«Ոստիկանները ծեծել են ու չեն պատժվել»․ ՄԻԵԴ֊ը կքննի ընդդեմ ՀՀ֊ի հայցը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կոմունիկացրել է «Արթուր Հակոբյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործը, որով ՄԻԵԴ էին դիմել փաստաբաններ Երվանդ Վարոսյանը և Լուսինե Սահակյանը:
Վարոսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ներկայացրել է գործի նախապատմությունը. 2009թ. հունիսի 27-ին Արթուր Հակոբյանին գիշերը փողոցում հանդիպել են Ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցներ, կռիվ հրահրել, տարել են Ոստիկանության կենտրոնի բաժին, որտեղ ծեծել են: Այնուհետև Հակոբյանին մեղադրել են իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեջ, անգամ կալանավորել են նրան։ Հատուկ քննչական ծառայությունում, սակայն, քրեական հետապնդումը դադարեցրել են, կալանքը վերացրել, Հակոբյանին ճանաչել տուժող։ Նա ունեցել է բազմաթիվ ծանր մարմնական վնասվածքներ ու կոտրվածքներ: Ինչևէ, ներպետական ատյաններում ոստիկանները այդպես էլ պատասխանատվության չէին ենթարկվել:
Հակոբյանի՝ ՄԻԵԴ ներկայացրած հայցի համաձայն՝ իր գործով խախտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը (խոշտանգումների արգելում)․ հայցվորը պնդում է, որ խոշտանգումների է ենթարկվել ոստիկանությունում, չի ստացել բուժօգնություն, իսկ գործը արդյունավետ չի քննվել, ինչը հանգեցրել է նրան, որ մեղավորները չեն պատժվել:

Victim Applies to ECHR, Claims Armenian Courts Let Police Get Away with Torture
The European Court of Human Rights (ECHR) has communicated the case of “Arthur Hakobyan against the Republic of Armenia,” filed by lawyers Yervand Varosyan and Lusine Sahakyan.
In an interview with Epress.am Varosyan told the backstory of the case: on the night of June 27, 2009 Arthur Hakobyan came across several traffic police officers who, according to the lawyer, provoked a fight with Hakobyan, took him to the police station and beat him.  Subsequently, Hakobyan was accused of using violence against a representative of authorities and even jailed. Armenia’s Special Investigative Service, however, terminated the criminal proceedings, revoked the arrest, and recognized Hakobyan as a victim. The man, Varosyan said, had sustained multiple severe injuries and fractures. Nevertheless, the police officers were never brought to justice in domestic courts.
According to the suit filed with the ECHR, the Article 3 of the European Convention on Human Rights (prohibition of torture) has been violated: the plaintiff claims he was subjected to torture at the police station and did not receive any medical care. Moreover, “the case was not investigated effectively and, as a result, perpetrators have still not been punished.”