«Ոստիկանները ծեծել են ու չեն պատժվել»․ ՄԻԵԴ֊ը կքննի ընդդեմ ՀՀ֊ի հայցը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կոմունիկացրել է «Արթուր Հակոբյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործը, որով ՄԻԵԴ էին դիմել փաստաբաններ Երվանդ Վարոսյանը և Լուսինե Սահակյանը:
Վարոսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ներկայացրել է գործի նախապատմությունը. 2009թ. հունիսի 27-ին Արթուր Հակոբյանին գիշերը փողոցում հանդիպել են Ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցներ, կռիվ հրահրել, տարել են Ոստիկանության կենտրոնի բաժին, որտեղ ծեծել են: Այնուհետև Հակոբյանին մեղադրել են իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեջ, անգամ կալանավորել են նրան։ Հատուկ քննչական ծառայությունում, սակայն, քրեական հետապնդումը դադարեցրել են, կալանքը վերացրել, Հակոբյանին ճանաչել տուժող։ Նա ունեցել է բազմաթիվ ծանր մարմնական վնասվածքներ ու կոտրվածքներ: Ինչևէ, ներպետական ատյաններում ոստիկանները այդպես էլ պատասխանատվության չէին ենթարկվել:
Հակոբյանի՝ ՄԻԵԴ ներկայացրած հայցի համաձայն՝ իր գործով խախտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը (խոշտանգումների արգելում)․ հայցվորը պնդում է, որ խոշտանգումների է ենթարկվել ոստիկանությունում, չի ստացել բուժօգնություն, իսկ գործը արդյունավետ չի քննվել, ինչը հանգեցրել է նրան, որ մեղավորները չեն պատժվել:

«Полицейские избили и не были наказаны». Евросуд рассмотрит иск против Армении
Европейский суд по правам человека коммуницировал дело «Артур Акопян против Республики Армения»: в ЕСПЧ обратились адвокаты Ерванд Варосян и Лусине Саакян.
В беседе с Epress.am Варосян рассказал предысторию дела. В ночь на 27 июня 2009 года Акопяну встретились на улице сотрудники дорожной полиции, спровоцировали драку, отвезли в отделение и избили. Впоследствии Акопяна обвинили в применении насилия к представителю власти, даже арестовали. Однако в Специальной следственной службе уголовное преследование было прекращено, арест отменен, а Акопян – признан пострадавшим. У мужчины было множество тяжких телесных повреждений и переломов. При этом во внутригосударственных инстанциях полицейские не были привлечены к ответственности.
Согласно поданному в Евросуд иску, в рамках дела была нарушена третья статья Европейской конвенции по правам человека (запрет на применение пыток). Истец утверждает, что подвергся пыткам в полиции, не получил медпомощи, а дело расследовали неэффективно, это привело к тому, что виновные не понесли наказания.