հիշեցնենք, որ, մամուլի հրապարակումների համաձայն, այս տարվա փետրվարին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և այն ժամանակ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հակամարտության ընթացքում Սամվել Կարապետյանն իր վրա կողմերին հաշտեցնողի դեր է վերցրել, և բանակցել է Գագիկ Ծառուկյանի հետ, որից հետո վերջինս լքել է քաղաքականությունը։

Российский бизнесмен и бывший политик хотят купить «Электросети Армении»
Владельцем основной доли компании «Электрические сети Армении» станет российский предприниматель, основатель «Ташир груп» Самвел Карапетян, сообщает газета «Айкакан жаманак». 17 сентября правительство Армении обсудило продажу ЭСА оффшорной компании «Лиорманд Холдингс Лимитед», ряду министров было поручено представить заключение о сделке. По сообщению издания, весь этот процесс носит формальный характер, так как решение о продаже давно принято. Источники газеты сообщают, что в числе реальных покупателей, кроме Карапетяна, бывший лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, экс-депутат от правящей Республиканской партии Арутюн Памбукян и бывший мэр Еревана Карен Карапетян.
Согласно этому же источнику, сделка по продаже «Электросетей Армении» будет завершена до февраля 2016 года. Что касается компании «Лиорманд Холдингс Лимитед», она будет выступать в качестве промежуточного владельца: приобретет ЭСА у российской «Интер РАО Холдинг» и через некоторое время перепродаст ее реальному владельцу.
«В этот промежуточный период будут проделаны «отмывания», списаны некоторые долги, немного кредитов «подчистят», а спустя какое-то время возникнет новый, реальный владелец», - сообщает «Айкакан жаманак».
По сообщениям прессы, в феврале 2015 года, во время конфликта между президентом Армении и тогдашним лидером ППА Гагиком Царукяном, Самвел Карапетян взял на себя роль примирителя, провел переговоры с Царукяном, после чего тот ушел из политики.